Enea podsumowała półrocze, zapowiada aktualizację strategii

Enea

Niemal 580 mln zł – taki zysk netto uzyskała Grupa Enea w I półroczu 2019 r. To ponad 117 mln zł więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny koncernu sięgnął z kolei 925,9 mln zł, w porównaniu do 632,9 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

 

Pod tym względem II kwartał br. wypadł lepiej niż pierwsze trzy miesiące: zysk netto wyniósł w tym okresie 299,6 mln zł, co oznacza wzrost o 36 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2018 r.

Opublikowane przez firmę wyniki odpowiadają wcześniejszym wstępnym wynikom finansowym: Enea kończy pierwsze półrocze na plusie. Wynik EBIDTA dobija 1,666 mld zł (28 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2018 r.) na co składają się pozytywne wyniki praktycznie wszystkich segmentów działalności koncernu: dystrybucji (514,9 mln zł), wytwarzania (729,7 mln zł), wydobycia (434,5 mln zł), a wreszcie obrotu (tu najskromniej: 34,9 mln zł).

Wzrost widać również w strukturze przychodów, które wzrosły o ponad półtora miliarda złotych – z 6,04 mld w 2018 r. do 7,589 mld zł w 2019 r. W drugim kwartale przychody wzrosły o 17 proc. r/r, dobijając kwoty 3,58 mld zł. W tym okresie spółka odnotowała też 430,4 mln zł z tytułu rekompensat związanych z ustawą o cenach prądu.

– W Enei widać kontynuację pozytywnej kontrybucji z Kozienic oraz wzrost marży na wytwarzaniu – podsumowywał sytuację Kamil Kliszcz, analityk mBanku, w rozmowie z „Parkietem”. Analitycy podkreślają też, że firmy energetyczne złapały w ostatnim czasie drugi oddech: póki co, jeszcze nie ma mowy o przedłużaniu zamrażania cen prądu w 2020 r., koncerny rozwiązują więc rezerwy zawiązane w związku z tymi procedurami.

 

materiały prasowe

 

Jeżeli zaś kamieniem u szyi mogłoby być wydobycie węgla, akurat menedżerowie Enei mogą spać spokojnie: należąca do koncernu LW Bogdanka bije rekordy wydobycia i rozważa wręcz redukcję liczby wyrobisk chodnikowych. – Jest szeroko zakrojony projekt, który wskazuje na możliwości ograniczenia liczby wykonywanych chodników – zapowiada prezes firmy, Artur Wasil. Według niego nie będzie to jednak oznaczać zmniejszenia wydobycia. Zresztą, już w II kwartale br. Bogdanka realizowała o 41 proc. mniej robót chodnikowych niż w analogicznym okresie 2018 r. W III kwartale wydobycie ma się utrzymywać na podobnym poziomie, jak w poprzednich miesiącach.

Do końca 2019 r. Enea ma opublikować zaktualizowaną strategię. Ma ona koncentrować się na transformacji aktywów wytwórczych w stronę rozwiązań związanych ze źródłami nisko- i zeroemisyjnymi: od gazu i biomasy, po fotowoltaikę i energię wiatrową.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

„Cicero”: Merkel zlekceważyła geopolityczne znaczenie Nord Stream 2

Energia była zawsze sprawą polityczną, a nie tylko czysto ekonomiczną. Merkel zlekceważyła geopolityczne znaczenie ...

Czy producenci prądu zawalczą o podwyżki

Eksperci uważają, że spółki energetyczne powinny co najmniej o kilkanaście procent podnieść w 2019 ...

Poleciały głowy w Transneft

Cicho i bez podawania do publicznej wiadomości, Transneft – rosyjski monopolista eksportu ropy zdymisjonował ...

Rosja nie chce dalszej redukcji wydobycia ropy

Rosja sprzeciwi się dalszym próbom cięcia poziomu wydobycia ropy naftowej. Agencja Bloomberga pisze, powołując ...

Walne PGNiG godzi się na próbę ugody z b. prezesami spółki

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG wyraziło zgodę na próbę ugody spółki z jej byłymi ...

Minister energii liczy na gaz z węgla

Minister energii Krzysztof Tchórzewski ma nadzieję, że Enea zrealizuje pilotażowy projekt budowy elektrowni opalanej ...