Enea podsumowała półrocze, zapowiada aktualizację strategii

Enea

Niemal 580 mln zł – taki zysk netto uzyskała Grupa Enea w I półroczu 2019 r. To ponad 117 mln zł więcej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny koncernu sięgnął z kolei 925,9 mln zł, w porównaniu do 632,9 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

 

Pod tym względem II kwartał br. wypadł lepiej niż pierwsze trzy miesiące: zysk netto wyniósł w tym okresie 299,6 mln zł, co oznacza wzrost o 36 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2018 r.

Opublikowane przez firmę wyniki odpowiadają wcześniejszym wstępnym wynikom finansowym: Enea kończy pierwsze półrocze na plusie. Wynik EBIDTA dobija 1,666 mld zł (28 proc. więcej niż w pierwszym półroczu 2018 r.) na co składają się pozytywne wyniki praktycznie wszystkich segmentów działalności koncernu: dystrybucji (514,9 mln zł), wytwarzania (729,7 mln zł), wydobycia (434,5 mln zł), a wreszcie obrotu (tu najskromniej: 34,9 mln zł).

Wzrost widać również w strukturze przychodów, które wzrosły o ponad półtora miliarda złotych – z 6,04 mld w 2018 r. do 7,589 mld zł w 2019 r. W drugim kwartale przychody wzrosły o 17 proc. r/r, dobijając kwoty 3,58 mld zł. W tym okresie spółka odnotowała też 430,4 mln zł z tytułu rekompensat związanych z ustawą o cenach prądu.

– W Enei widać kontynuację pozytywnej kontrybucji z Kozienic oraz wzrost marży na wytwarzaniu – podsumowywał sytuację Kamil Kliszcz, analityk mBanku, w rozmowie z „Parkietem”. Analitycy podkreślają też, że firmy energetyczne złapały w ostatnim czasie drugi oddech: póki co, jeszcze nie ma mowy o przedłużaniu zamrażania cen prądu w 2020 r., koncerny rozwiązują więc rezerwy zawiązane w związku z tymi procedurami.

 

materiały prasowe

 

Jeżeli zaś kamieniem u szyi mogłoby być wydobycie węgla, akurat menedżerowie Enei mogą spać spokojnie: należąca do koncernu LW Bogdanka bije rekordy wydobycia i rozważa wręcz redukcję liczby wyrobisk chodnikowych. – Jest szeroko zakrojony projekt, który wskazuje na możliwości ograniczenia liczby wykonywanych chodników – zapowiada prezes firmy, Artur Wasil. Według niego nie będzie to jednak oznaczać zmniejszenia wydobycia. Zresztą, już w II kwartale br. Bogdanka realizowała o 41 proc. mniej robót chodnikowych niż w analogicznym okresie 2018 r. W III kwartale wydobycie ma się utrzymywać na podobnym poziomie, jak w poprzednich miesiącach.

Do końca 2019 r. Enea ma opublikować zaktualizowaną strategię. Ma ona koncentrować się na transformacji aktywów wytwórczych w stronę rozwiązań związanych ze źródłami nisko- i zeroemisyjnymi: od gazu i biomasy, po fotowoltaikę i energię wiatrową.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ulubiony prezes prezesa już rok za sterem Orlenu

W tym roku Daniel Obajtek chce sfinalizować fuzję z Lotosem i realizować największy w ...

Cisza wokół fuzji Orlenu z Lotosem

Od ogłoszenia zamiaru połączenia paliwowych koncernów minął ponad miesiąc, a o planowanej transakcji nadal ...

Gazprom przechodzi na aukcje

Na pierwszej aukcja rosyjskiego gazu dla republik nadbałtyckich Gazprom sprzedał 420 mln m3 z ...

Uran z Australii na Ukrainę

Pada kolejny rosyjski monopol na Ukrainie. Australia będzie dostarczać uran na potrzeby ukraińskich elektrowni ...

Chiny: w poszukiwaniu zaginionego gazu

Choć Chiny mają gigantyczne zasoby gazu łupkowego, to szukają tańszych źródeł zaspokojenia rosnącego popytu. ...

Marże na przerobie ropy nadal mogą być wysokie

Branża paliwowa powinna wypracowywać kolejne rekordowe zyski, m.in. za sprawą konkurencji na rynku i ...