Bardzo drogi polski prąd

123rf.com

Tylko w siedmiu krajach Europy prąd jest mniej dostępny dla obywateli niż w Polsce. Więcej niż Polacy energii za średnią płacę kupią nie tylko bogaci Europejczycy, ale też Rosjanie, Kazachowie, Białorusini, Grecy, Bośniacy czy Ukraińcy.

Agencja RIA Rating sporządziła ranking 42 państw Europy według dostępności energii elektrycznej na obywatela w I półroczu 2018 r. Kraje zostały ocenione według ilości prądu, które za średnią płace może kupić obywatel.

Lider rankingu – obywatel Liechtensteinu kupi 29,7 tys. kWh. Na drugim miejsce kraj, który ma najwięcej energii z naturalnych źródeł (geotermia, wulkany, woda) czyli Islandia (28,7 tys kWh). W obu tych państwach prąd podrożał w ujęciu rocznym o 2,7 proc..Trzecia jest także bardzo ekologiczna w produkcji prądu Norwegia (23,3 tys kWh). Tutaj energia potaniała o 1,6 proc.

W dziesiątce krajów z najbardziej dostępną dla mieszkańców energią elektryczną są jeszcze Luksemburg, Holandia, Finlandia, Wielka Brytania, Szwecja, Austria i Francja. Na jedenastej pozycji Rosja, a na dwunastej Kazachstan, gdzie prąd najbardziej podrożał (11,5 proc. r/r).
Polska znalazł się w tym zestawieniu na odległym 35 miejscu. Polak może sobie za średnie pobory miesięczne kupić blisko sześć razy mniej prądu (5,01 tys. kWh) aniżeli mieszkaniec Liechtensteinu. W ciągu roku energia dla ludności podrożała u nas o 7,1 proc.

Więcej kupią prawie wszyscy nasi sąsiedzi. Nawet Białorusini, gdzie energia podrożała o 20,1 proc. a zarobki są jednymi z najskromniejszych w Europie. A także Ukraińcy (21 pozycja), gdzie jest najniższa jednostkowa cena prądu dla ludności. Tanio jest też w Rosji i Kazachstanie.
Wśród krajów Unii, prąd jest mniej niż w Polsce dostępny jedynie w Bułgarii, Portugalii, Rumunii i na Łotwie. Najmniej (2,3 tys kWh) może sobie kupić energii Mołdawianin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gaz najtańszy od 3 lat. Zyskują niezwiązani z Gazpromem

Cena gazu ziemnego na europejskim rynku jest najniższa od trzech lat. Zyskują ci, którzy ...

Cieszmy się niskimi cenami

Spadki cen paliw na stacjach nieco wyhamują – uważa Jakub Bogucki, analityk e-petrolu. Ale ...

Ciepłownie po mrozach ze słabym zapasem węgla

Choć największe mrozy za nami, to niektórzy ciepłownicy nadal mają problemy z utrzymaniem zapasów ...

Czy mariaż węgla z energetyką to dobry pomysł?

Przy okazji prowadzonej reformy polskiego górnictwa, rozpoczęła się dyskusja na temat łączenia spółek energetycznych ...

Co Amerykanie znaleźli na Alasce?

Mała firma odkryła wielką ropę u brzegów Alaski. W budowie 200 km rurociągu pomoże ...

PKN Orlen importuje ropę z Nigerii

Do płockiej rafinerii ma wkrótce trafić około 130 tys. ton surowca z Afryki Zachodniej. ...