Bardzo drogi polski prąd

123rf.com

Tylko w siedmiu krajach Europy prąd jest mniej dostępny dla obywateli niż w Polsce. Więcej niż Polacy energii za średnią płacę kupią nie tylko bogaci Europejczycy, ale też Rosjanie, Kazachowie, Białorusini, Grecy, Bośniacy czy Ukraińcy.

Agencja RIA Rating sporządziła ranking 42 państw Europy według dostępności energii elektrycznej na obywatela w I półroczu 2018 r. Kraje zostały ocenione według ilości prądu, które za średnią płace może kupić obywatel.

Lider rankingu – obywatel Liechtensteinu kupi 29,7 tys. kWh. Na drugim miejsce kraj, który ma najwięcej energii z naturalnych źródeł (geotermia, wulkany, woda) czyli Islandia (28,7 tys kWh). W obu tych państwach prąd podrożał w ujęciu rocznym o 2,7 proc..Trzecia jest także bardzo ekologiczna w produkcji prądu Norwegia (23,3 tys kWh). Tutaj energia potaniała o 1,6 proc.

W dziesiątce krajów z najbardziej dostępną dla mieszkańców energią elektryczną są jeszcze Luksemburg, Holandia, Finlandia, Wielka Brytania, Szwecja, Austria i Francja. Na jedenastej pozycji Rosja, a na dwunastej Kazachstan, gdzie prąd najbardziej podrożał (11,5 proc. r/r).
Polska znalazł się w tym zestawieniu na odległym 35 miejscu. Polak może sobie za średnie pobory miesięczne kupić blisko sześć razy mniej prądu (5,01 tys. kWh) aniżeli mieszkaniec Liechtensteinu. W ciągu roku energia dla ludności podrożała u nas o 7,1 proc.

Więcej kupią prawie wszyscy nasi sąsiedzi. Nawet Białorusini, gdzie energia podrożała o 20,1 proc. a zarobki są jednymi z najskromniejszych w Europie. A także Ukraińcy (21 pozycja), gdzie jest najniższa jednostkowa cena prądu dla ludności. Tanio jest też w Rosji i Kazachstanie.
Wśród krajów Unii, prąd jest mniej niż w Polsce dostępny jedynie w Bułgarii, Portugalii, Rumunii i na Łotwie. Najmniej (2,3 tys kWh) może sobie kupić energii Mołdawianin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Naftowy blef Łukaszenki

Białoruski dyktator znów próbuje wymusić na Rosji niższe ceny na surowce energetyczne. Białoruś nie ...

Comprehensive actions are needed

Waste management alone is not everything. Education and innovativeness are equally important. The current ...

Sztaby kryzysowe w spółkach energetycznych i paliwowych

W związku z pandemią koronawirusa spółki energetyczne i paliwowe utworzyły sztaby kryzysowe. – Nie ...

Ostra walka o odbiorców prądu

Październik był w tym roku wyjątkowo udany, jeśli chodzi o liczbę zmian sprzedawcy energii ...

Rosneft tnie zatrudnienie

Koncern zwolni 20 proc. pracowników swojej centrali. To pochodna malejących wpływów z ropy. Jak ...

CDP: zmiany klimatu będą kosztować bilion dolarów

Ponad 200 największych na świecie spółek giełdowych przewiduje, że zmiany klimatu będą je kosztować ...