Bardzo drogi polski prąd

123rf.com

Tylko w siedmiu krajach Europy prąd jest mniej dostępny dla obywateli niż w Polsce. Więcej niż Polacy energii za średnią płacę kupią nie tylko bogaci Europejczycy, ale też Rosjanie, Kazachowie, Białorusini, Grecy, Bośniacy czy Ukraińcy.

Agencja RIA Rating sporządziła ranking 42 państw Europy według dostępności energii elektrycznej na obywatela w I półroczu 2018 r. Kraje zostały ocenione według ilości prądu, które za średnią płace może kupić obywatel.

Lider rankingu – obywatel Liechtensteinu kupi 29,7 tys. kWh. Na drugim miejsce kraj, który ma najwięcej energii z naturalnych źródeł (geotermia, wulkany, woda) czyli Islandia (28,7 tys kWh). W obu tych państwach prąd podrożał w ujęciu rocznym o 2,7 proc..Trzecia jest także bardzo ekologiczna w produkcji prądu Norwegia (23,3 tys kWh). Tutaj energia potaniała o 1,6 proc.

W dziesiątce krajów z najbardziej dostępną dla mieszkańców energią elektryczną są jeszcze Luksemburg, Holandia, Finlandia, Wielka Brytania, Szwecja, Austria i Francja. Na jedenastej pozycji Rosja, a na dwunastej Kazachstan, gdzie prąd najbardziej podrożał (11,5 proc. r/r).
Polska znalazł się w tym zestawieniu na odległym 35 miejscu. Polak może sobie za średnie pobory miesięczne kupić blisko sześć razy mniej prądu (5,01 tys. kWh) aniżeli mieszkaniec Liechtensteinu. W ciągu roku energia dla ludności podrożała u nas o 7,1 proc.

Więcej kupią prawie wszyscy nasi sąsiedzi. Nawet Białorusini, gdzie energia podrożała o 20,1 proc. a zarobki są jednymi z najskromniejszych w Europie. A także Ukraińcy (21 pozycja), gdzie jest najniższa jednostkowa cena prądu dla ludności. Tanio jest też w Rosji i Kazachstanie.
Wśród krajów Unii, prąd jest mniej niż w Polsce dostępny jedynie w Bułgarii, Portugalii, Rumunii i na Łotwie. Najmniej (2,3 tys kWh) może sobie kupić energii Mołdawianin.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spadnie opłacalność wydobycia gazu i helu

Planowane wprowadzenie nowej daniny może spowodować zamkniecie części krajowych kopalń, zwłaszcza tych o stosunkowo ...

Wspólnicy Elektrowni Ostrołęka dali zielone światło GE i Alstomowi

Zgromadzenie wspólników Elektrowni Ostrołęka zgodziło się na wybór konsorcjum GE Power i Alstrom Power ...

Znów bez dywidendy z Kogeneracji

Kogeneracja nie wypłaci dywidendy z ubiegłorocznego zysku. Taką uchwałę podjęło walne zgromadzenie tej spółki. ...

Gazprom zbuduje w Polsce sieć stacji LNG?

Rosjanie w dwa lata zbudują w Polsce sieć nawet kilkuset stacji ze sprężonym i ...

#RZECZoBIZNESIE: Magdalena Zowsik: Wyrwijmy się z elektrowni węglowych

Powinniśmy odchodzić od węgla i potraktować dokument BREF jako szansę dla nas na wyrwanie ...

Oświadczenie KGHM w sprawie raportu NIK o Sierra Gorda

„Obecny zarząd spółki KGHM Polska Miedź S.A. zapoznał się z raportem opublikowanym przez Najwyższą ...