Firma Lightsource bp należy do grupy BP. Otworzyła w Polsce farmę fotowoltaiczną Kotuń o mocy 50 MW. Kolejną inwestycją będzie projekt fotowoltaiczny w okolicach Polkowic na Dolnym Śląsku, o mocy 290 MW., który powinien rozpocząć działalność w 2026 r. Jego docelowa moc ma wynieść 380 MW. Będzie on w pełni gotowy rok później.
Magazyny nadal nieopłacalne
Firma myśli o dobudowaniu do farm fotowoltaicznych magazynów energii, ale czeka także na rozruszanie systemu wsparcia. – Branża fotowoltaiczna cierpi coraz bardziej na nierynkowych wyłączeniach instalacji fotowoltaicznych. W tym roku doświadczyliśmy ponad 20 razy takich wyłączeń naszych instalacji. Na obecnym etapie bankowalność (czyli akceptacja banku na model finansowych inwestycji – red.) projektów magazynów energii jest wielką niewiadomą. Nie ma pewności, że takie inwestycje się zwrócą. Na rynku nie ma obecnie innych zachęt niż uczestnictwo w rynku mocy (systemie wsparcia dla źródeł energii – red.), a to jest dla banków za mało. W efekcie magazyny powstają, ale tam gdzie inwestor wykłada swoje pieniądze – mówi Michał Głowacki. Jak dodaje, magazyny energii potaniały o ok. 15-20 proc. rok do roku, ale na razie trudno jest mówić o ich opłacalności w Polsce. Co więcej, czas oczekiwania na te urządzenia rośnie i dzisiaj na dostawę czeka się nawet 36 miesięcy od zamówienia. Głowacki zapewnia, że z dużą nadzieją patrzy na dotacje z Funduszu Modernizacyjnego na rozwój magazynów energii.
Czytaj więcej
Średni koszt rynku mocy przenoszony w opłacie mocowej w latach 2025-2028 będzie wynosić rocznie ok. 8,5-9 mld zł - wynika z oceny skutków regulacji (OSR) projektu noweli ustawy mocowej. Nowe przepisy zakładają przeprowadzenie czterech aukcji uzupełniających dla źródeł niespełniających norm emisji.
Głowacki wskazuje również, że kiedy dochodzi do wyłączeń instalacji fotowoltaicznych w efekcie decyzji PSE, opłacalność spada. – Opłacalność projektów fotowoltaicznych bazuje obecnie na umowach PPA (to długoterminowa umowa na dostawy energii elektrycznej – red.), grze rynkowej na TGE oraz aukcjach OZE – dodaje Głowacki.
Konkurowanie ceną w ramach umów PPA jest jednak coraz trudniejsza bo cena energii na TGE rośnie.