The Energy Institute opublikował coroczny raport na temat globalnego rynku energii i surowców energetycznych. Z opracowanych przez niego danych wynika m.in., że w 2022 r. znowu rosło zapotrzebowanie na paliwa stosowane w transporcie, chociaż w poszczególnych regionach świata było to zjawisko mocno zróżnicowane. Ponadto napaść Rosji na Ukrainę spowodowała w Europie i Azji wzrost cen gazu do rekordowych poziomów oraz ogromne zmiany w kierunkach dostaw.
Czytaj więcej
Duże elektrownie jądrowe, ale także planowane małe reaktory jądrowe (SMR) w strukturze wytwarzani...
W ubiegłym roku nadal mocno rosły inwestycje w odnawialne źródła energii. Nastąpił zwłaszcza największy w historii wzrost nowych mocy wiatrowych i słonecznych. Oba te źródła wytwarzają już 12 proc. całości globalnej energii. Mimo to poziom różnego rodzaju emisji związanych z produkcją energii wzrósł o 0,8 proc. To zapewne konsekwencja około 1-proc. zwyżki zużycia energii pierwotnej (energia pozyskiwana bezpośrednio z odnawialnych i nieodnawialnych zasobów naturalnych), w której aż 82 proc. stanowi ta oparta na paliwach kopalnych.
Dane zgromadzone przez The Energy Institute to duża dawka wiedzy niemal o wszystkich krajach, które mają istotny wpływ na szeroko rozumiany globalny rynek energii. W wielu aspektach obejmują także Polskę. I tak, konsumpcja energii pierwotnej w naszym kraju spadła w ubiegłym roku o 2,2 proc., a nasz udział w globalnym jej zużyciu wyniósł zaledwie 0,7 proc.
Czytaj więcej
Gdyby wynegocjowane w poniedziałek przez kraje UE porozumienie ograniczające ceny gazu obowiązywa...