Na niedawnej konferencji wynikowej spółki za 2022 r., jej prezes Wojciech Dąbrowski podkreślił, że „handlowe ramie”, PGE Paliwa zajmujące się sprzedażą węgla, nadal będzie obecne w grupie. „PGE Paliwa jest w strukturze PGE i zostanie w strukturze PGE. PGE Paliwa będzie dalej funkcjonowała. Jest rynek wiec będziemy dalej świadczyli usługi na rzecz naszych klientów” - przekazał Wojciech Dąbrowski. Poza potrzebami zaspokojenia potrzeb spółek ciepłowniczych w grupie, PGE decyzją premiera została zaangażowana w przywóz węgla do Polski poprzez spółkę PGE Paliwa, aby zapełnić lukę podażową na rynku węgla, która powstała po wstrzymaniu importu węgla z Rosji. PGE, poinformowała, że do marca 2023 r. sprowadziła do Polski prawie 10 mln ton węgla, z czego ponad 8 mln ton zostało sprzedane.
Czytaj więcej
Rosnące ceny surowców i awaria bloku 910 MW w Jaworznie odcisnęły negatywne piętno na wynikach Taurona. Mają się one poprawić w tym roku. Spółka zamierza w 2023 r. podwoić wydatki inwestycyjne - tylko na OZE - do blisko 1 mld zł. Będzie to możliwe, gdy już pozbędzie się elektrowni węglowych, co ma nastąpić w najbliższych tygodniach.
PGE Paliwa nadal potrzebne grupie
PGE podkreśla więc, że wydzielenie źródeł węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego nie wpłynie na działalność PGE Paliwa, gdyż podstawowym źródłem paliwa dla tych elektrowni są krajowe kopalnie. ”Odbiorcami węgla sprowadzanego przez PGE Paliwa są ciepłownie Grupy PGE, a także odbiorcy z ogólnopolskiego rynku m.in. z sektora energetyki zawodowej, ciepłownictwa, przemysłu czy podmiotów pośredniczących w sprzedaży węgla. W 2022 r. spółka obsługiwała ponad 400 kontrahentów spoza Grupy PGE” – wyjaśnia redakcji biuro prasowe spółki.
Ponad to PGE Paliwa – przypomina firma – jeśli zajdzie taka potrzeba może ponownie zająć się importem węgla na potrzeby gospodarstw domowych, lokalnych ciepłowni i samorządów. „PGE Paliwa dostarcza również biomasę, która w ramach zielonej transformacji może stopniowo zastępować węgiel jako paliwo w ciepłowniach rozwijając ten rynek dla firmy” – wyjaśnia spółka.
Czytaj więcej
Największy producent energii będzie posiadał największy blok gazowy, który stanie na Śląsku i zastąpi węgiel. Ryzyko inwestycyjne pojawia się przy innym projekcie.