Węgiel rzuca długi cień na PGE

Największy sprzedawca energii elektrycznej mimo pozbycia się w najbliższych tygodniach elektrowni węglowych nadal będzie posiadał „węglowy ciężar” w swojej grupie. PGE nie zamierza sprzedawać swojej spółki handlowej PGE Paliwa, a w grupie nadal będzie obecna spółka ciepłownicza – PGE Energia Ciepła.

Publikacja: 05.04.2023 21:30

Węgiel rzuca długi cień na PGE

Foto: Bloomberg

Na niedawnej konferencji wynikowej spółki za 2022 r., jej prezes Wojciech Dąbrowski podkreślił, że „handlowe ramie”, PGE Paliwa zajmujące się sprzedażą węgla, nadal będzie obecne w grupie. „PGE Paliwa jest w strukturze PGE i zostanie w strukturze PGE. PGE Paliwa będzie dalej funkcjonowała. Jest rynek wiec będziemy dalej świadczyli usługi na rzecz naszych klientów” - przekazał Wojciech Dąbrowski. Poza potrzebami zaspokojenia potrzeb spółek ciepłowniczych w grupie, PGE decyzją premiera została zaangażowana w przywóz węgla do Polski poprzez spółkę PGE Paliwa, aby zapełnić lukę podażową na rynku węgla, która powstała po wstrzymaniu importu węgla z Rosji. PGE, poinformowała, że do marca 2023 r. sprowadziła do Polski prawie 10 mln ton węgla, z czego ponad 8 mln ton zostało sprzedane.

Czytaj więcej

Miliard na OZE od Taurona. Ale najpierw pożegnanie z węglem

PGE Paliwa nadal potrzebne grupie

PGE podkreśla więc, że wydzielenie źródeł węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego nie wpłynie na działalność PGE Paliwa, gdyż podstawowym źródłem paliwa dla tych elektrowni są krajowe kopalnie. ”Odbiorcami węgla sprowadzanego przez PGE Paliwa są ciepłownie Grupy PGE, a także odbiorcy z ogólnopolskiego rynku m.in. z sektora energetyki zawodowej, ciepłownictwa, przemysłu czy podmiotów pośredniczących w sprzedaży węgla. W 2022 r. spółka obsługiwała ponad 400 kontrahentów spoza Grupy PGE” – wyjaśnia redakcji biuro prasowe spółki.

Ponad to PGE Paliwa – przypomina firma – jeśli zajdzie taka potrzeba może ponownie zająć się importem węgla na potrzeby gospodarstw domowych, lokalnych ciepłowni i samorządów. „PGE Paliwa dostarcza również biomasę, która w ramach zielonej transformacji może stopniowo zastępować węgiel jako paliwo w ciepłowniach rozwijając ten rynek dla firmy” – wyjaśnia spółka.

Czytaj więcej

PGE buduje największy blok gazowy w Polsce

Węglowa rysa na nowym wizerunku

Oznacza to, że w oczach inwestorów i banków PGE nadal będzie kojarzone z węglem, a sama spółka może być negatywnie odbierana przy przyznawaniu nowych kredytów. Po powstaniu NABE, PGE chce postawić na inwestycje w OZE i dystrybucję energii. Firma podkreśla, że środowiskowe podejście do oceny spółki, a więc strategia ESG uwzględnia wpływ środowiskowy i społeczny jaki organizacja ma na swoje otoczenie. „ Zapewnianie energii, jako podstawowego dobra, jest jednym z ważniejszych czynników społecznych. W tym aspekcie zagwarantowanie w sytuacji kryzysowej dostępu do kluczowego paliwa zapewniającego podstawowe potrzeby związane z ciepłem było wyrazem odpowiedzialności społecznej PGE.” – tłumaczy spółka.

Czy zatem zaciąganie kredytów na inwestycje OZE i dystrybucję nie będzie trudniejsze z węglowym bagażem w grupie? „O tym zadecydują instytucje finansujące, ale ze względu na to, że PGE uzyskuje coraz wyższe noty w rankingach ESG, i tak np. w przypadku badania CDP ma jedne z najwyższych not wśród polskich spółek, uważamy, że jesteśmy atrakcyjnym partnerem do współpracy, którego działania mają duży wpływ na proces dekarbonizacji polskiej energetyki. Warto wspierać proces transformacji energetycznej, bo to właśnie ten obszar prowadzi do realnych, pozytywnych zmian, zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju” - wyjaśnia biuro prasowe spółki.

Jednocześnie spółka wyjaśnia, że nie należy – jej zdaniem – traktować spółki PGE Paliwa wyłącznie jako importera węgla, a firmę z dużymi kompetencjami logistycznymi, które mogą być wykorzystywane również przy dostawach innych paliw, również tych wspierających odchodzenie od węgla, takich jak chociażby biomasa.

Czytaj więcej

Otoczenie prawne nie sprzyjało wynikom PGE

Piętno węgla

Sceptyczni są jednak analitycy. PGE Paliwa, a więc spółka handlowa grupy, nadal pozostanie w spółce, co jest naturalną konsekwencją pozostawienia w strukturach firmy ciepłowniczej PGE Energia Ciepła, lidera tego sektora, który nadal będzie opierał się na węglu, a ma plany, aby przejść na gaz ziemny. "W mojej ocenie, o ile samo wydzielenie aktywów konwencjonalnych jest znaczącym krokiem w kierunku zmniejszenia śladu węglowego Spółki, to w Grupie PGE wciąż pozostaną znaczące aktywa opalane brudnymi, emisyjnymi paliwami kopalnymi" – mówi Paweł Puchalski, analityk Santander Biuro Maklerskie. Zdaniem analityka pozostawianie w spółce PGE Paliwa czyni z Grupy PGE najmniej atrakcyjne aktywo spośród trzech dużych polskich spółek energetycznych. "Co prawda także w Tauronie pozostanie spółka ciepłownicza, ale jest ona nieporównanie mniejsza niż ta w PGE (PGE samo nazywa siebie liderem w segmencie ciepłowniczym w Polsce). Zbyt optymistycznym było oczekiwanie, że pozbycie się węglowych aktywów wytwórczych (dużych elektrowni) diametralnie zmieni długoterminowe postrzeganie polskich firm, gdyż te wciąż będą się negatywnie wyróżniać na tle spółek europejskich" – mówi. Nie zmieni tego także przejście na mniej emisyjny gaz, szczególnie, że to cena tego paliwa wahała się zdecydowanie najmocniej w zeszłym roku. "Uważam, że inwestorzy, wciąż aplikujący zasady ESG oraz nauczeni doświadczeniami z lutego 2022 r., mogą chcieć ograniczać ekspozycję na wszelkie paliwa kopalne" – podkreśla Paweł Puchalski.

Elektroenergetyka
Moc na trzy lata. Trwają rozmowy, co potem
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Elektroenergetyka
Ten rok da odpowiedź, kiedy spółki odejdą od węgla
Elektroenergetyka
Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska: Nie można dłużej żyć na energetyczny kredyt
Elektroenergetyka
Fico grozi, słowacki operator nie słucha i wspiera Ukrainę
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Elektroenergetyka
Polska może pomóc Ukrainie z prądem. Ale potrzebujemy wsparcia
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku