Miliard na OZE od Taurona. Ale najpierw pożegnanie z węglem

Rosnące ceny surowców i awaria bloku 910 MW w Jaworznie odcisnęły negatywne piętno na wynikach Taurona. Mają się one poprawić w tym roku. Spółka zamierza w 2023 r. podwoić wydatki inwestycyjne - tylko na OZE - do blisko 1 mld zł. Będzie to możliwe, gdy już pozbędzie się elektrowni węglowych, co ma nastąpić w najbliższych tygodniach.

Publikacja: 30.03.2023 16:05

Miliard na OZE od Taurona. Ale najpierw pożegnanie z węglem

Foto: Mat. Prasowe Tauron

Podczas konferencji prasowej sumującej wyniki Taurona, spółka przekazała, że odnotowała w 2022 r. wynik EBITDA na poziomie 4,016 mld zł, wobec 4,152 mld zł przed rokiem. Grupa odnotowała w 2022 r. także stratę netto 134 mln zł, wobec 385 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 36,3 mld zł, wobec 25,2 mld zł w 2021 r. - To efekt wysokich cen surowców węgla i gazu – powiedział wiceprezes ds. finansowych Krzysztof Surma.

Jak podkreślił prezes Paweł Szczeszek, obserwowany wzrost cen energii elektrycznej, gazu i węgla w 2022 r. znalazł odbicie w osiągniętych przychodach ze sprzedaży z działalności kontynuowanej, które wyniosły 36,3 mld zł, tj. ponad 40 proc. więcej niż w 2021 r. - Z drugiej strony mieliśmy do czynienia z równoległym istotnym wzrostem kosztów działalności – dodał prezes Szczeszek.

Czytaj więcej

Zasady ugody z Tauronem rzucają cień na Rafako

Stracie winna awaria w Jaworznie

Najsłabiej w spółce wypadł sektor wytwarzania, gdzie EBITDA była pod presją niższej marży w efekcie rosnących cen węgla i uprawień do emisji C02. Ale przede wszystkim w związku z wyłączeniem z eksploatacji na kilka miesięcy najnowocześniejszego i najefektywniejszego bloku węglowego 910 MW w Jaworznie, co było efektem licznych usterek bloku.

- Postój bloku trwał od stycznia do kwietnia, a następnie także w sierpniu, a więc w miesiącu, kiedy ceny energii były najwyższe. My w tym czasie nie zarabialiśmy, a co więcej, brakującą energię musieliśmy odkupić z rynku po bardzo wysokiej cenie – tłumaczy prezes.

Przychody spółki w 2022 r. w sektorze wytwarzania co prawda wzrosły z 9,8 mld zł do 11,1 mld zł. Jednak w efekcie rosnących kosztów węgla i kosztów stałych EBITDA spółki była na minusie 779 mln zł.

W tym roku wynik tego działu ma być już lepszy. - Na wytwarzaniu spodziewany się wzrostu, a EBITDA będzie już dodatnia. Spodziewany się też stabilniej pracy bloku w Jaworznie. Spodziewamy się także, że suma zwartych w ostatnich latach kontraktów (na sprzedaż energii – red.) da pozytywny efekt w postaci wyższej marży. Stąd nasz optymizm dotyczący EBITDA. Wciąż jednak spodziewamy się wysokich cen węgla i rosnących kosztów stałych – tłumaczy wiceprezes Taurona.

Czytaj więcej

Nowe pieniądze z UE na internet za chwilę. Tauron powalczy z telekomami

Tauron podwoi wydatki inwestycje na OZE 

Sami przedstawiciele spółki tego nie mówią wprost, ale Tauron, który posiada największą spółkę dystrybucyjną w kraju, czekają w kontekście planowanej aktualizacji strategii energetycznej największe wydatki zarówno w dystrybucji, jak i sektorze OZE. Już teraz jednak, jeśli spojrzymy na wydatki spółki tylko za 2022 r., to z kwoty 3,9 mld zł tylko na nowe przyłącza do sieci (głównie OZE) wydano 1,1 mld zł. To największy jednostkowy wydatek w grupie. Dodatkowo na modernizację i odtworzenie sieci wydano 852 mln zł. To czynni z sektora dystrybucji największego beneficjenta tych środków.

Ponad 500 mln zł to wydatki na wydobycie, ale kopalnie węgla kamiennego są już wydzielone ze spółki. Inwestycje na OZE wyniosły blisko 450 mln zł. O ile jednak wydatki na węglowe wytwarzanie i wydobycie powoli przechodzą  w spółce do historii, to wydatki na OZE dystrybucję, i tak już wysokie, będą rosły.

– W 2023 r. planujemy wydać na inwestycje 4,6 mld zł, a na OZE blisko 1 mld zł. Będzie to podobny kierunek, jak dotychczas: wiatr na lądzie, fotowoltaika oraz  być może pierwsze wydatki na morskie farmy wiatrowe, gdzie jesteśmy partnerem z PGE na jednej z koncesji – powiedział wiceprezes Surma.

Tauron spodziewa się w 2023 r. także wzrostu EBITDA swojego najważniejszego sektora dystrybucji energii. Spodziewany wzrost wyniku w dystrybucji to efekt wzrostu taryfy dystrybucyjnej o ok. 45 proc. rok do roku. To m.in. ona na pozwolić na nowe inwestycje sieci dystrybucyjne pod OZE.

W obszarze OZE Tauron spodziewa się spadku marży na sprzedaży energii w konsekwencji wprowadzenia limitów cenowych w efekcie mrożenia cen energii i wzrostu kosztów stałych. Wyniki mają być gorsze mi spodziewany wzrost ilości produkowanej energii.

NABE nadal na etapie prac

Przedstawiciele spółki poinformowali, że prace nad wydzieleniem aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego trwają. - Kluczowa jest wycena i potem odpowiednio do wyceny będzie można dyskutować o podziale zadłużenia. Pamiętajmy, że w Tauronie nie ma żadnego zadłużenia zewnętrznego ściśle przywiązanego do części węglowej. Zadłużenie wewnątrzgrupowe, w zależności od finalnych ustaleń i uzgodnionej wyceny, będzie odpowiednio alokowane i spłacane w procesie transakcyjnym, bądź później przez samo NABE w jakiejś części - powiedział wiceprezes Surma. Spółka już się przygotowała pod kątem finansowym.

Tauron informował kilka tygodni temu, że zakończył główne analizy przeprowadzane w ramach testów na utratę wartości aktywów całej grupy na koniec 2022 r. ”Analizy przeprowadzone na dzień 31 grudnia 2022 r., wykazały zasadność utworzenia odpisów w wysokości 882 mln zł z tytułu utraty wartości finansowania udzielonego spółce Tauron Wytwarzanie (której aktywa trafią do NABE – red)” – informował na początku marca koncern.

 Zgodnie z informacjami dobiegającymi z kręgów decyzyjnych NABE ma powstać do końca kwietnia.

Tauron i Rafako pracują nad „wypełnieniem treścią” ugody

Przedstawiciele Tauronu ocenili, że są na "dobrej drodze" do zawarcia porozumienia z Rafako w sprawie sposobu zakończenia kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie,

- Prowadzimy rozmowy z Rafako w ramach mediacji przy Prokuratorii Generalnej. Niedawno opublikowaliśmy założenia do ugody. Dziś pracujemy nad tym, jak sformułować treść porozumienia. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, by to porozumienie zawrzeć - powiedział Szczeszek pytany o tę kwestię na konferencji prasowej.

Tydzień temu Tauron podał, że spółka i konsorcjum Rafako nie zawarły ugody ustalającej sposób zakończenia kontraktu na budowę bloku 910 MW w Jaworznie, ale kontynuują prace w tym celu.

Podczas konferencji prasowej sumującej wyniki Taurona, spółka przekazała, że odnotowała w 2022 r. wynik EBITDA na poziomie 4,016 mld zł, wobec 4,152 mld zł przed rokiem. Grupa odnotowała w 2022 r. także stratę netto 134 mln zł, wobec 385 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 36,3 mld zł, wobec 25,2 mld zł w 2021 r. - To efekt wysokich cen surowców węgla i gazu – powiedział wiceprezes ds. finansowych Krzysztof Surma.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energetyka Zawodowa
Trwa czyszczenie w Orlenie. Piotr Guział stracił stanowiska w dwóch spółkach
Energetyka Zawodowa
Tauron i Eneę dzielą wyniki, łączą obawy o taryfy
Energetyka Zawodowa
Nowy prezes Orlenu zapowiada weryfikacje projektów. Mały atom do zmian
Energetyka Zawodowa
Orlen: spadek zysków w pięciu kluczowych biznesach
Energetyka Zawodowa
Opóźnienia inwestycji gazowych szkodzą OZE
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy