Aktualizacja: 09.12.2024 08:05 Publikacja: 03.01.2023 13:43
Foto: AdobeStock
PGE Polska Grupa Energetyczna przygotowywała od jesienni platformę handlu energią, z usług której mają korzystać wszyscy producenci i sprzedawcy energii. Po zniesieniu tzw. obligo giełdowego na TGE, obrót energią elektryczną nadal ma być – jak podkreśla PGE – prowadzony w sposób transparentny i konkurencyjny.
Polska i Ukraina mogłyby jeszcze bardziej zacieśnić współpracę w branży energetycznej. Autorzy raportu Banku Gospodarstwa Krajowego wymieniają klika obszarów potencjalnej współpracy energetycznej w perspektywie krótko- i długoterminowej.
Wyłączane z eksploatacji starsze elektrownie węglowe mogłyby znaleźć drugie życie na Ukrainie - to jedna z propozycji pomocy Polski dla Ukrainy, które będzie odbudowywać swój potencjał energetyczny po zakończeniu wojny. Taką propozycję przedstawił Banku Gospodarstwa Krajowego.
Polska przed najbliższą zimą jest bezpieczna energetycznie. Z informacji Europejskich Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych wynika jednak, że na początku 2025 r. mogą pojawić się problemy z dostępem mocy. Ryzyko jednak jest niewielkie.
Produkcja energii elektrycznej spadła o 3,88 proc. rok do roku do 13,83 TWh w październiku 2024 roku, podały Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). W całym roku nadal to węgiel w ponad 60 proc. zabezpiecza dostawy energii. Niespodziewanie w październiku znacząco spadła produkcja energii z wiatru.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Wyniki scenariusza bazowego pokazują, że standard bezpieczeństwa energetycznego Polski może nie być dotrzymany – podają Polskie Sieci Elektroenergetyczne w raporcie pt.: "Ocena wystarczalności zasobów wytwórczych na poziomie krajowym (NRAA)".
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Towarowa Giełda Energii (TGE) pracuje nad nowymi instrumentami, które przyczynią się do zwiększania obrotów, jednak najważniejszym czynnikiem byłoby przywrócenie obowiązku obrotu energią elektryczną na TGE, tzw. obliga - poinformował prezes TGE Piotr Listwoń.
Ceny energii zarówno w dostawach spotowych jak w kontraktach rocznych spadają zbliżając się już do poziomów cen na poziomie tych mrożonych. Jeśli ceny energii na giełdzie utrzymają się na podobnym poziomie, w 2025 r. może płacić podobne stawki jak w tym roku, ale już bez konieczności mrożenia rynku.
Podsumowanie 2023 r. na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) stoi pod znakiem znaczących spadków cen prądu i gazu. W przypadku prądu w kontraktach rocznych spadki sięgają 42 proc., zaś w przypadku gazu nawet ponad 50 proc.
Ceny prądu na giełdzie spadają z miesiąca na miesiąc, także te z dostawą na 2024 r. Gaz jest nieznacznie droższy, co może być pochodną rozpoczęcia sezonu grzewczego. Nadal jednak ceny „błękitnego paliwa” są niższe od obserwowanych rok wcześniej.
Bartłomiej Sawicki, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” został dwukrotnym laureatem 9. edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, organizowanego przez Towarową Giełdę Energii. Otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2022, a także wyróżnienie za najlepszy materiał na temat rynku gazu w 2022 roku.
Na Towarowej Giełdzie Energii ceny energii elektrycznej z dostawą na 2024 r. zaczynają rosnąć. Jednak uwagę przykuwa rosnące zainteresowanie energią na rynku spotowym.
Rekordowe ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii to efekt m.in. remontów bloków węglowych w kraju.
Kolejne rekordy ceny energii elektrycznej na giełdzie. Sieć wystawiona na próbę wytrzymałości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas