Aktualizacja: 19.01.2025 01:03 Publikacja: 03.01.2023 13:43
Foto: AdobeStock
PGE Polska Grupa Energetyczna przygotowywała od jesienni platformę handlu energią, z usług której mają korzystać wszyscy producenci i sprzedawcy energii. Po zniesieniu tzw. obligo giełdowego na TGE, obrót energią elektryczną nadal ma być – jak podkreśla PGE – prowadzony w sposób transparentny i konkurencyjny.
W PGE rodzi się coraz więcej pytań co do przyszłości węgla. Spółka patrzy na rząd. W tym kierunku nie spoglądają Enea i Tauron i wstępne plany już mają.
Obniżki cen powinny zostać wymuszone przez rynek. Trzeba doprowadzić do tego, żeby wzrosła konkurencyjność wytwarzania, a nie dalej ingerować w poziom cen – mówi Andrzej Modzelewski, prezes E.ON Polska.
Pomimo gróźb premiera Fico o zaprzestaniu wspomagania Ukrainy dostawami prądu, słowacki operator elektroenergetyczny zapewnia, że Słowacja nie pozostawi sąsiada bez pomocy. Oba kraje obowiązuje ważny kontrakt.
Groźba odcięcia przez Słowaków dostaw prądu na wschód to realny scenariusz. Żeby ich zastąpić, Polska potrzebowałaby pomocy Węgrów i Rumunów.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Nadzwyczajne walne zgromadzenie Energi z grupy Orlen wyraziło zgodę na pozwy sądowe ws. decyzji o budowie niedoszłej elektrowni węglowej w Ostrołęce. Spółka nie podaje kwoty roszczeń.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Towarowa Giełda Energii (TGE) pracuje nad nowymi instrumentami, które przyczynią się do zwiększania obrotów, jednak najważniejszym czynnikiem byłoby przywrócenie obowiązku obrotu energią elektryczną na TGE, tzw. obliga - poinformował prezes TGE Piotr Listwoń.
Ceny energii zarówno w dostawach spotowych jak w kontraktach rocznych spadają zbliżając się już do poziomów cen na poziomie tych mrożonych. Jeśli ceny energii na giełdzie utrzymają się na podobnym poziomie, w 2025 r. może płacić podobne stawki jak w tym roku, ale już bez konieczności mrożenia rynku.
Podsumowanie 2023 r. na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) stoi pod znakiem znaczących spadków cen prądu i gazu. W przypadku prądu w kontraktach rocznych spadki sięgają 42 proc., zaś w przypadku gazu nawet ponad 50 proc.
Ceny prądu na giełdzie spadają z miesiąca na miesiąc, także te z dostawą na 2024 r. Gaz jest nieznacznie droższy, co może być pochodną rozpoczęcia sezonu grzewczego. Nadal jednak ceny „błękitnego paliwa” są niższe od obserwowanych rok wcześniej.
Bartłomiej Sawicki, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” został dwukrotnym laureatem 9. edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, organizowanego przez Towarową Giełdę Energii. Otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2022, a także wyróżnienie za najlepszy materiał na temat rynku gazu w 2022 roku.
Na Towarowej Giełdzie Energii ceny energii elektrycznej z dostawą na 2024 r. zaczynają rosnąć. Jednak uwagę przykuwa rosnące zainteresowanie energią na rynku spotowym.
Rekordowe ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii to efekt m.in. remontów bloków węglowych w kraju.
Kolejne rekordy ceny energii elektrycznej na giełdzie. Sieć wystawiona na próbę wytrzymałości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas