Aktualizacja: 04.12.2023 04:07 Publikacja: 21.02.2018 13:24
Spółka łagodzi stanowisko co do daty odejścia od węgla i nie przesądza, że stanie się to już za 12 lat. Wskazuje jednak, że elektrownie węglowe bez nowego mechanizmu wsparcia będą wówczas nierentowne.
Ukraina uzyskała nadzwyczajną pomoc z Polski i Rumunii w celu pokrycia deficytu w systemie energetycznym. Szybka dostawa potrzebnego prądu była możliwa dzięki pełnej synchronizacji systemów energetycznych Ukrainy i Unii.
Jak informują nas przedstawiciele związków zawodowych ZE PAK Komisja Europejska jest na dobrej drodze, aby w najbliższym czasie dać „zielone światło” na pomoc publiczną dla branży energetycznej i węgla brunatnego, która ma kosztować budżet 1,3 mld zł. O stan rozmów mają pytać także przedstawiciele przyszłej koalicji rządzącej.
Niemcy muszą rozbudować sieć elektroenergetyczną, by dokończyć transformację energetyki. Zagraża im za długi czas wydawania zgód i protesty społeczne.
W ostatnią sobotę w Polsce odnotowaliśmy rekordowy import energii. Komentarze zaraz po tej informacji zmierzały w stronę krytyki OZE. Ale import wynikał z faktu, że w innych krajach Europy prąd był w danej chwili tańszy niż na naszym rynku.
Jak powinna wyglądać cyfrowa transformacja biznesu i jak mogą ją wspierać nowoczesne technologie – wyjaśnia Olga Złotnicka, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i efektywności Orange Polska.
Nowa agencja, która będzie zarządzać elektrowniami węglowymi, ma powstać jesienią. Spółki wyraziły gotowość do sprzedaży, ale pytania o zgodę KE na NABE pozostają.
Państwo zagwarantuje 70 proc. zobowiązań NABE, do której trafią przejmowane od koncernów elektrownie węglowe.
Prawie 1,3 mld zł ma kosztować pakiet socjalny mającej powstać nowej węglowej agencji. Nadal nie znamy jednak daty jej powołania.
Inwestycje w krajową infrastrukturę energetyczną rosną z roku na rok. Jeszcze szybciej wydłuża się jednak kolejka chętnych do podłączenia nowych, dużych instalacji OZE.
Polska ponownie stała się importerem energii netto. W ślad za kończącą się ostrą fazą kryzysu energetycznego, popyt na polską energię z węgla spada, po tym jak ceny gazu w Europie ponownie stały się niższe względem „czarnego złota”.
W Polsce w ubiegłym roku spadła konsumpcja gazu ziemnego i w pewnym stopniu węgla. Wzrosło za to znaczenie odnawialnych źródeł energii i ropy naftowej.
Spółka Altum w ciągu pół roku przejęła ponad 45 proc. akcji Elektrociepłowni Będzin SA. W tym czasie kurs EC Będzin wzrósł o 1349 proc. Sprawę bada KNF. „Rzeczpospolita” prześledziła jak do tego doszło.
W przyszłości wysokie ceny uprawień do emisji CO2 mogą spowodować, że producenci energii z OZE lub EJ (elektrownia jądrowa – red.) będą osiągać bardzo duże zyski nadzwyczajne, które regulator będzie chciał regulować" – przekonuje ośrodek WiseEuropa.
Gdy w Niemczech wyłączano ostatnie elektrownie jądrowe, wróciła tam debata o zasadności rozwodu z atomem. Dlaczego mimo to niemiecki rząd podtrzymuje tę decyzję?
Banki są otwarte na liberalizację dostępu i dokapitalizowanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców – mówi Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich.
Coraz większa rywalizacja między światowymi potęgami i coraz głębsza polaryzacja wewnątrz społeczeństw, przypominająca intensywnością emocji wojny domowe, pchają nas w stronę centralizacji i despotycznej władzy. A co jeśli wybór Donalda Trumpa wcale nie był wypadkiem przy pracy?
Polska domaga się od KE oceny skutków umowy transportowej z Ukrainą i proponuje otwarcie dodatkowego przejścia granicznego dla pustych samochodów ciężarowych.
Sprawa ustawy wiatrakowej jest kolejnym argumentem w nowej koalicji na rzecz konsolidacji energetyki w jednym ministerstwie.
Decyzje o Unii, Ukrainie i Rosji Niemcy będą ściśle uzgadniać z Polską – zapowiada ambasador RFN Viktor Elbling w pierwszym wywiadzie udzielonym polskim mediom od objęcia przez niego misji w Warszawie w lipcu.
Trwająca od ponad miesiąca ofensywa oddziałów zbrojnej opozycji zachwiała pozycją wojskowej junty w państwie Azji Południowo-Wschodniej. Oraz Władimira Putina.
Upolitycznienie NBP przez Adama Glapińskiego jak na dłoni widać w składzie doradców szefa banku centralnego. Nic dziwnego, że nie chciano podać ich nazwisk.
Niemal każdy pracodawca zainwestuje w tym roku w jakieś benefity z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Zmiany należy rozpocząć od rozwiązania problemu Krajowej Rady Sądownictwa – uważa Dariusz Zawistowski, sędzia Sądu Najwyższego i były przewodniczący KRS. Za najpilniejsze uważa wstrzymanie się Rady z prowadzeniem dalszych postępowań nominacyjnych.
Po zmniejszeniu PlusLigi siatkarze będą mieli trochę więcej czasu na odpoczynek.
Węgry bezkompromisowo realizują swoją politykę „suwerenności”, nie natrafiając na żaden znaczący opór w Unii Europejskiej. Sprawy stały się bardzo poważne, bowiem Viktor Orbán prowadzi swoją opartą na suwerenności strategię jeszcze ostrzej niż u nas obóz PiS. Konkluzja jest jedna: UE znalazła się na rozdrożu – twierdzi były dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
Na 220 zbadanych spraw o wykorzystywanie dzieci w sieci połowa dotyczyła groomingu. Uwodzenie nieletnich przyjmuje coraz bardziej drastyczne formy.
W czasie, gdy prezes NBP jest krytykowany za naruszenie niezależności banku centralnego od rządu, zatrudnienie znajdują tam kolejni politycy PiS.
Koncerny motoryzacyjne, przy wciąż mało stabilnej sytuacji na globalnym rynku aut, starają się jak najlepiej wykorzystać zdolności już istniejących zakładów, a nie decydować o budowie kolejnych.
Ani Marek Suski, ani tymczasowy premier Mateusz Morawiecki nie sprawią, że damy sobie odebrać szansę na rozwiązanie kryzysu klimatycznego – piszą aktywistki z Grupy Wschód.
Po czterech latach przerwy środki na opiekę nad Polakami za granicą mają wrócić do izby wyższej parlamentu.
Rząd Donalda Tuska będzie chciał zwiększyć tempo transformacji energetycznej. Sfinansować mają to fundusze ze sprzedaży pozwoleń na emisję CO2.
Dotarliśmy do listy doradców prezesa Glapińskiego. Jednym z nich jest polityk PiS Wojciech Jasiński.
Taki skutek będzie miało przyjęcie w niezmienionym kształcie projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, która zakłada też korekty w reformie planistycznej.
Polacy całkiem wysoko oceniają swoje kompetencje na rynku pracy, ale nie zawsze uwzględniają zmieniające się oczekiwania firm.
Przedsiębiorca może jedno auto leasingować, a drugie kupić. I oba rozliczać w podatkowych kosztach. Nawet jak sam prowadzi firmę.
Niezależność nowego składu Polskiej Komisji Akredytacyjnej rodzi obawy – uważają przedstawiciele Porozumienia Rezydentów.
Spodziewamy się, że w przyszłym roku na Cypr przyjedzie rekordowe 300 tysięcy Polaków - mówi wiceminister turystyki Cypru Kostas Kumis. Polska może awansować na drugie miejsce w rankingu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas