Upał znów wyłączy prąd

Już w drugiej połowie lipca grożą Polsce takie braki energii jak w lecie 2015 roku.

Publikacja: 18.06.2017 20:08

Upał znów wyłączy prąd

Foto: Bloomberg

Już za miesiąc Polska może mieć problem z zapewnieniem wystarczającej rezerwy mocy w systemie elektroenergetycznym – ostrzega European Network of Transmission System Operators (ENTSO-E). Europejskie zrzeszenie narodowych operatorów tych systemów oceniło w raporcie „Summer Outlook 2017″ sytuację energetyki u progu lata w różnych krajach Europy.

Jego zdaniem w Polsce trudności podobne do tych z sierpnia 2015 r. mogą wystąpić przy przedłużającym się okresie ekstremalnie wysokich temperatur i spowodowanej przez nie suszy. Jeśli zapanują takie warunki, to w lipcu i sierpniu w godzinach szczytu (13–14) Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) nie będą miały takiej nadwyżki mocy, by pokryć krajowe zapotrzebowanie. Najgorzej, jak wskazuje ENTSO-E, może być w drugiej połowie lipca, gdy popyt na energię może przekroczyć możliwości wytwarzania jej w kraju i importu. Polsce grożą wyłączenia prądu – przede wszystkim dużym odbiorcom przemysłowym.

Beata Jarosz, rzeczniczka PSE, które należą do ENTSO-E, uspokaja, że raport jest raczej sygnałem możliwych problemów niż ich gotowym scenariuszem. Eksperci optymistami jednak nie są.

– Pomarańczowa lampka zapala się nie pierwszy raz. W Polsce mamy problemy szczególnie latem – mówi Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes organizacji pozarządowej Forum Energii.

Głównym „winowajcą” są pracujące pełną mocą klimatyzatory, coraz chętniej używane w upalne dni. W efekcie co roku latem bite są rekordy zapotrzebowania na prąd w szczycie (kiedyś wyższe było zimą). Problemy może pogłębić zmniejszona moc w elektrowniach cieplnych, chłodzonych wodą z wysychających rzek.

– Fale upałów były przyczyną problemów z blokami termicznymi zarówno we Francji w 2006 r., jak i w Polsce w sierpniu 2015 r. – przypomina Jan Rączka, ekspert pozarządowej organizacji Regulatory Assistance Project. Uważa, że system energetyczny powinien być bardziej elastyczny. – W przypadku Polski nic się nie zmienia w podejściu do energetyki węglowej – zauważa Rączka.

ENTSO-E też wytyka zaniechania w polskiej polityce energetycznej. Wskazuje, że w godzinach letniego szczytu mogłaby pomóc energia z paneli słonecznych, ale udział fotowoltaiki w polskim miksie energetycznym, czyli w źródłach energii, jest niemal niezauważalny. Ministerstwo Energii zapewnia, że fotowoltaika znajdzie się w strategii dotyczącej miksu, którą resort przedstawi w tym roku.

Elektroenergetyka
Kolejny trup w orlenowskiej szafie. Tak się kończy kupowanie biomasy na pustyni
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Elektroenergetyka
Straty Ukrainy po największym rosyjskim ataku na obiekty energetyczne
Elektroenergetyka
Enea po Orlenie. Kolejny kontrakt-widmo, tym razem na biomasę
Elektroenergetyka
Rosjanie zniszczyli największą elektrownię w obwodzie kijowskim. Jest reakcja UE
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Elektroenergetyka
Energetyka pozbędzie się węgla, ale stopniowo. Jest stanowisko MAP