Działanie licznika prądu możemy skontrolować samodzielnie. Wystarczy, że przeprowadzimy prosty test zużycia energii. W przypadku podejrzenia awarii możemy zwrócić się do dostawcy prądu z prośbą o sprawdzenie urządzenia. W tym celu może nawet zostać zlecone wykonanie badania laboratoryjnego urządzenia.
Licznik prądu pozwala kontrolować zużycie energii elektrycznej
Licznik zużycia energii elektrycznej potocznie nazywany jest licznikiem prądu, licznikiem elektrycznym lub licznikiem energii. Jest to urządzenie, które służy do pomiaru zużycia energii elektrycznej w danym obiekcie. Stanowi podstawowy element systemu pomiarowo-rozliczeniowego. Znajduje się w każdym domu i firmie. Na podstawie odczytu jego danych dostawcy wystawiają i rozliczają rachunki za zużytą energię elektryczną. Dzięki niemu również każdy odbiorca może na bieżąco kontrolować zużycie prądu.
Działanie licznika polega na pomiarze przepływu prądu elektrycznego i napięcia w obwodzie, a następnie obliczeniu zużycia energii. Energia ta rejestrowana jest w kilowatogodzinach (kWh).
W naszych domach najczęściej znajdują się liczniki indukcyjne i elektroniczne. Liczniki indukcyjne to urządzenia starszego typu. Posiadają aluminiową tarczę, która obraca się z prędkością zależną od ilości zużywanej energii. Liczniki elektroniczne, które obecnie stają się coraz popularniejsze, nie posiadają kręcącej się, metalowej tarczy. Składają się z układów elektronicznych wytwarzających impulsy pod wpływem przepływającego prądu. Są bardziej precyzyjne niż liczniki indukcyjne.
Jak sprawdzić, czy licznik pokazuje prawidłowe zużycie prądu?
Warto regularnie kontrolować pracę licznika. Ten bowiem, podobnie jak każde inne urządzenie, może ulec usterce czy awarii i w konsekwencji działać nieprawidłowo. Tym samym może źle zliczać zużytą energię elektryczną.