Rachunki za prąd coraz wyższe? Warto sprawdzić licznik

Licznik prądu może ulec awarii. Wówczas zdarza się, że zawyża zużycie prądu. To zaś w połączeniu z rosnącymi cenami energii, może znacząco obciążać domowy budżet. Jak sprawdzić, czy licznik pokazuje prawidłowe zużycie prądu?

Publikacja: 22.10.2024 06:06

Czy licznik pokazuje prawidłowe zużycie prądu? Aby to sprawdzić, wystarczy prosty test

Czy licznik pokazuje prawidłowe zużycie prądu? Aby to sprawdzić, wystarczy prosty test

Foto: Evgen/Adobe Stock

Działanie licznika prądu możemy skontrolować samodzielnie. Wystarczy, że przeprowadzimy prosty test zużycia energii. W przypadku podejrzenia awarii możemy zwrócić się do dostawcy prądu z prośbą o sprawdzenie urządzenia. W tym celu może nawet zostać zlecone wykonanie badania laboratoryjnego urządzenia.

Licznik prądu pozwala kontrolować zużycie energii elektrycznej

Licznik zużycia energii elektrycznej potocznie nazywany jest licznikiem prądu, licznikiem elektrycznym lub licznikiem energii. Jest to urządzenie, które służy do pomiaru zużycia energii elektrycznej w danym obiekcie. Stanowi podstawowy element systemu pomiarowo-rozliczeniowego. Znajduje się w każdym domu i firmie. Na podstawie odczytu jego danych dostawcy wystawiają i rozliczają rachunki za zużytą energię elektryczną. Dzięki niemu również każdy odbiorca może na bieżąco kontrolować zużycie prądu.

Działanie licznika polega na pomiarze przepływu prądu elektrycznego i napięcia w obwodzie, a następnie obliczeniu zużycia energii. Energia ta rejestrowana jest w kilowatogodzinach (kWh).

W naszych domach najczęściej znajdują się liczniki indukcyjne i elektroniczne. Liczniki indukcyjne to urządzenia starszego typu. Posiadają aluminiową tarczę, która obraca się z prędkością zależną od ilości zużywanej energii. Liczniki elektroniczne, które obecnie stają się coraz popularniejsze, nie posiadają kręcącej się, metalowej tarczy. Składają się z układów elektronicznych wytwarzających impulsy pod wpływem przepływającego prądu. Są bardziej precyzyjne niż liczniki indukcyjne.

Jak sprawdzić, czy licznik pokazuje prawidłowe zużycie prądu?

Warto regularnie kontrolować pracę licznika. Ten bowiem, podobnie jak każde inne urządzenie, może ulec usterce czy awarii i w konsekwencji działać nieprawidłowo. Tym samym może źle zliczać zużytą energię elektryczną.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy licznik pokazuje prawidłowe zużycie prądu, możemy samodzielnie to sprawdzić. Oczywiście nie możemy przy tym ingerować w działanie urządzenia. Jak w takim razie sprawdzić, czy licznik prądu działa prawidłowo? Wystarczy, że przeprowadzimy jego odpowiednią obserwację. Powinniśmy zacząć ją od dokładnego przyjrzenia się licznikowi. Warto sprawdzić, czy nie ma na nim uszkodzeń w postaci np. pęknięć lub czy nie nosi on śladu ingerencji osób trzecich. Tego rodzaju ślady mogą przyczyniać się do nieprawidłowego działania licznika energii elektrycznej.

Czytaj więcej

Dofinansowanie na wymianę okien. W tych programach można składać wnioski w 2024

Następnie – bez względu na wynik wstępnych oględzin licznika prądu – powinniśmy przeprowadzić test zużycia energii. Pozwoli on sprawdzić, czy rejestracja zużycia energii przez licznik zgadza się z rzeczywistym poborem mocy. W tym celu musimy wyłączyć wszystkie urządzenia w domu, które pobierają prąd, a następnie uważnie obserwować wskazania licznika. Jeśli ten nadal pokazuje zużycie energii, może oznaczać to jego usterkę lub awarię.

Czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo? Jak jeszcze można to samodzielnie sprawdzić?

Poza wspomnianym testem zużycia energii możemy również porównać jej obecne zużycie z tym sprzed kilku miesięcy. Jeśli zauważymy znaczne różnice bez wyraźnego powodu takiego jak np. zwiększenie liczby domowników czy korzystanie z dodatkowych urządzeń zużywających dużo prądu, możemy podejrzewać, że nasz licznik jest uszkodzony.

Jeszcze innym sposobem pozwalającym sprawdzić, czy licznik energii elektrycznej działa prawidłowo, jest przeprowadzenie testu z wykorzystaniem jednego urządzenia o znanej mocy. W tym celu musimy najpierw odłączyć wszystkie sprzęty od zasilania, zanotować stan licznika, a następnie włączyć wspomniane urządzenie na godzinę. Po jej upływie powinniśmy sprawdzić stan licznika. Jeśli przykładowo używaliśmy urządzenia o mocy 1000W, to w ciągu godziny powinno ono zużyć 1 kWh. W przypadku, kiedy wskazania licznika są wyraźnie inne, może oznaczać to jego awarię.

Czytaj więcej

Nawet do 50 tys. zł. Jakie dofinansowanie możesz dostać na pompę ciepła?

Sprawdzenie licznika prądu może przeprowadzić dostawca energii elektrycznej

Jeżeli podejrzewamy uszkodzenie urządzenia, możemy do naszego dostawcy energii elektrycznej złożyć wniosek o sprawdzenie, czy licznik pokazuje prawidłowe zużycie prądu. Mamy do tego prawo na postawie paragrafu 50. Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z 22 marca 2023 roku w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.

Od dnia zgłoszenia dostawca ma 14 dni na przeprowadzenie kontroli licznika. W przypadku wątpliwości, co do jego właściwego działania, może przekazać go do badania laboratoryjnego. Jeśli okaże się, że licznik rzeczywiście działa nieprawidłowo, badanie takie będzie dla nas bezpłatne, a dostawca dodatkowo dokona korekty należności za energię elektryczną. Jeżeli jednak stwierdzone zostanie, że licznik działa bez zarzutów, wówczas będziemy musieli pokryć koszty jego badania.

Działanie licznika prądu możemy skontrolować samodzielnie. Wystarczy, że przeprowadzimy prosty test zużycia energii. W przypadku podejrzenia awarii możemy zwrócić się do dostawcy prądu z prośbą o sprawdzenie urządzenia. W tym celu może nawet zostać zlecone wykonanie badania laboratoryjnego urządzenia.

Licznik prądu pozwala kontrolować zużycie energii elektrycznej

Pozostało 93% artykułu
Ceny Energii
Samorządy i firmy bez mrożenia cen energii mogą sobie poradzić, ale są warunki
Ceny Energii
Rząd przyjął projekt ustawy o mrożeniu cen energii
Ceny Energii
Rząd zajął się mrożeniem cen prądu. Wiemy, ile zapłacimy za energię w 2025 r.
Ceny Energii
Rekordowe wsparcie dla branży energochłonnej za zbyt wysokie ceny energii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ceny Energii
To już pewne. Ceny prądu nadal będą mrożone w 2025 r. Rząd odsłania karty