Nie powinniśmy ulegać złudzeniom spadających cen energii

Ceny na giełdzie spadają, co mogło zniechęcić do zakupu prądu w inny sposób, np. przez długoterminowe umowy dostawy zielonej energii elektrycznej (cPPA). Okazuje się jednak, że ich atrakcyjność jest nadal wysoka.

Publikacja: 03.01.2024 03:00

Nie powinniśmy ulegać złudzeniom spadających cen energii

Foto: AdobeStock

Ceny energii charakteryzowały się w ostatnim roku bardzo dużą zmiennością. Zdaniem naszych rozmówców długofalowo nie powinniśmy ulegać złudzeniom spadających cen energii. Bo ta nadal jest droga w porównaniu z latami poprzednimi. W skali Europy Polska zajmuje 11. miejsce pod względem zakontraktowanej mocy w korporacyjnych PPA na zieloną energię z wynikiem ponad 1 GW. – Umowy PPA mają istotną przewagę względem zakupów energii elektrycznej po cenie hurtowej na TGE, jaką jest stabilność. Wybierając rynek SPOT czy kontrakty terminowe, musimy akceptować pewne ryzyko wahań cen. Natomiast podstawową zaletą umowy PPA jest zapewnienie przewidywalnej ceny sprzedaży energii w długim okresie (nawet 15 lat) – wyjaśnia Bartłomiej Kielasiński z kancelarii prawnej Banasik Woźniak i Wspólnicy. – Jest to kwestia ważna dla inwestorów, a także dla banków. W Polsce mamy duże zapotrzebowania na nowe źródła zielonej energii, a do ich powstawania konieczne jest finansowanie. W tym przypadku PPA są alternatywą np. wobec aukcji OZE, których atrakcyjność spada – mówi.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ceny Energii
Które firmy mogą stracić na braku mrożenia cen energii? Sprzedawcy odpowiadają
Ceny Energii
Samorządy i firmy bez mrożenia cen energii mogą sobie poradzić, ale są warunki
Ceny Energii
Rząd przyjął projekt ustawy o mrożeniu cen energii
Ceny Energii
Rząd zajął się mrożeniem cen prądu. Wiemy, ile zapłacimy za energię w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ceny Energii
Rekordowe wsparcie dla branży energochłonnej za zbyt wysokie ceny energii