Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski oraz Michael Goff z Departamentu Energii USA oficjalnie zainaugurowali działalność polsko-amerykańskiego Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych (CETC – Clean Energy Training Center). 3 kwietnia 2024 r. na Politechnice Warszawskiej odbyła się inauguracyjna sesja szkoleniowa z zakresu energetyki jądrowej. W otwarciu uczestniczyli również Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaremba, Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Andrzej Głowacki oraz Dyrektor Generalny Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska Bogdan Pilch.
Czytaj więcej
Potrzebujemy wydłużenia wsparcia dla starszych elektrowni. Inaczej w 2025 r. mogą pojawić się niedobory w rezerwie mocy do produkcji energii – mówi Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
Powstanie Centrum jest związane z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w województwie pomorskim z trzema reaktorami w amerykańskiej technologii AP1000. Jego zadaniem jest szkolenie kadr i rozwój kompetencji niezbędnych do rozwoju sektora jądrowego oraz realizacji projektów jądrowych w Polsce. Centrum oprócz współpracy z uczelniami będzie prowadziło równolegle szkolenia specjalistyczne wspierające polskie firmy zainteresowane zdobywaniem wiedzy i doświadczenia w sektorze jądrowym.
– Energetyka jądrowa jest ważnym elementem polskiej transformacji energetycznej. Realizacja największej inwestycji w historii polskiego systemu elektroenergetycznego wspólnie z partnerami z USA jest wyrazem strategicznego sojuszu polsko-amerykańskiego. Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi przybliży Polskę do osiągnięcia neutralności klimatycznej i kompleksowej modernizacji polskiej energetyki – podkreślił wiceminister Miłosz Motyka.
Czytaj więcej
Resort klimatu i środowiska krytykuje przejęcie nadzoru nad Polskimi Elektrowniami Jądrowymi przez Ministerstwo Przemysłu. Nieoficjalnie mówi się, że Koalicja Obywatelska chce stworzyć drugi ośrodek zarządzania energetyką w Polsce.