Rząd przyznał się do opóźnienia atomu, o którym wiadomo od ponad roku

Rząd poinformował oficjalnie o opóźnieniu w realizacji projektu jądrowego w Choczewie. O opóźnieniu wiedziano jednak już od końca 2022 r. jeszcze za poprzedniej ekipy rządzącej. Jak dotąd nikt wprost publicznie tego nie powiedział.

Publikacja: 12.02.2024 18:29

Rząd przyznał się do opóźnienia atomu, o którym wiadomo od ponad roku

Foto: Adobe Stock

— Możliwe jest roczne opóźnienie w procesie przygotowań budowy elektrowni jądrowej — poinformował wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego Powerpol. Odniósł się w ten sposób do koniecznej i zapowiadanej aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej z 2020 r.

O opóźnieniu względem harmonogramu z 2020 r. wiadomo co najmniej od 2022 r. Wówczas to bowiem miała zostać wydana decyzja środowiskowa dla lokalizacji, a ta została wydana dopiero w 2023 r. Mimo tego opóźnienia, Motyka podkreślił, że termin oddania pierwszego bloku w 2033 r. jest nadal aktualny. To wymagałoby jednak przyspieszenia prac przygotowawczych i samej budowy. Ta miałaby ruszyć w 2026 r. Biorąc pod uwagę okresy ochronne i czas uzyskiwania pozostałych decyzji (jak pozwolenia na budowę) realną datą na ten moment jest 2035 r.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Atom
Rząd przeznaczy 60 mld zł na elektrownię jądrową. Teraz czas na Brukselę
Atom
Rząd zajmie się wsparciem finansowym budowy elektrowni jądrowej
Atom
Czesi inwestują w atom. Połowa prądu bez szkodliwych emisji
Atom
Andrzej Jarczyk prezes TUW PZU: Jesteśmy gotowi uczestniczyć w ubezpieczeniu polskiej elektrowni jądrowej
Atom
Francuzi oddają pierwszy reaktor jądrowy od ćwierć wieku. Jest opóźniony i droższy