Kolejna umowa Polski i USA przybliża do budowy elektrowni jądrowej

Polska i USA podpisały umowę dotyczącą przedprojektowych prac przygotowujących teren pod budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Porozumienie podpisały ze strony polskiej Polskie Elektrownie Jądrowe, a ze strony USA Westinghouse. Kolejne umowy z partnerem z USA dotyczące tego projektu mają pojawić się jeszcze przed wakacjami.

Publikacja: 22.02.2023 11:22

Kolejna umowa Polski i USA przybliża do budowy elektrowni jądrowej

Foto: materiały prasowe

Podpisana umowa pozwoli rozpocząć wspólne działania, które prowadzą do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Umowa obejmuje 10 głównych obszarów merytorycznych. Są wśród nich m.in. opracowanie szczegółowego modelu realizacji inwestycji, przygotowanie oceny bezpieczeństwa oraz programu kontroli jakości, a także identyfikacje potencjalnych dostawców z naciskiem na firmy z Polski. „Podpisana umowa (Bridge Contract) zakłada zrealizowanie w sumie przez Westinghouse na rzecz projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu ponad 100 tys. roboczogodzin” – czytamy w komunikacie.

Umowa umożliwi rozpoczęcie pierwszych prac przedprojektowych, zanim dojdzie do zakończenia czasochłonnego procesu uzgadniania umowy wykonawczej. „Tego typu rozwiązanie wynika z uwzględnienia wniosków wyciągniętych z realizacji innych projektów jądrowych na świecie. Pozwoli to na utrzymanie tempa i harmonogramu działań” – czytamy w komunikacie, który niejako tłumaczy, dlaczego nie ma jeszcze finalnej umowy.

Czytaj więcej

Jay Wileman: Polski reaktor SMR będzie pierwszy w Europie, a drugi na świecie

Kolejne umowy przed wakacjami

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że myśląc o atomie mowa jest o roku 2032/2033. „To projekt budowy ze stabilnym i bezpiecznym partnerem, wpisującym się w współpracę strategiczną. W ostatnich latach umocniliśmy nasze bezpieczeństwo energetyczne. Nie było dostaw LNG do Polski bez gwarancji USA. Na czas kryzysu mieliśmy zabezpieczoną infrastrukturę.(…) Zawarta dzisiaj umowa pozwala zawrzeć już kolejne umowy dotyczące już bezpośrednio realizacji, budowy elektrowni jądrowej. Te powinny zostać podpisane w tym roku, myślę, że przed wakacjami. Byłby to kolejny rok milowy we wzajemnej współpracy.” – powiedziała Moskwa. Jak podkreśliła, projekt idzie zgodnie z planem. „Nasze konsultacje środowiskowe z partnerami zagranicznymi w ramach konsultacji transgranicznych – wbrew temu co czasem słyszymy publicznie – przebiegają pozytywne, a prace nad dokumentem środowiskowym są na zaawansowanym etapie. Mam nadzieje, że ta elektrownia jądrowa pozwoli dostarczyć 3700 MW mocy do systemu energetycznego już w 2032 r.” – powiedziała. Dodała, że umowa pozwoli na dopasowanie technologii do polskich realiów.

Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej podkreślił, że ta umowa to tylko początek wielu kolejnych porozumień dotyczącej głębszej współpracy w zakresie nie tylko rozwoju elektrowni jądrowej, ale także samej technologii jądrowej.

Ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski podkreślił, że budowa elektrowni jądrowej to coś więcej niż budowa komercyjna. „To zwiększenie bezpieczeństwa strategicznego i energetycznego. Nie ma innego, równie ważnego obszaru w gospodarce jak energetyka. (…). Życzę, aby tempo prac zostało utrzymanie. Za pomocą tego projektu dostarczymy czystą i tanią energię” – powiedział Brzeziński.

Czytaj więcej

Nowy zespół ma pomóc przy wdrażaniu atomu w Polsce

Tomasz Stępień, prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, która będzie odpowiedzialna za budowę elektrowni, podkreślił, że na realizację inwestycji jest relatywnie mało czasu. „Dotychczas wskazaliśmy preferowaną lokalizację. Złożyliśmy raport środowiskowy i rozpoczęliśmy konsultacje i proces uzyskania decyzji środowiskowej. Wspieraliśmy rząd przy wyborze technologii i jej dostawcy. Tą okazała się firma z USA. W grudniu podpisaliśmy umowę ramową z Westinghouse. Kolejne miały być na początku roku i tak też się dzieje. Przed nami jeszcze kolejne porozumienie jednak już teraz z fazy koncepcyjnej przechodzimy w fazę projektową, a jeszcze w tym roku podpiszemy umowę na budowę elektrowni jądrowej w Polsce” – zapowiedział Stępień. Precyzował, że elektrownia będzie składała się z trzech bloków, o łącznej mocy do 3700 MW.

Z kolei David Durham, prezes Energy Systems w Westinghouse podkreślił, że ten projekt jest wyzwaniem, ale będzie on możliwy do realizacji. „Dzisiejsza umowa przybliża nas realizacji harmonogramu inwestycji i dostarczenia bezemisyjnej i przystępnej cenowo energii elektrycznej” – wskazał dodając, że technologia, która będzie wdrażana w Polsce AP1000 jest już realizowana w projektach jądrowych w USA i w Chinach.

Rozmowy dotyczące finansowania nadal się toczą

Pytana o finansowanie projektu minister Moskwa wskazała, że zadania dotyczące finansowania toczą się na etapie spółki i naszego ministerialnego zespołu. „Będziemy podpisywać umowę z doradcą i chcemy jeszcze w wakacje podpisać takie porozumienie dotyczące finansowania, a także już jej samej umowy budowy” – dodała, wskazując że projekt będzie realizowany z budżetu tak długo jak to możliwe. – Środki na ten rok są zabezpieczone” – zapewniła. Przyznała, że w kwestii całej inwestycji są pytania o źródła i model finansowania. „Ten model i kwestia źródeł finansowania znalazł się w rozwiązaniach finansowania będących przedmiotem rozmów z USA. Jest też kwestia poszukiwania innych zewnętrznych możliwości, źródeł finansowania” – wyjaśniła minister klimatu i środowiska.

„Przed nami umowy na projektowanie i finansowanie. Rozmowy toczą się równolegle. Rozpoczniemy także równolegle proces certyfikacji. W momencie rozpoczęcia umowy wszystkie kontrakty musimy zamknąć. Inwestycja będzie realizowana z kapitału zakładowego spółki i z długu pozyskiwanego w czasie trwania inwestycji. Spółka jest w 100 proc. własnością Skarnu Państwa” - dodał zaś prezes Stępień. Prace budowalne mają rozpocząć się w 2026 r. Dodał on także w kontekście ceny energii, że im więcej źródeł finansowania, pozyskania kapitału tym cena energii elektrycznej będzie niższa.

Podpisana umowa pozwoli rozpocząć wspólne działania, które prowadzą do przygotowania projektu pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Umowa obejmuje 10 głównych obszarów merytorycznych. Są wśród nich m.in. opracowanie szczegółowego modelu realizacji inwestycji, przygotowanie oceny bezpieczeństwa oraz programu kontroli jakości, a także identyfikacje potencjalnych dostawców z naciskiem na firmy z Polski. „Podpisana umowa (Bridge Contract) zakłada zrealizowanie w sumie przez Westinghouse na rzecz projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu ponad 100 tys. roboczogodzin” – czytamy w komunikacie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Atom
Atomowy bilans otwarcia na majówkę
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Atom
Ruszą prace terenowe na obszarze przyszłej elektrowni jądrowej w Polsce
Atom
Szczerość atomowych decydentów. Atom później i drożej
Atom
Jest nowy prezes atomowej spółki PGE
Atom
W Zaporożu „bardzo bliska katastrofy nuklearnej”. MAEA ostrzega świat