Rząd zapowiada rychłe umowy atomowe z Amerykanami

Przedstawiciele rządu zaprezentowali w Sejmie plan rządu na najbliższe miesiące związane z realizacją projektu jądrowego w Polsce. Wkrótce ma dojść do podpisania serii umów w tej sprawie. Pojawiły się także informacje o rozwoju mniejszych reaktorów jądrowych. Orlen wkrótce w tej drugiej sprawie wskaże lokalizacje.

Publikacja: 01.12.2022 15:41

Rząd zapowiada rychłe umowy atomowe z Amerykanami

Foto: Adobe Stock

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourge-Czetwertyński podkreślił na posiedzeniu sejmowej komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów, że atom odegra kluczową rolę w transformacji polskiej energetyki.

„Energetyka jądrowa ma zastąpić moce, które będą wypadać z systemu w latach 30. Rząd zdecydował, że musimy stawiać na technologię, która jest sprawdzona, to najnowsze wodnociśnieniowe reaktory. Rozmawialiśmy z trzema firmami, z USA, Korei Południowej i Francji. Planujemy budowę 6 reaktorów o mocy 6-9 GW. W gminie Choczewo mają powstać trzy reaktory w technologii amerykańskiej, następnym zadaniem spółki Polskie Elektrownie Jądrowe będzie finalizacja umów i prowadzenie projektu. Budowa ma ruszyć w 2026 r. Jeśli chodzi o drugą lokalizację w ramach krajowego programu krajowego, nie została jeszcze wskazana technologia. Zakładamy, że będzie to w centralnej Polsce, wybór lokalizacji to zadanie na kolejne lata” – mówił Guibourge-Czetwertyński.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Atom
Rząd przeznaczy 60 mld zł na elektrownię jądrową. Teraz czas na Brukselę
Atom
Rząd zajmie się wsparciem finansowym budowy elektrowni jądrowej
Atom
Czesi inwestują w atom. Połowa prądu bez szkodliwych emisji
Atom
Andrzej Jarczyk prezes TUW PZU: Jesteśmy gotowi uczestniczyć w ubezpieczeniu polskiej elektrowni jądrowej
Atom
Francuzi oddają pierwszy reaktor jądrowy od ćwierć wieku. Jest opóźniony i droższy