Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 09:24 Publikacja: 18.10.2022 03:00
Kilka dni temu rząd poinformował, że potrzebuje jeszcze „trochę czasu” na dodatkowe analizy, aby móc podjąć decyzję w sprawie wyboru technologii dla energetyki atomowej. Amerykanie są faworytami
Foto: mat. pras.
Na początku września Amerykanie przedstawili polskiemu rządowi ofertę dotyczącą budowy atomu. Jakie będą kolejne kroki?
Rząd USA przedstawił polskiemu rządowi raport koncepcyjno-wykonawczy w zakresie współpracy w obszarze cywilnej energetyki jądrowej (ang. Concept Execution Report – CER). Raport zawiera przygotowany i złożony w lipcu przez Westinghouse i Bechtel dokument FEED (Front-End Engineering and Design – red.), który przedstawiliśmy Polskim Elektrowniom Jądrowym, a także propozycję dotyczącą finansowania projektu. Część finansowa propozycji polega na zapewnieniu środków z amerykańskich agencji kredytowania zagranicznego. Polsko-amerykańska umowa międzyrządowa (IGA) zakłada, że w ciągu 30 dni rząd w Warszawie powinien poinformować, czy akceptuje raport czy nie.
Polskie Elektrownie Jądrowej z jednej strony realizują umowę na zaprojektowanie elektrowni jądrowej z Westinghouse, a z drugiej wspierają administrację w rozmowach dotyczących zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla projektu. Wchodzą one w decydującą fazę.
Polskie Elektrownie Jądrowe dopinają finansowanie dłużne dla pierwszej elektrowni jądrowej w Choczewie. Poza Amerykanami i Kanadyjczykami, także Francuzi pożyczą pieniądze na budowę elektrowni jądrowej.
Następne postępowanie w sprawie wyboru partnera dla drugiej elektrowni jądrowej w Polsce musi mieć charakter konkurencyjny – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna.
Polskie Elektrownie Jądrowe zbierają pieniądze na budowę elektrowni jądrowej w Choczewie. Listy intencyjne dotyczące finansowania dłużnego opiewają już na kwotę 81 mld zł.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
PGE rekomenduje rządowi okolice Bełchatowa w woj. łódzkim na lokalizację drugiego etapu budowy polskich elektrowni jądrowych - poinformował w środę prezes PGE Dariusz Marzec. Nie jest jednak jasne, czy chodzi o drugą rządową lokalizację, czy drugą w ogóle. PGE formalnie nadal realizuje projekt publiczno – prywatnej elektrowni jądrowej Koninie.
Westinghouse, które wraz z Bechtelem ma zbudować pierwszą polską elektrownię jądrową złożyło pierwsze zamówienia w polskich firmach. Jak poinformowały Polskie Elektrownie Jądrowe, chodzi o dokumentację modeli elementów reaktora AP1000 i ewentualną ich produkcję.
Kontynuujemy rozwój naszego wspólnego projektu jądrowego z Polskimi Elektrowniami Jądrowymi. Nic po rozmowach z nowym zarządem spółki się nie zmieniło – powiedział Patrick Fragman, prezes Westinghouse podczas rozmowy z dziennikarzami. Kluczowy kontrakt dotyczący zaprojektowania elektrowni może się jednak opóźnić. Jednocześnie polski rząd robi krok milowy w rozmowach na temat finansowania elektrowni jądrowej z Komisją Europejską.
Amerykanie liczą na drugą lokalizację dla kolejnej elektrowni jądrowej. Korzyści z budowy bloków jądrowych w technologii AP 1000 firmy Westinghouse mogą wynieść setki miliardów złotych, ale warunkiem jest zdecydowanie się na kolejne trzy bloki w drugiej lokalizacji. Póki co jednak rząd daleki jest od wskazania gdzie i czy w ogóle będzie chciał realizować drugi projekt jądrowy.
Ciepły początek zimy także na walczącej z rosyjską agresją Ukrainie skutkuje nadmiarem produkowanego prądu. Polska udzieliła sąsiadowi doraźnej pomocy, kupując nadwyżki energii. W pierwszy dzień świąt podobnej pomocy Polsce udzieliła Ukraina.
Świat stał się zależny od rosyjskiego paliwa jądrowego. Stany Zjednoczone ogłosiły zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Biały Dom ma plan pozbycia się tej zależności.
Spółki Westinghouse Electric Company, Bechtel i Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisały umowę konsorcjum, która pomoże w sformalizowaniu ich współpracy i kolejnych kroków projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce na Pomorzu. Oznacza to, że przetargu na budowę elektrowni jądrowej nie będzie.
Amerykański sąd dystryktu Kolumbia odrzucił w poniedziałek pozew złożony przez Westinghouse w sporze z KHNP. Sąd uznał, że nie ma uprawnień do wydania orzeczenia w tej sprawie.
Koreański KHNP, planujący budowę drugiej elektrowni jądrowej w Polsce, może osiągnąć porozumienie z amerykańskim Westinghouse. Spór między firmami dotyczy transferu technologii poza granicę Korei Płd. Koreańska firma może zapłacić opłatę doradczą amerykańskiemu Westinghouse.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas