Stwarzamy nieprzyjazne środowisko dla trucicieli

Dopłacamy do wymiany każdego pieca – mówi burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

◊: Co robicie, aby poprawić stan powietrza w Grodzisku Mazowieckim?
Grzegorz Benedykciński: Jako drudzy, po Krakowie, podjęliśmy w 2016 r. uchwałę o dopłatach do wymiany pieców. Tę uchwałę wojewoda mazowiecki uchylił, ale w tym samym roku skutecznie uchwaliliśmy drugą. Postanowiliśmy, że będziemy dopłacać do 6 tys. zł do wymiany każdego pieca, ale będzie to stanowiło nie więcej niż 70 proc. jego wartości. Na początku ludzie się wahali, ale to się szybko zmieniło. Na początku 2017 r. zgłosiło się do nas blisko 100 osób. W rezultacie do połowy roku zostały wymienione piece w blisko 300 budynkach. Cały czas zgłaszają się do nas kolejne osoby. Zainteresowanie nie maleje, wręcz rośnie. Zdecydowaliśmy się również na likwidację pieców w blisko 130 mieszkaniach, których jesteśmy właścicielami. W rezultacie po blisko dwóch latach od uchwały mamy o ponad 400 dymiących kominów mniej.

Dlaczego w ogóle zaangażowaliście się w działania na rzecz poprawy jakości powietrza?
Zdajemy sobie sprawę z tego, że może to być jeden z kluczowych czynników wpływających na decyzję o tym, czy zamieszkać w naszej gminie. Dla osób sprowadzających się do nas jakość powietrza jest bardzo ważna. Czyste powietrze powoli staje się priorytetem. Dodatkowo rośnie w tej sprawie presja opinii publicznej oraz mediów. Bardzo dobrze, że tak się dzieje, bo pomaga to w edukowaniu coraz większej liczby osób.

Czy włączacie się w akcję edukowania ludzi?
Zaczynamy uświadamianie od najmłodszych. Staramy się przede wszystkim docierać do szkół. W ostatnim czasie w akcję informowania o dopłatach do wymiany pieców włączyli się bardzo skutecznie księża, którzy informowali o tym w kościołach. Wykorzystujemy więc wszystkie kanały, aby dotrzeć do mieszkańców z informacją o możliwości uzyskania dofinansowania na ten cel.

Coraz więcej samorządów organizuje patrole, które chodzą po domach, sprawdzają piece i nakładają kary na tych, którzy spalają odpady. Czy przynosi to jakieś rezultaty?
Taki monitoring robimy od ponad trzech lat. Niestety, wciąż wiele osób nie zmieniło nawyków. Zdecydowaliśmy się więc na zakup drona, za pomocą którego będziemy mogli prowadzić to dużo skuteczniej. Wierzę, że dzięki temu patrole nie będą bez potrzeby odwiedzać mieszkańców, tylko podejmą interwencję w razie konieczności.
Cały czas zastanawiamy się też, czy nie zwiększyć kwoty dofinansowania, z uwagi na to, że wiele osób jest zainteresowanych wymianą, ale nie ma na przykład odpowiedniej instalacji w budynku.

Czy wykorzystujecie na ten cel środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska?
Dofinansowanie pochodzi przede wszystkim z naszych funduszy. Uznaliśmy, że dzięki temu nie będziemy narażać mieszkańców na zbyt długie procedury.

Co chcecie ostatecznie osiągnąć?
Jeżeli w przyszłości wyeliminujemy jeszcze około tysiąca dymiących kominów, będziemy mieć dużo czystsze powietrze. Obecnie skupiamy się przede wszystkim na informowaniu i zachęcaniu ludzi do wymiany. Będziemy również walczyć z trucicielami, którzy palą w piecach śmieciami lub plastikiem. To jest w dalszym ciągu bardzo poważny problem.

Jaką rolę w monitorowaniu pełni straż miejska?
Mamy własny patrol ekologiczny, który jeszcze do niedawna odwiedzał domy, aby sprawdzać kominy. Obecnie dzięki dronowi będzie to dużo łatwiejsze. Zdecydowanie stwarzamy nieprzyjazne środowisko dla wszystkich trucicieli. ©℗
—rozmawiała
Agnieszka Zielińska

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Unimot stworzy sieć stacji paliw

Spółka uzyskała prawo do stosowania międzynarodowej marki Avia. Dzięki niej chce zbudować w Polsce ...

KGHM ze srebrem za srebro. Polski koncern w prestiżowym zestawieniu

KGHM to drugi pod względem wydobycia srebra koncern na świecie. Podobnie jak miedź znajduje ...

AFP

Putin oskarża Bułgarów o hamowanie Tureckiego Potoku

Władimir Putin oskarżył Bułgarię o celowe opóźnianie realizacji rozbudowy gazociągu Turecki Potok na swoim ...

Epex Spot sprzeda prąd na Litwie

Giełda energii elektrycznej działająca w Zachodniej i Północnej Europie oraz Polsce, wejdzie na Litwę. ...

Mniej chętnych na ropę

Kraje OPEC zdecydowały o zmniejszeniu wydobycia, by zatrzymać spadek cen surowca. Niewiele to jednak ...

Walka ze smogiem to walka z biedą

Kraków od 12 lat prowadzi nierówną walkę ze smogiem. Dramatyczną sytuację pogarszają okoliczne wsie ...