O zablokowaniu importu węgla z zagranicy poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Przemysłu. Resort podał też, że intensywnie pracuje nad zagospodarowaniem nadwyżek węgla — spodziewa się rozwiązania tego problemu w przyszłym roku. Tę informację podano po poniedziałkowym spotkaniu minister przemysłu, Marzeny Czarnieckiej, z przedstawicielami krajowej sekcji górnictwa węgla kamiennego Solidarności w katowickiej siedzibie resortu.
Jak przekazali przedstawiciele resortu, było ono poświęcone m.in. „bieżącemu funkcjonowaniu największych spółek górniczych Polskiej Grupy Górniczej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Południowego Koncernu Węglowego i Lubelskiego Węgla Bogdanka".
Blokada importu węgla
— Przedstawiciele strony społecznej pytali w poniedziałek m.in. o stan zaawansowania prac nad wnioskiem notyfikacyjnym dla branży oraz modelem powiązania dostaw węgla i wytwórców energii tak, aby polski węgiel miał zapewnione stabilne odbiory — czytamy w informacji na portalu społecznościowym „X”.
Chodzi o trwające postępowanie dotyczące zmiany wniosku notyfikacyjnego podpisanej w maju 2021 r. umowy społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. Wniosek złożony w tej sprawie do Komisji Europejskiej przez poprzedni rząd okazał się mieć błędy formalne.