Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 15:35 Publikacja: 18.12.2023 15:33
Foto: Adobe Stock
Orlen opublikował strategię zrównoważonego rozwoju na lata 2024-2030. Dokument określa podejście i cele organizacji w obszarze minimalizacji wpływu na klimat, ochrony środowiska. Obejmuje on m.in. Program Sprawiedliwej Transformacji, kierowany do społeczności z terenów podlegających transformacji. „Działając odpowiedzialnie możemy jeszcze skuteczniej pozyskiwać finansowanie dla kolejnych strategicznych projektów, w tym związanych z rozwojem odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu umacniamy pozycję na rynku, a do 2050 roku, zgodnie z założeniami, będziemy firmą neutralną emisyjnie” – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.
Polska Grupa Energetyczna wydłużyła życie czterem blokom węglowym w Elektrowni Rybnik. Związki zawodowe oraz samorządowcy apelowali wcześniej, aby te jednostki mogły pracować dłużej m.in. dlatego, aby zapewnić ciepło dla miasta – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”.
Polskie bezpieczeństwo energetyczne jeszcze przez długi czas będzie opierać się na węglu – zapowiedzieli w Katowicach minister przemysłu Marzena Czarnecka oraz szef aktywów państwowych Jakub Jaworowski.
Na początku grudnia minister przemysłu Marzena Czarnecka rozpocznie rozmowy z nową komisarz UE ws. notyfikacji umowy społecznej z górnikami. W grę wchodzi zgoda na dotacje do polskich kopalń rzędu kilku miliardów rocznie. Te są nadal potrzebne, aby zagwarantować dostawy surowca dla elektrowni węglowych, które są nadal potrzebne z punktu widzenia zabezpieczenia mocy do produkcji energii elektrycznej.
Tauron liczy na przedłużenie rynku mocy do 2028 roku i ocenia, że prawdopodobieństwo wyłączania węglowych jednostek o mocy 200 MW po 2025 roku jest na dziś niewielkie. Ma też plan na zagospodarowanie terenu po zakończeniu funkcjonowania starszych elektrowni węglowych.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Górnictwo przynosi ponownie miliardowe straty, a wydajność pracy niepokojąco spada, pogłębiając tylko problemy. Jedyną optymistyczną informacją wyłaniającą się z danych sektora za pierwsze trzy kwartały tego roku jest spadające zadłużenie.
Sztandarowa inwestycja byłego zarządu Orlenu została zatrzymana. Powodem jest brak rentowności. Na bazie tego, co już powstało, będzie realizowane przedsięwzięcie o nazwie Nowa Chemia. Ma być zyskowne. Nowy zakład ruszy najwcześniej w 2030 r.
Płocki koncern zmienił niedawno nazwę PGNiG Upstream Norway na Orlen Upstream Norway. W tym duchu dokonywane są też zmiany w naszym kraju.
Orlen „praktycznie” osiągnął porozumienie z Synthosem odnośnie do współpracy przy budowie modułowych reaktorów jądrowych SMR w ramach spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE), poinformował prezes Ireneusz Fąfara.
To nacjonalizacja, ale wolnorynkowa. Rząd Norwegii porozumiał się z siedmioma prywatnymi właścicielami gazociągów, w tym z Orlenem, w sprawie przekazania państwu większości rozległej sieci magistrali eksportowych począwszy od 2024 r. Zapłaci za nie równowartość 1,6 mld dol.
W spółce Ruch z Grupy Orlen wdrażane są działania naprawcze, które mają poprawić jej wyniki finansowe. W ramach segmentu sprzedaży detalicznej likwidowane są kioski, których obecnie jest 128. Niektórzy ich ajenci decydują się na prowadzenie działalności we własnym zakresie - poinformował koncern w komunikacie.
Z szacunkowych danych wynika, że w III kwartale kondycja finansowa płockiego koncernu ulegał pogorszeniu. Negatywny wpływ na nią miały m.in. przeszacowania majątku na Litwie i w Polsce oraz trudne warunki ekonomiczne na rynku petrochemicznym.
Pełnomocnik rządu odpowiedzialny za strategiczną infrastrukturę energetyczną oraz realizację elektrowni jądrowej w Polsce, Maciej Bando ma odejść ze stanowiska. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” ministrowi Bando miała zaszkodzić współpraca konsultingowa z Orlenem w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości. Odejście Macieja Bando to poważny problem dla dalszej realizacji projektu elektrowni jądrowej na Pomorzu, którą nadzorował. Na giełdzie potencjalnych następców pada jedno nazwisko.
Szef mazowieckiej Nowej Lewicy i niedoszły radny Płocka z Trzeciej Drogi w zarządzie spółki Orlenu. Wybrano ich w konkursie. Ogłoszenie zniknęło zaraz po wyborze.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas