Zakłady Chemiczne Police i Grupa Azoty Polyolefins, firmy należące do grupy kapitałowej Azoty, podpisały z Orlenem porozumienie do umowy o współpracy i stabilizacji dotyczącej realizacji projektu Polimery Police (dotyczy budowy zakładu polipropylenu). W jego ramach strony chcą ustalić warunki i zasady zawarcia potencjalnej transakcji nabycia od grupy Azoty przez płocki koncern, lub inny wskazany przez niego podmiot, wszystkich lub części akcji spółki Grupa Azoty Polyolefins (należy do niej projekt Polimery Police). W grę wchodzi też inna forma przeprowadzenia inwestycji, której jednak na tym etapie negocjacji nie sprecyzowano.
Sprzedaż Polimerów Police będzie elementem programu naprawczego
„Od grudnia, na bazie podpisanej umowy o współpracy, ale również wcześniejszego listu intencyjnego, prowadzimy wspólnie intensywne analizy potencjalnych rozwiązań w zakresie przyszłości spółki Grupa Azoty Polyolefins. W ich wyniku możemy dziś potwierdzić jednoznacznie dalszy kierunek działań, którego celem jest sprzedaż wszystkich lub części akcji Polyolefins należących do grupy Azoty” - informuje w komunikacie prasowym Adam Leszkiewicz prezes tarnowskiego koncernu.
Dodaje, że na obecnym etapie prac zostanie rozpoczęte badanie due diligence i strony będą dążyć do wynegocjowania warunków potencjalnej transakcji. Wyraża też przekonanie, że współpraca w tym zakresie może przynieść obustronne korzyści. „Z naszej perspektywy, potencjalna transakcja to jeden z istotnych elementów konsekwentnie realizowanego programu naprawczego, w ramach którego wypracowujemy nowy model biznesowy grupy” - twierdzi Leszkiewicz.
Czytaj więcej
– Nie mamy poczucia, aby polityki klimatyczne banków ulegały zmianie. Naszym zdaniem oczekiwania instytucji finansowych są nadal takie same – mówi wiceprezes Orlenu Magdalena Bartoś komentująca opuszczenie przez część banków tzw. zielonego sojuszu bankowego. Orlen chce odejść od produkcji energii z węgla za pięć lat, a od produkcji ciepła z węgla za 10 lat.