Orlen, który jest właścicielem czeskiego Unipetrolu zakłada, że import ropy naftowej z kierunku wschodniego do czeskich rafinerii grupy zakończy się najpóźniej w czerwcu br., Ma to być efekt zakończenia rozbudowy rurociągu TAL i nowych możliwości importowych ropy naftowej.
Czytaj więcej
W 2023 r. Słowacja obniżyła swój import ropy z Rosji o 10 proc., a Węgry - o 2 proc. Dostawy rosyjskiego surowca do Czech były na poziomie ubiegłego roku. Obie czeskie rafinerie należą do Orlenu.
Alternatywa dla rosyjskiej ropy
Orlen zapewnia, że jak tylko będzie stworzona przez czeski rząd alternatywa na dostawy ropy nie rosyjskiej, wówczas kończy z importem ze wschodu. – Z tego co nam wiadomo, w przyszłym tygodniu rząd czeski poinformuje o zakończeniu projektu rozbudowy rurociągu TAL. Następnie rozpoczną się testy – powiedział Fąfara podczas spotkania z dziennikarzami. Jak dodał, zgodnie z deklaracjami strony czeskiej, a więc operatora MERO rurociąg powinien być operacyjnie dostępny do końca czerwca. - Spodziewamy się płynnego przejścia na dostawy rurociągiem TAL, ale jeśli będzie możliwość, aby nastąpiło to wcześniej, będziemy gotowi zakończyć dostawy z Rosji" - dodał prezes.
Czytaj więcej
Szef węgierskiej dyplomacji pochwalił się w niedzielę wpisem w internecie, że Rosja wznowiła dostawy ropy na Węgry południową nitką rurociągu „Przyjaźń”. Strona rosyjska milczy w tej sprawie.
Umowa czeskiej spółki Orlenu na dostawy rosyjskiej ropy obowiązuje do końca czerwca 2025 r.