Kolejny interwencyjny import węgla? W tym roku już go nie będzie

W pierwszej połowie br. polskie kopalnie wydobyły prawie 4,7 mln ton węgla kamiennego mniej niż przed rokiem. Sprzedaż była również mniejsza prawie o 6,4 mln ton rok do roku. Czy będzie potrzebna interwencja rządu na rynku węgla w postaci dodatkowego importu jak w poprzednim roku? Zapowiedź największej spółki energetycznej w kraju wskazuje, że takich planów w tym roku już nie ma.

Publikacja: 08.08.2023 13:52

Kolejny interwencyjny import węgla? W tym roku już go nie będzie

Foto: Shutterstock

W pierwszym półroczu 2023 r. wydobycie krajowego węgla przekroczyło 23,2 mln ton, wobec blisko 27,9 mln ton w pierwszym półroczu 2022 r. Sprzedaż zbliżyła się do 22 mln ton wobec niespełna 28,4 mln ton przed rokiem, kiedy w obliczu embarga na węgiel z Rosji nastąpiła węglowa gorączka. Rok do roku więc wydobycie było mniejsze o 16,8 proc., a sprzedaż o 22,5 proc.

Krajowego węgla pod dostatkiem 

Jak wynika z ostatnich danych Agencji Rozwoju Przemysłu wydobycie węgla w czerwcu br. wyniosło ponad 3,8 mln ton, wobec prawie 4,4 mln ton w czerwcu 2022 r.

Czytaj więcej

Gwałtownie rosną zapasy węgla. Związki zawodowe chcą działań rządu

W końcu czerwca 2023 r. stan zapasów węgla na przykopalnianych zwałach zbliżał się do 3,3 mln ton, wobec niespełna 1,5 mln ton rok wcześniej. W samym czerwcu tego roku na zwałach przybyło ponad 800 tys. ton surowca, zaś od początku roku stan zapasów powiększył się o blisko 1,1 mln ton.

Jak informował na początku sierpnia wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, na rynku węgla dla gospodarstw domowych ceny się stabilizują, a kłopoty z zeszłego roku już nie występują. "Dostępność węgla w Polsce jest dosyć duża, zarówno u państwowych producentów, jak na prywatnych składach" - podkreślał Rabenda na konferencji prasowej. Obecny na tej samej konferencji wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej Adam Gorszanów podkreślił, że wydaje się, iż nie ma żadnego zagrożenia dla zaopatrzenia w węgiel. Zaznaczył, że ceny od zeszłego roku spadły o ok. 50 proc.

Czytaj więcej

Morawiecki wydał decyzję o pilnym zakupie węgla. Chodzi o import 4,5 mln ton

Interwencyjnego zakupu węgla w tym roku raczej już nie będzie

W związku z rosnącymi zapasami węgla na polskim rynku, interwencja szefa rządu Mateusza Morawieckiego, w postaci wydania decyzji Polskiej Grupie Energetycznej i Węglokoksowi o interwencyjnym zakupie węgla, w tym roku raczej już się nie powtórzy. Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Aktywów Państwowych co prawda nie deklarują wprost czy takiej interwencji w postaci zakupu importowanego surowca już nie będzie, ale głos zabierają sami zainteresowani, a więc spółki. „PGE nie kontraktuje węgla z importu w 2023 r. W wyniku kryzysu energetycznego w 2022 r., spółka PGE Paliwa realizowała zakup interwencyjny węgla w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Zamykane są obecnie kontrakty z zakupu interwencyjnego z 2022 r.” – informuje nas biuro prasowe Polskiej Grupy Energetycznej.

Czytaj więcej

Premier poprosił, PGE kupiła, a pieniędzy brak

Ile węgla już zaimportowano? W 2022 r. były to rekordowe ilości - łącznie 20,2 mln ton. Jak wynika z danych Ministerstwa Infrastruktury, znaczne ilości węgla zostały zaimportowane z alternatywnych niż Rosja kierunków, takich jak, np.: Kolumbia, Indonezja, RPA, Australia. „W rezultacie, przez polskie porty morskie o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej tj. Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście, do kraju w ubiegłym roku trafiło ponad 18 mln ton węgla (pozostałe ilości węgla importowano do Polski także poprzez porty w Niemczech i krajach bałtyckich – red.). Także w roku bieżącym realizowane są dostawy tego surowca energetycznego. Tylko do końca maja br. wyładowano ze statków blisko 9 mln ton węgla” – informuje resort.

Czytaj więcej

Rekordowe ilości węgla z importu. Rząd przedstawił raport

Dane Eurostatu za koniec maja tego roku wskazują, że łącznie już teraz Polska zaimportowała 10,5 mln ton surowca (patrząc na wszystkie trasy dostaw). Te ilości były konsekwencją kontraktów zawieranych przez PGE i Węglokoks jeszcze w poprzednim roku. Teraz te kontrakty są finalizowane. Z deklaracji firm wynika, że takich kolejnych umów już nie planują kontraktować.

Czytaj więcej

PGE nadal bez umowy z ministerstwem na zapłacenie za brakujący węgiel

Nie wszystko rozliczone 

Spółki jednak nadal nie otrzymały pełnego wyrównania kosztów wynikającego z zakupionego surowca będącego konsekwencją decyzji premiera w sprawie zakupu węgla energetycznego z ub. roku. PGE Paliwa, spółka córka PGE, z tytułu realizacji decyzji premiera, otrzymuje środki wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń na podstawie ustawy z 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych – sprzedaż dla gmin. „Spółka jest w kontakcie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w sprawie finalnego rozliczenia realizacji decyzji premiera. Do uregulowania pozostała rekompensata za węgiel, który nie został jeszcze sprzedany” – podkreśla firma. Z danych Ministerstwa Aktywów Państwowych wynika, że na koniec kwietnia 2023 r. w gminach pozostawało ok. 97 tys. ton niesprzedanego węgla.

Czytaj więcej

Firmy czekają na pieniądze za węgiel na potrzeby grzewcze

W pierwszym półroczu 2023 r. wydobycie krajowego węgla przekroczyło 23,2 mln ton, wobec blisko 27,9 mln ton w pierwszym półroczu 2022 r. Sprzedaż zbliżyła się do 22 mln ton wobec niespełna 28,4 mln ton przed rokiem, kiedy w obliczu embarga na węgiel z Rosji nastąpiła węglowa gorączka. Rok do roku więc wydobycie było mniejsze o 16,8 proc., a sprzedaż o 22,5 proc.

Krajowego węgla pod dostatkiem 

Pozostało 93% artykułu
Węgiel
Akcje JSW spadają. Analityk Santandera bezlitosny dla wyceny spółki
Węgiel
Węglowe pytania o spadający popyt na "czarne złoto"
Węgiel
Dotacje do górnictwa będą nas kosztować 9 mld zł tylko w przyszłym roku
Węgiel
Szef MAP daje sobie rok na wydzielenie węgla z energetyki
Węgiel
Rząd przygotowuje się na wprowadzenie cła węgłowego. będzie okres przejściowy
Węgiel
Górnictwo zamieniło zyski na straty. Rośnie zadłużenie kopalń