Protest koksowników przed Senatem. Sprzeciw wobec nowego podatku

Na wtorek 25 lipca przed Senatem swój protest zapowiedzieli pracownicy zakładu Koksownia Częstochowa Nowa. Obawiają się o los swojej firmy po przyjęciu przez Sejm noweli ustawy o mrożeniu cen energii i opłacie solidarnościowej (od zysków).

Publikacja: 24.07.2023 15:32

Znowelizowane przepisy dotyczące obrotu węglem, brykietem i koksem miały ułatwić obrót tymi towarami

Znowelizowane przepisy dotyczące obrotu węglem, brykietem i koksem miały ułatwić obrót tymi towarami

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z ustawą, którą niedawno przyjął Sejm, dochody spółek węglowych zostaną obciążone składką solidarnościową w wysokości 33 proc. Środki będą przeznaczone na sfinansowanie obniżki cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych. Zasilą one Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny, który wypłaca rekompensaty za mrożenie cen energii. Opłatę już płacą spółki elektroenergetyczne oraz gazowe (PGNiG). 

Kto zapłaci rozszerzony podatek? Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na nasze pytania, podkreśla, że dokładna informacja na temat spółek, które będą objęte obowiązkiem zostanie pozyskana dopiero na etapie wdrażania ustawy. Jednocześnie na etapie szacunków stwierdzono, iż wpłaty z opłaty solidarnościowej będą głownie pochodzić z 3 spółek z udziałem skarbu państwa. Jakie nie? Nieoficjalnie wiemy, że mają to być spółki z grupy JSW: JSW i JSW Koks i Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria. Z prywatnych firm mają to być zaś Bumech i właśnie Koksownia Częstochowa Nowa (grupa Zarmen). Mają, bo oficjalniej listy nie ma i jesteśmy skazani na przecieki. Rząd takiej listy nie publikuje. „Dysponentem danych dotyczących szacunków, jak też zakresu włączeń przewidzianych w ustawie jest Ministerstwo Aktywów Państwowych, które na etapie prac legislacyjnych zaproponowało, aby składką nie zostały objęte podmioty objęte systemem wsparcia, o którym mowa w ustawie z 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego tj. Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie i Węglokoks Kraj.” – informuje nas resort. PGG w 2022 r. miała 2,5 mld zysku netto.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Węgiel
NIK skarży do prokuratury transport węgla za PiS
Węgiel
Wyniki finansowe JSW nadal kuleją. Są szacunkowe dane za trzeci kwartał
Węgiel
Tona węgla tańsza nawet o 350 zł? Promocje w sklepie PGG i ceny w listopadzie
Węgiel
Nowy p.o. prezesa Polskiej Grupy Górniczej. Był wiceprezesem ds. finansowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Węgiel
Są nowe normy jakości węgla. Nazwa ekogroszek przejdzie do historii