W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).
Projekt ustawy jest konsekwencją przyjętej przez rząd 1 marca 2022 r. uchwały: „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa” przedłożonego przez Ministra Aktywów Państwowych (MAP).
Agencja miała powstać na początku tego roku. Termin rozpoczęcia procesu jej tworzenia wielokrotnie przekładano. Powodem było poszukiwanie finansowania całego procesu (same aktywa węglowe są warte kilkadziesiąt mld zł) oraz wątpliwości Komisji Europejskiej, czy powstanie NABE nie nosi znamion pomocy publicznej. Pojawienie się projektu w wykazie prac legislacyjnych rządu oznaczać może, że środki na sfinansowanie procesu i działalność samej agencji jednak się znalazły.
Cel powołania agencji
Jak przypomina MAP, obecnie prowadzone są w Polsce liczne inwestycje w nowe źródła wytwórcze, które przyczynią się do unowocześnienia krajowego miksu energetycznego oraz zmniejszenia jego emisyjności. Jednak ze względu na skalę i złożoność prowadzonych inwestycji ich realizacja będzie rozłożona na najbliższe co najmniej kilkanaście lat i w różnym stopniu obejmie wszystkie dostępne sterowalne technologie tj. atom, gaz czy magazyny energii.
Wraz ze stopniowym przyłączaniem nowych mocy do KSE malała będzie rola energetyki węglowej i możliwe będzie stopniowe odstawianie poszczególnych bloków węglowych, bez ryzyka wystąpienia niewystarczalności mocy w systemie. „Jednak realizacja takiego scenariusza tj. odstawienia nadmiernej ilości elektrowni węglowych względem przyłączanych nowych mocy wytwórczych do KSE stanowiłoby bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wychodząc naprzeciw temu zagrożeniu Rada Ministrów przyjęła program rządowy „Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa”. – czytamy w wykazie.