Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.07.2025 06:36 Publikacja: 17.02.2023 03:00
MAP zakładało, że zagospodarować można ok. 50 proc. hałd pogórniczych, co pozwoli na pozyskanie ok. 75 mln ton węgla shutterstock
Foto: DarSzach
Pod koniec września ub.r. Enea i Bogdanka podpisały umowę ze spółką CZH na odzyskiwanie z hałd pogórniczych węgla na potrzeby energetyki. Pierwsza taka instalacja miała powstać na przełomie 2022/2023 r. lub na początku roku. Ale stanie się tak najszybciej dopiero za kilka miesięcy. Ma ona powstać przy kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie. Kopalnia udostępni teren wraz z zapleczem logistycznym.
Instalacja miała wspomóc polską energetykę jeszcze w bieżącym okresie grzewczym. Jednak spore ilości importowanego surowca oraz korzystna pogoda oddaliły potrzebę przyspieszenia prac, które nadal są na etapie administracyjnym. Instalacja będzie mogła dostarczyć zatem dodatkowe ilości surowca już na kolejny okres grzewczy. Węgiel ten będzie się nadawał do spalania przez energetykę zawodową, a nie przez klientów indywidualnych.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ponad 50 spółek węglowych w Rosji (28 proc. wszystkich) stoi na krawędzi bankructwa lub już upadło. Tysiące Rosj...
Związki zawodowe chcą zmiany wysokości wynagrodzeń nie tylko w tym, ale i w przyszłym roku. O ile jednak podwyżk...
Komisja Europejska niesłusznie potrąciła Polsce ok. 68 mln euro za niewstrzymanie wydobycia w Turowie – wynika z...
Państwowy Instytut Geologiczny przyznaje, że doszło do trzęsienia ziemi w Małopolsce. I ucina plotki, że nastąpi...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
Przez pierwsze pięć miesięcy tego roku Polska ponownie więcej eksportowała energii elektrycznej niż importowała.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas