Aktualizacja: 05.05.2025 15:47 Publikacja: 17.02.2023 03:00
MAP zakładało, że zagospodarować można ok. 50 proc. hałd pogórniczych, co pozwoli na pozyskanie ok. 75 mln ton węgla shutterstock
Foto: DarSzach
Pod koniec września ub.r. Enea i Bogdanka podpisały umowę ze spółką CZH na odzyskiwanie z hałd pogórniczych węgla na potrzeby energetyki. Pierwsza taka instalacja miała powstać na przełomie 2022/2023 r. lub na początku roku. Ale stanie się tak najszybciej dopiero za kilka miesięcy. Ma ona powstać przy kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie. Kopalnia udostępni teren wraz z zapleczem logistycznym.
Instalacja miała wspomóc polską energetykę jeszcze w bieżącym okresie grzewczym. Jednak spore ilości importowanego surowca oraz korzystna pogoda oddaliły potrzebę przyspieszenia prac, które nadal są na etapie administracyjnym. Instalacja będzie mogła dostarczyć zatem dodatkowe ilości surowca już na kolejny okres grzewczy. Węgiel ten będzie się nadawał do spalania przez energetykę zawodową, a nie przez klientów indywidualnych.
Koszt likwidacji kopalń węgla kamiennego w ciągu najbliższych 10 lat oszacowano w nowej wersji projektu ustawy g...
Kopalnie na okupowanych przez Rosjan terenach Ukrainy generują coraz większe straty. Rosyjski biznes chce się uw...
Kopalnia Bogdanka nie będzie likwidowana – zadeklarowała minister przemysłu Marzena Czarnecka po spotkaniu z gór...
Kreml przygotowuje się na masowe bankructwa rosyjskich spółek węglowych. Dziś 40 proc. z nich jest w procedurze...
Serial o losach koncesji na zbadanie złoża Dębieńsko wraca z kolejnym sezonem. Do sprawy został włączony premier...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas