Węgiel droższy nawet o 200 proc., a wydobycie spada

Wartość skorygowanego indeksu węgla dla polskiej energetyki wskazuje, że rok do roku ceny surowca wzrosły w 2022 r. o 100 proc., zaś dla ciepłownictwa nawet o 200 proc. Dane dotyczące wydobycia surowca za rok poprzedni wskazują także, że polskie kopalnie wydobyły o ok. 2,2 mln ton węgla mniej rok do roku.

Publikacja: 09.02.2023 21:27

Węgiel droższy nawet o 200 proc., a wydobycie spada

Foto: Bloomberg

Agencja Rozwoju Przemysłu, publikująca co miesiąc indeksy obrazujące poziom krajowych cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa, skorygowała w czwartek wartość indeksów w grudniu ubiegłego roku, a tym samym za cały 2022 r. Korekta wynika renegocjacji umów na dostawy węgla, które miały miejsce pod koniec ub. roku. Kopalnie Polskiej Grupy Górniczej, Bogdanki, Bumechu i Tauron Wydobycie raportowały o renegocjonowaniach cenach.

„Jest to związane z trwającym procesem renegocjacji wcześniej zawartych kontraktów na dostawy węgla pod względem jego wartości, które część spółek węglowych przeprowadziła w związku z sytuacją na rynku węgla. Efektem był szereg korekt wcześniej wystawionych faktur" - wyjaśniła ARP w komunikacie.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Węgiel
Górnicze związki na ulicach Warszawy. Nie godzą się na szybszą likwidację kopalń
Węgiel
Nowe normy jakości węgla to kosztowne inwestycje w kopalniach. Klient nie zapłaci więcej
Węgiel
Pierwsze rozmowy o ratowaniu Rafako ruszyły. Wielki entuzjazm na giełdzie
Węgiel
JSW czeka w kolejce po złoże węgla Dębieńsko. Pierwsi byli Niemcy
Węgiel
ZE PAK powoli kończy z węglem. Kolejne bloki odchodzą do przeszłości