Elektrownie zmieniają właściciela. Jest umowa ze związkami zawodowymi

W ministerstwie aktywów państwowych podpisano umowę społeczną ze związkami zawodowymi, dotycząca zgody wszystkich stron na proces wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych. Sam proces ma zakończyć się do końca pierwszego kwartału 2023 r.

Publikacja: 22.12.2022 14:07

Elektrownie zmieniają właściciela. Jest umowa ze związkami zawodowymi

Foto: PAP/Albert Zawada

Po podpisaniu porozumienia, Jacek Sasin, wicepremier minister aktywów państwowych nadzorujący spółki energetyczne, podkreślił, że proces ten ma dwie przyczyny.

– Podstawową przyczyną jest chęć przyspieszenia procesu transformacji energetycznej. To wynika z naszych zobowiązań dotyczących transformacji klimatycznej, ale także rachunku ekonomicznego i potrzeb cywilizacyjnych. Transformacja energetyczna musi uwzględniać bezpieczeństwo energetyczne Polski, tak aby zastępować źródła węglowe innymi przewidywalnymi źródłami energii. Drugim powodem jest bezpieczeństwo pracowników, dziesiątki tysięcy zatrudnionych, w tym sektorze węgla kamiennego i brunatnego. Działania te nie mogą odbywać się bez zabezpieczenia pracowników i zgody wszystkich stron dla kierunku i warunku zmian w jakich proces ten będzie się odbywać – powiedział Sasin.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Węgiel
Bogdanka liczy, że kopalnie na Śląsku zamkną się szybciej? Spółka wyjaśnia
Węgiel
Czarne wizje dla „czarnego złota” w Polsce
Węgiel
Rząd dosypie do górniczych odejść. Wcześniejszego zamykania kopalń nie będzie
Węgiel
Rosja zamyka okupowane kopalnie Ukrainy. Nie dają zarobić reżimowi
Węgiel
Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja