Węglowe długi zostaną jednak w spółkach energetycznych? Plan rządu się sypie

Najwięksi producenci energii mogą nie pozbyć się całego zadłużenia w efekcie powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Publikacja: 25.07.2022 23:22

Węglowe długi zostaną jednak w spółkach energetycznych? Plan rządu się sypie

Foto: turystyka.rp.pl

To według informacji „Rzeczpospolitej” najbardziej aktualne założenia procesu przenoszenia węglowych aktywów do nowego podmiotu – NABE, który ma przejąć od 1 stycznia 2023 r. elektrownie węglowe od spółek energetycznych. – Obecnie jesteśmy bliżej wersji, aby przynajmniej część długu została w spółkach – mówi nam źródło zbliżone do rządu. Pierwotnie dług miał trafić do nowej rządowej agencji.

Losy długu zależą od rozmów między Ministerstwem Finansów a Ministerstwem Aktywów Państwowych (MAP) oraz samymi spółkami energetycznymi. – Powołanie NABE to kluczowy warunek dla sektora energetycznego dla wielkich inwestycji w OZE – tłumaczy istotę procesu biuro prasowe Enei i dodaje, że otoczenie rynkowe nie pozwala na jednoczesne utrzymanie jednostek węglowych i inwestowanie w OZE. Resort finansów nie odpowiedział na pytanie, na jakim etapie są wspomniane rozmowy. MAP przekonuje zaś, że podejmowane działania realizowane są zgodnie z przyjętym harmonogramem i – co ważne w kontekście długu – założeniami.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Węgiel
Polska odzyska miliony euro za kopalnię Turów? Finał sprawy przed nami
Węgiel
Trzęsienie ziemi w Małopolsce. Skutek działalności człowieka
Węgiel
Węgiel broni się przed utratą prymatu
Węgiel
JSW z miliardem strat. Niepokoi zwłaszcza jedna liczba
Węgiel
Usługi bilansowania za wydzielenie węgla?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama