Węglowe długi zostaną jednak w spółkach energetycznych? Plan rządu się sypie

Najwięksi producenci energii mogą nie pozbyć się całego zadłużenia w efekcie powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Publikacja: 25.07.2022 23:22

Węglowe długi zostaną jednak w spółkach energetycznych? Plan rządu się sypie

Foto: turystyka.rp.pl

To według informacji „Rzeczpospolitej” najbardziej aktualne założenia procesu przenoszenia węglowych aktywów do nowego podmiotu – NABE, który ma przejąć od 1 stycznia 2023 r. elektrownie węglowe od spółek energetycznych. – Obecnie jesteśmy bliżej wersji, aby przynajmniej część długu została w spółkach – mówi nam źródło zbliżone do rządu. Pierwotnie dług miał trafić do nowej rządowej agencji.

Losy długu zależą od rozmów między Ministerstwem Finansów a Ministerstwem Aktywów Państwowych (MAP) oraz samymi spółkami energetycznymi. – Powołanie NABE to kluczowy warunek dla sektora energetycznego dla wielkich inwestycji w OZE – tłumaczy istotę procesu biuro prasowe Enei i dodaje, że otoczenie rynkowe nie pozwala na jednoczesne utrzymanie jednostek węglowych i inwestowanie w OZE. Resort finansów nie odpowiedział na pytanie, na jakim etapie są wspomniane rozmowy. MAP przekonuje zaś, że podejmowane działania realizowane są zgodnie z przyjętym harmonogramem i – co ważne w kontekście długu – założeniami.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Węgiel
Rząd dosypie do górniczych odejść. Wcześniejszego zamykania kopalń nie będzie
Węgiel
Rosja zamyka okupowane kopalnie Ukrainy. Nie dają zarobić reżimowi
Węgiel
Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja
Węgiel
Rosyjskie górnictwo upadnie. Wojna zabiera pieniądze na ratowanie sektora
Węgiel
Węgiel z Dębieńska w rękach premiera Tuska
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem