Po solidnych podwyżkach cen węgla energetycznego na polskim rynku w 2018 r., ten rok przynosi w kraju kolejne wzrosty. Według najnowszych danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, w lutym 2019 r. krajowy indeks cen węgla dla elektrowni zawodowych wyniósł 255,97 zł/t i był o 12 proc. wyższy niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Indeks cen dla ciepłowni sięgnął z kolei 307,81 zł/t i był o 3 proc. lepszy niż przed rokiem.
CZYTAJ TAKŻE: Import węgla wstydliwy dla energetyki
To już kolejny rok podwyżek cen węgla na polskim rynku. W 2018 r. średnioroczna wartość indeksu surowca dla elektrowni zawodowych wzrosła o 16 proc. w porównaniu z rokiem 2017, do 239,51 zł/t. Cena węgla dla ciepłowni poprawiła się w tym czasie o 22 proc., sięgając 294,75 zł/t. W porównaniu z rokiem 2016 indeks dla ciepłowni wzrósł aż o prawie 50 proc.
Dzieje się to w momencie, gdy na światowych rynkach czarne paliwo notuje spadki. Jak podaje ARP, w europejskich portach ARA (Amsterdam – Rotterdam – Antwerpia) indeks tygodniowy z 29 marca osiągnął najniższy poziom od września 2016 r., czyli 58,67 USD/t. Jeszcze na początku marca ceny w Europie zyskiwały na wartości, głównie dzięki podwyżkom ceny ropy naftowej, ale sytuacja zmieniła się w drugiej połowie miesiąca. – Spory spadek konsumpcji w elektrowniach niemieckich w połączeniu ze zwiększoną produkcją energii z wiatru, skutecznie obniżał notowania indeksów na przestrzeni drugiej połowy miesiąca – tłumaczą analitycy ARP. Dodatkowo niskie ceny gazu w Europie zwiększyły możliwości konkurowania z węglem.
Elektrownia węglowa, Bloomberg