Będą mogły z niego skorzystać wszystkie firmy z sektorów: wydobywczego i przetwórstwa przemysłowego. To drugi nabór z programu przewidzianego na 2023 r. Jego budżet to 3,3 mld złotych.
– Nasze wsparcie jest nadal potrzebne. Firmy cały czas odczuwają skutki wzrostu cen energii, jaka miała miejsce w związku z agresją Rosji w Ukrainie. Dotyczy to szczególnie dużych przedsiębiorstw, które działają w energochłonnych sektorach gospodarki, takich jak np.: górnictwo, produkcja szkła, ceramiki czy cementu – mówi minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.
Czytaj więcej
Branża energochłonna otrzyma kolejną pomoc w związku z wysokimi cenami energii i gazu. Skorzystać może nawet 3 tys. firm, dla których przeznaczone będzie 5,5 mld zł.
W jaki sposób firmy mogą wnioskować o pomoc?
W ramach pierwszego naboru z programu na 2023 r., który został rozstrzygnięty w grudniu ubiegłego roku, o pomoc mogli wnioskować przedsiębiorcy w jednym z dwóch wariantów – pomocy podstawowej na koszty poniesione w pierwszym półroczu i pomocy zwiększonej. W obecnym naborze, którego budżet to 3,3 mld zł, przedsiębiorcy mogą skorzystać wyłącznie z pomocy podstawowej i uwzględniać koszty poniesione w drugim półroczu 2023 r.
– Zależy nam na tym, żeby pomoc dotarła do firm jak najszybciej. Wypłata nastąpi w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia naboru – deklaruje wiceszef MRiT Waldemar Sługocki.