Aby przekazać szersze kompetencje nowemu Ministerstwu Przemysłu w ramach ustawy o działach administracji rządowej, utworzony zostanie nowy dział – gospodarka surowcami energetycznymi — wynika z projektu nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, który opublikował rząd. Rano w środę 31 stycznia poznaliśmy założenia do ustawy, a wieczorem już właściwy projekt.
Nowy działa powstanie on poprzez wyodrębnienie z dotychczasowego działu gospodarka złożami kopalin i energia. Nowy resort, na którego czele stoi Marzena Czarnecka ma oficjalnie rozpocząć prace od marca, a siedzibą resortu będzie budynek, gdzie swoją siedzibę ma już Polska Grupa Górnicza.
Górnictwo, paliwa...
Dotychczasowe sprawy obecnie znajdujące się w dziale „energia”, a dotyczące gospodarki złożami kopalin, kwalifikacji w zakresie górnictwa oraz sprawy dotyczące surowców energetycznych, paliw, rozwoju i wykorzystania energii jądrowej na potrzeby społeczno-gospodarcze, a także współpracy międzynarodowej i unijnej w zakresie surowców energetycznych, paliw i energii jądrowej wykorzystywanej na cele społeczno-gospodarcze ma trafić do nowego działu gospodarka surowcami energetycznymi.
-Obszar ten zostanie usunięty z zakresu kompetencji ministra właściwego do spraw energii (obecnie MKiŚ –red.), aby nie doprowadzić do nakładania się zadań w tym obszarze między dwoma (wspomnianymi wyżej) działami - uzasadnieniu do projektu ustawy. Oznacza to, że nie będzie się nim zajmować resort klimatu. Nowy dział trafi do nowego ministerstwa przemysłu. - Kluczową zmianą jest rozbudowa zagadnień wchodzących w zakres działu gospodarka złożami kopalin o zagadnienia dotyczące gazu ziemnego i innych paliw, które należy traktować jako surowce, co pozwoli położyć większy nacisk na rozwój tych sektorów gospodarki, a w konsekwencji przemysłu - czytamy w uzasadnieniu.
...oraz wodór i atom w Ministerstwie Przemysłu
Jak czytamy dalej w uzasadnieniu, aby wzmocnić pro-przemysłowe aspektu działań ministra właściwego do spraw gospodarki surowcami energetycznymi (a więc resortu przemysłu) do jego właściwości proponuje się przenieść również zagadnienia dotyczące rozwoju energetyki jądrowej. - To jedno z głównych obecnie inwestycji gospodarczych w państwie -czytamy. Ponadto, z tego samego powodu proponuje się wyraźnie przypisać do działu gospodarka surowcami energetycznymi sprawy z zakresu gospodarki wodorowej, czyli wszystkie aktywności związane z wykorzystaniem wodoru niskoemisyjnego oraz zeroemisyjnego w przemyśle. - Pozwoli to spójnie dokonać transformacji polskiej gospodarki w kierunku neutralnym klimatycznie -podkreślono. Zadania związane z rozwojem stacji tankowania wodoru oraz stacji tankowania gazu ziemnego minister właściwy do spraw surowców energetycznych będzie wykonywał w porozumieniu z ministrem klimatu i środowiska.