Węglowe inwestycje bez wsparcia

Fotorzepa/Tomasz Jodłowski

Instytucje finansowe coraz częściej ograniczają lub całkowicie wycofują się ze wspierania inwestycji węglowych. To może rzutować na realizację polskich projektów w energetyce i górnictwie.

Budowa bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka, nowe kopalnie węgla czy modernizacja starych jednostek produkujących energię z czarnego paliwa – o takich planach inwestycyjnych w energetyce mówi polski rząd. Tymczasem kolejne banki i ubezpieczyciele na świecie ograniczają finansowanie tego typu projektów. Instytut Ekonomii Energii i Analiz Finansowych (IEEFA) wyliczył, że polityki ograniczające finansowanie węgla przyjęło już ponad sto dużych instytucji finansowych.

Toksyczne aktywa
Jak wynika z najnowszego raportu IEEFA, ta setka instytucji obejmuje już dwie piąte z listy 40 największych światowych banków kredytujących inwestycje oraz 20 ubezpieczycieli o globalnym znaczeniu. W 2018 r. nowe lub zaostrzone polityki antywęglowe ogłosiły 33 instytucje, w tym m.in. HSBC, Santander, Standard Chartered i Royal Bank of Scotland. Z kolei w tym roku podobne ruchy wykonało pięć kolejnych instytucji: Nedbank (RPA), Varna (Finlandia), Barclays (Wielka Brytania) i Export Development (Kanada). 20 lutego informację o zaprzestaniu ubezpieczania nowych elektrowni węglowych i kopalni węgla ogłosiła austriacka Vienna Insurance Group, jeden z wiodących ubezpieczycieli działających w Polsce.

Według IEEFA zmiany w politykach instytucji finansowych wynikają z kilku czynników. Jest to m.in. odpowiedź na zobowiązania krajów do ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Poza tym organy nadzoru finansowego i sądy coraz częściej uznają, że dyrektorzy instytucji finansowych mają obowiązek oceny wszystkich kluczowych rodzajów ryzyka, w tym klimatycznego.

– Ze względów wizerunkowych, ekologicznych i finansowych węgiel energetyczny staje się toksycznym aktywem dla globalnych inwestorów. Rozsądni inwestorzy uciekają z tego okrętu. Pozostaje tylko pytanie: kto następny? – kwituje Tim Buckley, dyrektor IEEFA i autor raportu.

Koncentracja ryzyka
Dla Polski, która jeszcze w najbliższych dziesięcioleciach chce swoją energetykę opierać na węglu, ograniczony dostęp do finansowania może być dużym problemem. Od dawna mówią o tym także krajowi eksperci.

– Dla Polski oznacza to coraz bliższą perspektywę koncentracji „ryzyka węglowego” w krajowych instytucjach finansowych na skutek porzucania przez podmioty zagraniczne inwestycji w projekty i firmy uzależnione od węgla. Rośnie więc ryzyko rozlewania się kłopotów energetyki na resztę gospodarki, tym razem przez kanał finansowy, a nie skokowy wzrost cen energii – alarmuje Aleksander Śniegocki, kierownik programu „Klimat i Energia” w WiseEuropa.

O narastającej awersji sektora finansów do węglowych spółek mówił Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w ostatnim wywiadzie dla Parkiet TV. – Praktycznie niewiele zostało już banków europejskich, które chcą tę branżę finansować. Tylko część z tych instytucji rozumie, że czym innym jest węgiel energetyczny, a czym innym węgiel koksujący – podkreślał Ozon. Dodał, że węgiel koksujący, używany do produkcji koksu i stali, znajduje się na liście surowców krytycznych w Unii Europejskiej. – Będziemy zabiegali o to, by po roku 202o znów na tej liście się pojawił – zapewnił Ozon. Zaznaczył, że unijni urzędnicy zasugerowali, by właśnie z uwagi na narastającą niechęć do czarnego paliwa jako źródła energii zmienić nazwę węgla koksującego na inną. – Najlepiej żeby z nazwy wykreślić słowo węgiel, by nie przykuwała ich negatywnej uwagi – podkreślił Ozon.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Innogy poszerza ofertę w zakresie fotowoltaiki. Przejmuje Foton Technik

Innogy Polska (wcześniej RWE Polska) przejęła większościowy pakiet udziałów w spółce Foton Technik. Zajmuje ...

Unia zajrzy do zbiorników gazu Ukrainy

Rozpoczął się wspólny projekt Unii Europejskiej i Ukrainy – kompleksowej analizy stanu i możliwości ...

Ukraina wznowiła import energii elektrycznej z Rosji

Po czterech latach przerwy Kijów znów importuje rosyjską energię. Wcześniej przeforsowano zmianę ustawy.   ...

Uranowe łapówki

Banki w Szwecji, na Cyprze i Łotwie są zamieszane w skandal korupcyjny wysokiego menadżera ...

Katar wstrzymał produkcję helu

Drugi producent helu na świecie musiał przerwać produkcję z powodu blokady ekonomicznej. To szansa ...

Niski kurs gazu obniża zyski PGNiG

Koncern z jednej strony musi kupować stosunkowo drogi surowiec ze Wschodu, a z drugiej ...