Polenergia nie wybuduje gazociągu Bernau–Szczecin

Bloomberg

Projekt połączenia nie będzie realizowany z powodu niezakwalifikowania go do krajowego planu rozwoju systemu gazowego.

Polenergia zrezygnowała z kontynuowania projektu budowy gazociągu Bernau–Szczecin, który miał połączyć sieci Niemiec i Polski. Wartość inwestycji szacowano na 200–240 mln euro.

Z informacji uzyskanych w Polenergii wynika, że podjęta decyzja jest efektem niezakwalifikowania projektu do planu rozwoju systemu gazowego w Polsce. Tym samym nie ma wystarczających przesłanek ekonomicznych dla jego realizacji. Jednocześnie spółka przekonuje, że jeżeli otoczenie ulegnie zmianie, to nie wyklucza powrotu do tematu w przyszłości. Niezależnie od tego postanowiła dokonać odpisu na niezrealizowany projekt w wysokości około 43 mln zł. To wartość poniesionych dotychczas na niego nakładów. Odpis pomniejszy wynik netto spółki. Firma nie przewiduje dziś kolejnych odpisów dotyczących tego projektu.

Polenergia ma prawa do budowy gazociągu o przepustowości 5 mld m sześc. rocznie i łącznej długości około 150 km, z czego 118 km miałoby się znaleźć na terenie Niemiec. Aby zrealizować projekt połączenia Bernau–Szczecin, musiała jednak zawrzeć stosowną umowę z państwowym Gaz-Systemem, który jako jednany może budować w Polsce gazociągi przesyłowe. Tego celu nie udało się jednak osiągnąć. Zarówno Polenergia, jak i Gaz-System nie chcą mówić, dlaczego rozmowy w tej sprawie zakończyły się fiaskiem.

Tomasz Pietrasieński, rzecznik Gaz-Systemu, podaje, że w strategii spółki, która obowiązuje do 2025 r., zapisano analizę każdego projektu służącego dywersyfikacji źródeł pozyskiwania gazu. Jednocześnie zaznacza, że na granicy polsko-niemieckiej dysponujemy połączeniem w Lasowie i mamy możliwość importu błękitnego paliwa z kierunku zachodniego poprzez gazociąg jamalski.

Mogą Ci się również spodobać

Szyszko: siedzimy na geotermalnym piecu

Mamy ogromne zasoby geotermalne; to centralne ogrzewanie, do którego wystarczy się podłączyć – mówił ...

PGNiG dostarczy paliwo do pojazdów ciężarowych

Skroplony gaz ziemny będzie zasilał pierwszą i największą w Polsce flotę samochodów ciężarowych z ...

Ukraina kupi gaz z Polski

Ukraińcy skończyli remont gazociągu Komarno-Drozdowicze i chcą importować gaz z Polski. „Od dziś Ukrtransgaz ...

Eksperci: ropa po 20 dolarów

Cena ropy nadal będzie spadać – uważają eksperci i prognozują, że już wkrótce baryłka ...

Iran zmienia front

Republika Islamska Iranu osiągnęła poziom wydobycia ropy sprzed sankcji i jest gotowa przyłączyć się ...

Dziwne nagrody w EuRoPol Gazie

Członkowie władz spółki z udziałem PGNiG dostali po kilkaset tysięcy złotych za zysk, którego ...