Reklama

Sytuacja jest rozpaczliwa. Gazprom nie może sprzedać potężnej partii gazu

Takiej sytuacji nie było w Gazpromie nigdy. Po utracie unijnego rynku i braku nowego kontraktu z Chinami, Gazprom zgromadził 60 mld m3 niesprzedanego gazu. To największe gazowe rezerwy na świecie. Ani Kreml, ani zarząd koncernu nie wiedzą, co zrobić z tym surowcem.

Publikacja: 29.06.2025 14:28

Gazprom zgromadził 60 mld m3 niesprzedanego gazu. To największe gazowe rezerwy na świecie

Gazprom zgromadził 60 mld m3 niesprzedanego gazu. To największe gazowe rezerwy na świecie

Foto: Bloomberg

O sytuacji w rosyjskim gazowym koncernie informuje agencja Reutera, powołując się na rosyjskich urzędników i kadrę zarządzającą firmy. W ubiegłym roku wydobycie Gazpromu wyniosło 416,19 mld m³ gazu, z czego tylko 355,23 mld m³ udało się sprzedać na rynku krajowym i zagranicznym. W rezultacie Gazpromowi pozostało około 60 mld m³ niesprzedanego gazu.

Zapasy Gazpromu równe trzem rocznym zużyciom gazu w Polsce

Reuters podkreśla, że wielkość ta jest porównywalna z roczną produkcją niektórych krajów wydobywających gaz (np. 55 mld m³ wydobywa się rocznie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich) i trzykrotnie większa od rocznego zużycia, na przykład w Polsce (20 mld m³).

Sytuacja w północnych — arktycznych regionach Rosji, gdzie znajdują się złoża Gazpromu, zbliża się do punktu krytycznego, nie ukrywają rozmówcy Reuters. Wcześniej rurociągami do Europy Gazprom pompował dziennie 0,5 mld m³ gazu, ale teraz tego eksportu już nie ma, a „bardzo pilnie potrzebujemy odpowiedzi na pytanie, co zrobić z tym gazem” — przyznał Aleksiej Czekunkow, minister rozwoju Dalekiego Wschodu Rosji, podczas niedawnego forum gospodarczego w Petersburgu.

Czytaj więcej

Smutna transformacja Gazpromu: będzie produkował lodówki i pralki

Rosjanie rozważają opalanie gazem kopalni

Jedną z opcji, jak powiedział urzędnik, mogłoby być wykorzystanie gazu do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby przemysłu sztucznej inteligencji i blockchain. Jednak ministerstwo energii uważa taki projekt za nieopłacalny: gaz jest zbyt drogim źródłem prądu dla pożerających go w ogromnych ilościach centrów danych — powiedział wiceminister Paweł Sorokin. Jego zdaniem nadmiar gazu Gazpromu powinien zostać przeznaczony na wsparcie górnictwa węglowego, które od początku 2023 r. poniosło 200 mld rubli (9,21 mld zł) strat i stoi na skraju bankructwa. „Możemy budować elektrownie (gazowe) w pobliżu kopalni (węgla)” — zasugerował Sorokin. To jednak wymaga dużych nakładów inwestycyjnych.

Reklama
Reklama

„Gazprom, który dysponuje największymi udowodnionymi zasobami gazu na świecie, został pozbawiony możliwości jego sprzedaży. A sytuacja firmy jest ‚rozpaczliwa’” — mówił agencji niezależny ekspert ds. rynku ropy i gazu, Michaił Krutichin.

Czytaj więcej

Rosyjski hub gazowy w Turcji został pogrzebany. Wielka porażka Gazpromu

Rosyjski gaz dla Iranu, który ma sam nadmiar gazu

Eksport do Europy, który przed pandemią osiągnął szczyt na poziomie 190 mld m³ rocznie, obecnie ledwo przekracza 30 mld m³ i jest na najniższym poziomie od drugiej połowy lat 70. XX wieku. A w tym roku może się on jeszcze bardziej zmniejszyć ze względu na wstrzymanie tranzytu przez Ukrainę. Gazociąg Siła Syberii, nawet po osiągnięciu pełnej przepustowości (38 mld m³), zrekompensuje jedynie jedną piątą utraconego eksportu. Wieloletnie negocjacje z Chinami w sprawie nowego kontraktu gazowego nie przyniosły rezultatów, a projekt budowy węzła gazowego w Turcji, tak głośno lansowany przez Kreml, zakończył się fiaskiem.

W styczniu Władimir Putin ogłosił plan sprzedaży Iranowi 55 mld m³ gazu rocznie, choć Iran posiada własne ogromne zasoby tego surowca. W tle był więc kolejny hub, tym razem w Iranie, skąd rosyjski gaz miałby docierać na zagraniczne rynki, tylko dokładnie nie wiadomo, które.

Czytaj więcej

Elity Gazpromu prały pieniądze w Portugalii. Lizbona zaostrzy kary

Ta kalkulacja jest „trudna do obrony”, uważa Krutichin: „Po pierwsze, Iran nie jest gotowy, aby stać się pośrednikiem w reeksporcie gazu Gazpromu — ma go u siebie więcej niż wystarczająco dużo, a możliwości jego sprzedaży za granicą praktycznie nie istnieją — nie ma potrzebnej infrastruktury i klientów gotowych ryzykować handel z reżimem ajatollahów. Po drugie, sprzedaż rosyjskiego gazu na krajowym rynku irańskim jest biznesem beznadziejnym pod względem komercyjnym, biorąc pod uwagę niezwykle niskie dotowane ceny”.

Reklama
Reklama

Rekordowe straty, rekordowe rezerwy gazu

W 2023 r. Gazprom poniósł rekordową stratę w swojej historii — 629 mld rubli (dziś to blisko 29 mld zł). W oparciu o wyniki z ubiegłego roku cały koncern odnotował zysk, dzięki wynikom Gazprom nieftu, jednak biznes gazowy Gazpromu pozostał na minusie i przyniósł kolejny bilion rubli strat. Aby załatać budżet monopolu, władze podniosły taryfy gazowe dla Rosjan o 24% w latach 2022–2024 i zaplanowały zwiększenie ich o kolejne 46% w latach 2025–2028.

 

Czytaj więcej

Niemoralna propozycja Kremla dla Białego Domu. Chodzi o gaz w Unii

„Ogólny obraz nie jest korzystny dla Gazpromu. Nie da się spieniężyć kolosalnych rezerw gazu (największych na świecie). Do tego nikt już nie ufa rzetelności tego dostawcy. A jeśli jakimś cudem uda mu się coś z Chińczykami, to dochody z dostaw nie pokryją ani budowy infrastruktury przesyłu gazu, ani nawet kosztów operacyjnych związanych z produkcją i przesyłem gazu” — stwierdził rosyjski ekspert.

Przypomnijmy, że pierwszy kontrakt na gazociąg Siła Syberii Pekin negocjował przez dekadę i dopiął wszystkich swoich celów — niskiej ceny i przerzucenie na Gazprom kosztów budowy liczącej 3200 km rury. Rosjanie nigdy ich nie podali, a analitycy ocenili je na 50 mld dol. — 70 mld dolarów.

O sytuacji w rosyjskim gazowym koncernie informuje agencja Reutera, powołując się na rosyjskich urzędników i kadrę zarządzającą firmy. W ubiegłym roku wydobycie Gazpromu wyniosło 416,19 mld m³ gazu, z czego tylko 355,23 mld m³ udało się sprzedać na rynku krajowym i zagranicznym. W rezultacie Gazpromowi pozostało około 60 mld m³ niesprzedanego gazu.

Zapasy Gazpromu równe trzem rocznym zużyciom gazu w Polsce

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Gaz
Gaz tanieje w Europie. Rynek nie wierzy w groźby Donalda Trumpa
Gaz
Ukraińcy wysadzili gazociąg zasilający rosyjską zbrojeniówkę
Gaz
Orlen wzmacnia Ukrainę. Dostarczy więcej gazu z USA
Gaz
Orlen musi dopłacić za gaz otrzymany od Gazpromu
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Gaz
Gazprom wraca do czasów Breżniewa. Rosja sprzedała tyle gazu, co 55 lat temu
Reklama
Reklama