Za pół roku Bruksela zajrzy do umów gazowych

Bloomberg

Komisja Europejska może zacząć sprawdzać gazowe kontrakty krajów członkowskich już na początku przyszłego roku.

Zapowiedział to Miguel Arias Canete unijny komisarz ds. energetyki i klimatu. Dodał, że teraz wszystko zależy od tego jak szybko przedstawiciele Rady Unii oraz Europarlament porozumieją się w tej sprawie, podała agncja Nowosti.

– Dokument jest już w Europarlamencie. Jeżeli prace nad nim i głosowane zostanie przeprowadzone do końca roku to KE jest gotowa do rozpoczęcia sprawdzania kontraktów na początku przyszłego roku – stwierdził komisarz.

Dodał, że Słowacja, która teraz przewodniczy Unii jest bardzo zainteresowana w szybkim doprowadzeniu do kontroli KE nad umowami gazowymi. Słowacy sprzeciwiają się wzrostowi zależności Unii od rosyjskiego Gazpromu. Są sygnatariuszami listu przeciwników rozbudowy gazociągu Nord Stream. Niedawno Słowacja i Bułgaria podpisały memorandum o budowie gazociągu Eastring, który ma dostarczyć gaz z Azerbejdżanu do Europy z ominięciem Rosji. KE chce zwiększyć przejrzystość umów gazowych, przed wszystkim jeżeli chodzi o ceny, by zapobiegać porozumieniom niezgodnym z unijnym prawem oraz utajnianiu klauzul, a także zapobiegać monopolowi jednego dostawcy. Chodzi o rosyjski Gazprom, który ma 30 proc. rynku i zarzuty Brukseli o wykorzystywanie dominującej pozycji i praktyki monopolistyczne.

Mogą Ci się również spodobać

Rosneft kontra wolność prasy

Paliwowy gigant domagał się od gazety RBK 3 mld rubli (207 mln zł) za ...

Menedżer Rosneft brał łapówki

Dyrektor generalny spółki zależnej Rosneft na wyspie Sachalin został zatrzymany pod zarzutem przyjęcia łapówki. ...

Zachód zapłaci za Nord Stream-2

Pięć zachodnich koncernów sfinansuje połowę kosztów rozbudowy gazociągu północnego. Po podpisaniu dzisiejszego porozumienia, akcje ...

Premierzy Polski i Danii będą wspierać budowę Baltic Pipe

Szefowie rządów podpisali list intencyjny o współpracy przy projekcie gazociągu, który ma umożliwić obu ...

Japończycy zaczynają ekologiczną produkcję wodoru

Japońskie koncerny we współpracy z władzami lokalnymi ogłosiły rozpoczęcie przyjaznej dla środowiska naturalnego produkcji ...