Coraz ciaśniej na rynku gazu

Spółki energetyczne odbierają klientów PGNiG. Były monopolista na razie nie kontratakuje.

Publikacja: 14.02.2017 20:21

Coraz ciaśniej na rynku gazu

Foto: Bloomberg

W ubiegłym roku firmy energetyczne mocno zwiększyły aktywność na rynku gazu w Polsce. W efekcie po raz kolejny znacząco podniosły liczbę klientów, którym dostarczają surowiec. – W roku 2016 grupa Tauron sprzedawała paliwo gazowe 15–20 tys. odbiorcom detalicznym – mówi Daniel Iwan z zespołu komunikacji zewnętrznej i public relations Tauronu.

Brakuje wiedzy

Mocny wzrost sprzedaży gazu przez koncern to efekt zwiększenia aktywności w tym zakresie. Jak informuje spółka, klientom wciąż brakuje wiedzy o możliwości zmiany sprzedawcy błękitnego paliwa. Tauron nie był również dotychczas kojarzony z dostawami gazu.

W tym roku Tauron zamierza pozyskiwać kolejnych klientów, zarówno w segmencie biznesowym jak i masowym. W realizacji tego celu częściowo może przeszkadzać zanotowany w ubiegłym roku wzrost cen gazu na rynku hurtowym, niższy poziom cen zatwierdzony w taryfach oraz utrzymanie taryf dla gospodarstw domowych do 2023 r.

Z drugiej strony utrzymanie wysokiego obliga giełdowego i wprowadzenie tzw. umów kompleksowych znacznie ułatwia nowym graczom zakup i sprzedaż gazu do odbiorców. W efekcie przedstawiciele Tauronu uważają, że rynek będzie się rozwijał, a dynamika zmian sprzedawcy zostanie utrzymana.

Trudna sytuacja w hurcie

W ubiegłym roku kilkukrotny wzrost liczby klientów kupujących gaz zanotowała Energa. Jednak w tym roku utrzymanie znacznej dynamiki może być już dużo trudniejsze.

– Obecna sytuacja na hurtowym rynku gazu, a w szczególności obowiązek magazynowania dotyczący przedsiębiorstw importujących gaz, znacząco zahamował rozwój tego rynku – mówi Urszula Drukort-Matiaszuk, rzecznik Energi.

Informuje, że koncern będzie obserwował zmienność cen w hurcie i dostosowywał do tych zmian swoją strategię sprzedaży. W ocenie Energi dynamika zmian w tym roku będzie niższa niż w 2016 r. Wszystko za sprawą wprowadzenia ustawy o zapasach, która zwiększa obciążenia finansowe większości firm. Istotnym czynnikiem kształtującym rynek gazu będą również decyzje prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dotyczące nowych taryf dla gospodarstw domowych.

PGNiG nie komentuje

W 2016 roku grupa Unimot, specjalizująca się w handlu paliwami płynnymi, pozyskała około 230 nowych odbiorców gazu. To rezultat rozpoczęcia aktywnej sprzedaży przez jej firmę zależną Energogas.

– Oczywiście, naszym celem jest zwiększenie liczby klientów, planujemy pozyskanie 600 nowych odbiorców paliwa gazowego – mówi Mariusz Kuskowski, prezes Energogasu.

Na nasze pytania dotyczące zmiany liczby obsługiwanych odbiorców końcowych gazu, nie odpowiedziało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, dominujący gracz na tym rynku w Polsce. Powszechnie uważa się, że to on traci klientów na rzecz innych podmiotów.

W Polsce z PGNiG konkuruje dziś już prawie 200 firm.

Opinia

Robert Zajdler, radca prawny Zajdler Energy Lawyers & Consultants

Patrząc na historyczne dane w zakresie zmiany sprzedawcy, zauważyć można zwiększoną aktywność wśród najmniejszych odbiorców, gdzie w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba zmian sprzedawcy praktycznie się podwoiła. Stanowi to pozytywny trend na rynku detalicznym, gdyż dostawcy starają się docierać do tych grup klientów, które wymagają większego zaangażowania z ich strony. Plusem dla klientów są potencjalnie lepsze warunki umowy, ale ryzykiem konieczność większej dbałości o zrozumienie zapisów umowy, którą podpisują. Konieczne jest dalsze budowanie świadomości wśród odbiorców.

W ubiegłym roku firmy energetyczne mocno zwiększyły aktywność na rynku gazu w Polsce. W efekcie po raz kolejny znacząco podniosły liczbę klientów, którym dostarczają surowiec. – W roku 2016 grupa Tauron sprzedawała paliwo gazowe 15–20 tys. odbiorcom detalicznym – mówi Daniel Iwan z zespołu komunikacji zewnętrznej i public relations Tauronu.

Brakuje wiedzy

Pozostało 90% artykułu
Gaz
Największe złoże gazu w Europie zamknięte. Stało się zbyt niebezpieczne
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Gaz
Dobre wieści z rynku gazu: potrzebujemy go coraz mniej
Gaz
Rosja chce upadłości PGNiG. Doliczyła się niezapłaconych podatków. Suma kuriozalnie niska
Gaz
Gazprom zabiega o Siłę Syberii 2. Oto warunek Chińczyków
Gaz
Rosyjski LNG na celowniku USA. Zakłady w Arktyce mogą nigdy nie powstać