Zła prognoza dla Gazpromu

Bloomberg

W tym roku rosyjski gazowy gigant może sprzedać w Europie o 14 proc. gazu mniej, w wyniku rosnącej konkurencji LNG i atomu.

Według analityków banku Citi Rona Smitha i Aleksandra Biespałowa, których cytuje agencja Bloomberg, Gazprom sprzeda w tym roku mniej gazu na tzw. daleką zagranicę (*Unia bez rep. bałtyckich, Turcja, Bałkany).

Spadek wyniesie ok. 14 proc. w ujęciu rocznym, głównie za sprawą wznowienia pracy elektrowni atomowych we Francji i wzrostu importu do Europy gazu skroplonego z USA i Australii. Sytuacja we Francji będzie kosztować Gazprom spadek eksportu na ten rynek o ok. 7 mld m3 w tym roku. A dostawy LNG mają wzrosnąć na europejskim rynku o ok. 20 mld m3.

W 2016 r Rosjanie sprzedali na daleką zagranicę rekordowo dużo swojego gazu – 179,3 mld m3. Przyczyną była niska cena surowca, rosyjski gaz jest bowiem powiązany z ceną ropy sprzed pół roku.

W tym roku, według Citi, Gazprom wyeksportuje o 14 proc. mniej. Oznacza to spadek wskaźnika EBITA koncernu z 23,5 mld dol. w minionym roku do 22,7 mld dol. w 2017 r. Pomimo rekordowego eksportu Gazprom będzie miał dużo gorsze wyniki finansowe za miniony rok. Przyznał to w grudniu prezes Aleksiej Miller. EBITA będzie o 30 proc. mniejsza od wskaźnika w 2015 r.; prognozowany poziom rentowności EBITA grupy Gazprom wyniesie 25 procent. Dwa lata temu było to 31 proc.

Mogą Ci się również spodobać

Wzrosły marże rafineryjne

W październiku grupa PKN Orlen zarabiała na przerobie ropy znacznie więcej niż w poprzednich ...

Europejscy energetycy przeciwni planom Komisji Europejskiej

Europejscy energetycy ze stowarzyszenia Eurelectric są przeciwni propozycjom ograniczania wsparcia dla istniejących mocy wytwórczych. ...

Total będzie wydobywał gaz w Iranie

Francuski koncern energetyczny Total będzie wydobywał gaz ze złoża w Zatoce Perskiej. Umowa na ...

PKEE na PreCOP24 w Krakowie

24. sesję Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP24 w Katowicach ...

Gazprom zwiększa tranzyt gazu z powodu lodowego wiatru

Gazprom zwiększył o blisko jedną czwartą tranzyt przez Ukrainę; zachodnie koncerny gwałtownie uzupełniają zapasy ...

Tegoroczne wyniki PGE znów pod presją

Po wymagającym 2018 r. zarząd energetycznego koncernu oczekuje w tym roku spadku wyników w ...