Gazprom faworyzuje swoich

Bloomberg

Koncern wprowadził zakaz zakupu zagranicznych maszyn i urządzeń, a także oprogramowania i usług. Chyba, że nie mają swoich odpowiedników w Rosji.

Gazprom poinformował o wprowadzonych zmianach w regulamin zakupów. W przetargach i aukcjach Rosjanie będą faworyzować rosyjskie towary, roboty i usługi. Zasady obowiązują od 1 stycznia 2017 r, ale dopiero teraz koncern o nich informuje opinię publiczną. Priorytetowa pozycja nie dotyczy zakupów urządzeń i technologii u jedynego ich producenta.

Koncern wprowadził też zakaz zakupów zagranicznych urządzeń i technologii oprócz tych, których odpowiednika nie ma w Rosji, informował wiceprezes Walerij Mierkałow. Udział importu towarów i usług w 2016 r wyniósł w Gazpromie, według własnych informacji, jedynie 5 proc.

Koncern nie wspomina ni słowem o tym, że znaczący wpływ na sytuację mają sankcje Zachodu z 2014 r. Gazprom nie może kupować urządzeń, usług i technologii wydobycia z pokładów łupkowych oraz arktycznych, co wyhamowało wiele planów koncernu.

Gazprom informuje też, że oprócz rosyjskich producentów, stawia na kraje Związku Celnego (Białoruś, Kazachstan, Armenie), kraje WNP, BRICS (Chiny, Indie, Brazylia, RPA, Rosja).

Mogą Ci się również spodobać

Rewolucja nadejdzie za 8 lat

W ciągu najbliższych 8 lat zasięg samochodów elektrycznych zwiększy się do 700 km, a ...

UE wspiera kolejny projekt Gaz-Systemu

Spółka wybuduje w woj. dolnośląskim kolejny gazociąg, tym razem o długości 33 km. Chce ...

Polska poczeka na czystą ropę z „Przyjaźni”

Czysta rosyjska ropa ma dotrzeć do Polski rurociągiem „Przyjaźń” najszybciej za tydzień. Transneft zapłaci ...

Słona cena Przyjaźni

Zanieczyszczony chlorem rurociąg Przyjaźń kosztował już rosyjskie koncerny naftowe ponad 50 mln dolarów strat. ...

Ciepłownie: oprócz grzania trzeba też magazynować i chłodzić

Najlepszy dotąd okres na zarabianie z roku na rok przysparza ciepłownikom więcej kłopotów. Branża ...

Orlen chce zwiększyć wydobycie w Kanadzie

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: Prairie: z Bogdanką nie konkurujemy Australijski inwestor ...