Niemcy zagrożone przez Nord Stream-2

Bloomberg

Projekt jest polityczny i może całkowicie uzależnić niektóre kraje od rosyjskiego gazu. Najbardziej zagrożone są tu, zdaniem Komisji Europejskiej, Niemcy.

KE skrytykowała proces przygotowania do budowy dwóch nitek gazociągu północnego z Rosji do Niemiec. Zdaniem Marosa Szefczowicza, wiceprzewodniczącego KE, wbrew temu co głoszą niemieckie władze, projekt nie jest wyłącznie biznesem.

„Na pewno wiele razy słyszeliście, jak nazywają Nord Stream-2 projektem komercyjnym; jednak chcę podkreślić, że nie widziałem innych komercyjnych projektów, które byłyby tak często dyskutowane na wysokim politycznym poziomie” – mówił Szefczowicz wczoraj wieczorem w Brukseli, podała Deutsche Welle.

Obecnie KE sprawdza czy Nord Stream-2 odpowiada unijnemu prawu energetycznemu, choć wielu podważa kompetencje KE do takiej oceny. Komisarz ds. energii Miguel Arias Canete podkreślił, że chodzi nie tylko o niuanse prawne projektu Gazpromu i jego partnerów zachodnich, ale i polityczne kwestie o dużym znaczeniu.

Obecnie Rosjanie mają blisko 40 proc. niemieckiego rynku gazu. Po rozbudowie gazociągu północnego „80 proc. gazu potrzebnego krajowi będzie pochodziła z jednego źródła” – ostrzegł komisarz.

Mogą Ci się również spodobać

Co będzie z podatkiem od farm wiatrowych?

Jedyny jak dotąd wyrok przed bydgoskim sądem administracyjnym dotyczący interpretacji przepisów w zakresie naliczania ...

Bliska detronizacja Gazpromu

Rosnieft może wkrótce pobić rosyjskiego gazowego monopolistę pod względem kapitalizacji na giełdzie. Kapitalizacja Gazpromu ...

Jesteśmy otwarci na technologiczne nowinki

Nasz rynek bankowy jest najbardziej innowacyjny na świecie – mówi Andrzej Dulka, prezes Polskiej ...

Tunezyjska nadzieja Serinusa

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Puls Biznesu”: Tunezyjska nadzieja Serinusa Firma wydobywcza rodziny ...

50. dostawa LNG w Świnoujściu

W najbliższą niedzielę do Świnoujścia przypłynie 50. statek ze skroplonym gazem ziemnym. Tym samym ...

Drugi gazoport: polska riposta na Nord Stream

Premier Szydło zapowiada rozbudowę świnoujskiego terminalu LNG oraz budowę kolejnego – w Trójmieście. Gazowe ...