Litwa nie uległa Gazpromowi

Bloomberg

Wilno zgodziło się na 10-letni tranzyt gazu rosyjskiego przez swoje terytorium do obwodu kaliningradzkiego. Ale na swoich warunkach.

Litewska firma przesyłu gazu Amber Grid podpisała 10-letni kontrakt z Gazpromem na tranzyt gazu z Białorusi do obwodu kaliningradzkiego. Umowa wchodzi w życie od nowego roku i obowiązuje do końca 2025 r podał portal informacyjny Delfi.

„Czas umowy związany jest z wymaganym okresem zwrotu znacznych inwestycji (od 2010 r) związanych z przesyłem większych ilości gazu do obwodu kaliningradzkiego” – tłumaczy litewska firma.

Chodzi o zbudowaną w 2011 r magistralę gazową przez Lietuvos Dujos – gazowego operatora Litwy, w której 34 proc. akcji miał Gazprom do czasu podziału firmy ma transportową i handlującą gazem (Trzeci pakiet energetyczny). Inwestycja kosztowała 72 mln euro i zwiększyła możliwości przesyłowe do 10,5 mln m3 na dobę.

Zgodnie z kontraktem z Gazpromem Amber Grid będzie rocznie dostawał za tranzyt 10-11 mln euro. Umowa zawiera też klauzulę „transportuj lub płać”, co zmusza Gazprom do zapłaty Litwinom za przesył nawet przy mniejszym zapotrzebowaniu ze strony Kaliningradu. Obowiązkowy tranzyt zapisano w umowie na poziomie 2,5 mld m3 rocznie. Jeżeli będzie niższy, Rosjanie zapłacą za całość. gaz popłynie z Białorusi, gdzie Gazprom jest jedynym właścicielem krajowego operatora – Biełtransgaz.

Rosjanie jeszcze w 2014 r naciskali na podpisanie kontraktu, ale wtedy rząd Litwy nie wyrażał na to zgody.

Mogą Ci się również spodobać

Baltic pipe ważny dla Unii.

– Mam nadzieję, że ostateczna decyzja inwestycyjna dotycząca Baltic Pipe zapadnie już jesienią zarówno ...

Litwa: rośnie strach przed białoruską elektrownią atomową

Rząd Litwy skierował do wszystkich krajów-członków Unii alarmujące pismo. Zawiadamia w nim, że Białoruś ...

General Electric na wielkich zakupach

Amerykański koncern technologiczny kupił jedną z największych firm obsługujących branżę wydobycie ropy i gazu. ...

JSW może przejąć PBSz

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zgodziło się na zakup 95 proc. udziałów Przedsiębiorstwa ...

Zyski Apatora poniżej prognozy, ale ten rok ma być lepszy

Według prognoz finansowych Apatora na 2016 r., producent liczników ma poprawić w tym roku ...

Ropa z USA dotarła do Europy

Pierwszy od 40 lat tankowiec z amerykańską ropą zacumował u brzegów Starego Kontynentu. Przywiózł ...