Litwa nie uległa Gazpromowi

Bloomberg

Wilno zgodziło się na 10-letni tranzyt gazu rosyjskiego przez swoje terytorium do obwodu kaliningradzkiego. Ale na swoich warunkach.

Litewska firma przesyłu gazu Amber Grid podpisała 10-letni kontrakt z Gazpromem na tranzyt gazu z Białorusi do obwodu kaliningradzkiego. Umowa wchodzi w życie od nowego roku i obowiązuje do końca 2025 r podał portal informacyjny Delfi.

„Czas umowy związany jest z wymaganym okresem zwrotu znacznych inwestycji (od 2010 r) związanych z przesyłem większych ilości gazu do obwodu kaliningradzkiego” – tłumaczy litewska firma.

Chodzi o zbudowaną w 2011 r magistralę gazową przez Lietuvos Dujos – gazowego operatora Litwy, w której 34 proc. akcji miał Gazprom do czasu podziału firmy ma transportową i handlującą gazem (Trzeci pakiet energetyczny). Inwestycja kosztowała 72 mln euro i zwiększyła możliwości przesyłowe do 10,5 mln m3 na dobę.

Zgodnie z kontraktem z Gazpromem Amber Grid będzie rocznie dostawał za tranzyt 10-11 mln euro. Umowa zawiera też klauzulę „transportuj lub płać”, co zmusza Gazprom do zapłaty Litwinom za przesył nawet przy mniejszym zapotrzebowaniu ze strony Kaliningradu. Obowiązkowy tranzyt zapisano w umowie na poziomie 2,5 mld m3 rocznie. Jeżeli będzie niższy, Rosjanie zapłacą za całość. gaz popłynie z Białorusi, gdzie Gazprom jest jedynym właścicielem krajowego operatora – Biełtransgaz.

Rosjanie jeszcze w 2014 r naciskali na podpisanie kontraktu, ale wtedy rząd Litwy nie wyrażał na to zgody.

Mogą Ci się również spodobać

Litwa kupuje jod dla obywateli

Rząd Litwy kupi ponad 4 mln opakowań jodu w tabletkach. Będą dostępne za darmo ...

Grożą nam unijne kary za zanieczyszczenia powietrza

Komisja Europejska podjęła decyzję o postawieniu Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w związku z ...

Air Force One odleci z Warszawy na paliwie Lotosu

Samolot prezydenta USA Air Force One zostanie zatankowany wyprodukowanym w gdańskiej rafinerii paliwem, które ...

Marek Józefiak: Niemcy zużywają więcej węgla niż Polska

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Marek Józefiak, Greenpeace Polska.

Komentarz Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej

Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE) jako reprezentant największych Spółek sektora elektroenergetycznego w Polsce, wyraża ...

Czy będziemy mieć ustawę prądową A.D. 2020?

Rośnie zniecierpliwienie firm z branży energetycznej. Wiele wskazuje na to, że w bieżącym roku ...