Turkmeński gaz popłynie do Indii

123rf.com

Ruszyła budowa kolejnego gazociągu konkurencyjnego dla Gazpromu. TAPI dostarczy gaz z Turkmenistanu do Indii, przez Afganistan i Pakistan.

W niedzielę Turkmenistan rozpoczął budowę gazociągu TAPI, którym gaz z największego złoża w kraju – Gałkynysz (czyli Odrodzenie) popłynie do Indii. Odcinek turkmeński liczyć ma 214 km, afgański – 773 km a pakistański – 827 km. Cały gazociągi liczy 1814 km. Całość ma być gotowa do grudnia 2019 r.

Moc przesyłowa turkmeńskiego gazociągu to maksymalnie 38 mld m3 gazu rocznie. To więcej niż w budowanym przez Gazprom gazociągu Siła Syberii do Chin, którym docelowo ma płynąć 35 mld m3. Turkmeńskie złożę jest nie tylko największe w kraju, ale i czwarte na świecie. Pracuje na nim japońsko-tureckie konsorcjum firm: JGC, Mitsubishi, Itochi, Chiyoda, Sojitz, Chalik Group i Ronesans.

Jednym z głównych finansujących gazociąg jest Azjatycki Bank Rozwoju. Według danych BP zasoby gazu w Turkmenistanie wynoszą 17,5 bln m3 a obecna produkcja – 69,3 mld m3.. W październiku Japonia i Turkmenistan podpisały umowę o współpracy w energetyce, w tym w TAPI. Na wspólne projekty strony wydadzą 18 mld dol..

Turkmeńska rura jest czwartym konkurencyjnym projektem wobec gazu z Rosji. Chodzi o rurociąg południowo-kaukaski (SCPX) z Azerbejdżanu do granicy Gruzji i Turcji. Jego budowa ruszyła w czerwcu. Drugi to gazociąg trans-anatolijski (TANAP) od granicy gruzińsko-tureckiej przez Turcję do granicy z Grecją, którego budowa rozpoczęła się w marcu. I wreszcie gazociąg trans-adriatycki (TAP) od granicy Turcja-Grecja, przez Grecję, Albanię, dni Adriatyku do Włoch – planowane rozpoczęcie to 2016 r.

Dwie pierwsze rury mają zostać uruchomione 2019 r a TAP – w 2020 r.

Mogą Ci się również spodobać

Energetyka rozproszona to recepta na rosnące ceny prądu

W ostatnim roku nastąpił boom mikroinstalacji i prosumentów. Mamy już ok. 65 tys. prosumentów ...

Stacje paliwowe PKN Orlen w akcji przeciw „szarej strefie” podatkowej

Cała sieć stacji paliw PKN Orlen na terenie kraju została wyposażona w przezroczyste skrzynki ...

Trzy scenariusze dla PGE z Rybnikiem w roli głównej

UOKiK dostał od PGE propozycję złagodzenia skutków ograniczenia konkurencji, po tym jak grupa przejmie ...

Rząd chce wycisnąć z kopalni jak najwięcej

Rodzimego węgla na rynku brakuje, a rosyjski surowiec wpływa do kraju coraz szerszym strumieniem. ...

Polsce grożą kary za brak wsparcia zielonej energii

Miliardy złotych z naszego budżetu mogą trafić do gospodarki Niemiec lub Szwecji. Jeśli nie ...

Spółki inwestują w zagraniczne złoża ropy i gazu

MOL, PGNiG, Grupa Lotos, PKN Orlen i Serinus Energy koncentrują się na jak najlepszym ...