Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Gazpromu zatwierdziło sprawozdanie roczne i wybrało nowy zarząd. Zdecydowano również o niewypłacaniu ostatecznej dywidendy za 2022 rok. Za pierwsze półrocze 2022 r. Gazprom wypłacił już zaliczkę na poczet dywidendy. Odmowa wypłaty ostatecznej dywidendy wynika z faktu, że spółka poniosła stratę w II połowie 2022 r).
Czytaj więcej
Umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę kończy się w 2024 r. Władze w Kijowie zapowiadają, że jej nie przedłużą. Gazprom utraci jedyny działający jeszcze szlak dostaw do Europy Zachodniej.
Sami swoi w radzie dyrektorów
Nowym członkiem rady dyrektorów został Igor Maksimcew, rektor Petersburskiego Państwowego Uniwersytetu Ekonomicznego. Pozostali członkowie to prezes Gazprombanku Andriej Akimow, specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji Wiktor Zubkow, minister przemysłu i handlu Denis Manturow, prezes Gazpromu Aleksiej Miller, wicepremier Aleksander Nowak, minister energetyki Nikołaj Szulginow, minister rolnictwa Dmitrij Patruszew, wiceprzewodniczący Gazpromu Witalij Markiełow i pierwszy zastępca dyrektora generalnego Gazprom Eksport Michaił Sereda. Wszyscy oni otrzymują wysokie wynagrodzenia za zasiadanie w radzie. Ich wysokości nie upubliczniono.
Analitycy w rozmowie z Kommiersantem wyrazili opinię, że nie warto czekać na wysokie dywidendy od Gazpromu w najbliższych latach. Gigantycznych zysków jakie koncern miał kiedyś na utraconym przez własne działania rynku Unii, już nie będzie. Przestawienie eksportu gazu na wschód idzie powoli. W Azji panuje ogromna konkurencja, a Gazprom nie ma tam żadnych gazociągów, oprócz jednego - do Chin, o niewielkiej przepustowości. Obecnie transportuje nim ok. 10 mld m3 gazu rocznie, wobec ok. 140-150 mld m3, które kupowała Unia.
Czytaj więcej
Rząd Bułgarii przygotował pozew do sądu arbitrażowego przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi, w związku z wstrzymania dostaw gazu w kwietniu 2022 roku. Stanowi to złamanie obowiązującego kontraktu.