Gazprom nie wypłaci dywidendy za 2022 rok. Zysk pożarła wojna

Rosyjski koncern nie wypłaci dywidendy za 2022 r. W wyniku własnych destrukcyjnych działań firma straciła 45 proc. gazowego rynku. A to co zarobiła na sztucznie zawyżonych cenach, zabrał Kreml na rozpętaną wojnę. Drugie półroczne 2022 r. Gazprom zamknął stratą - pierwszą w historii.

Publikacja: 30.06.2023 11:36

Gazprom nie wypłaci dywidendy za 2022 rok

Gazprom nie wypłaci dywidendy za 2022 rok

Foto: Bloomberg

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Gazpromu zatwierdziło sprawozdanie roczne i wybrało nowy zarząd. Zdecydowano również o niewypłacaniu ostatecznej dywidendy za 2022 rok. Za pierwsze półrocze 2022 r. Gazprom wypłacił już zaliczkę na poczet dywidendy. Odmowa wypłaty ostatecznej dywidendy wynika z faktu, że spółka poniosła stratę w II połowie 2022 r).

Czytaj więcej

Rosyjski gaz nie popłynie przez Ukrainę. Węgrzy będą dalej kupować od Kremla

Sami swoi w radzie dyrektorów

Nowym członkiem rady dyrektorów został Igor Maksimcew, rektor Petersburskiego Państwowego Uniwersytetu Ekonomicznego. Pozostali członkowie to prezes Gazprombanku Andriej Akimow, specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji Wiktor Zubkow, minister przemysłu i handlu Denis Manturow, prezes Gazpromu Aleksiej Miller, wicepremier Aleksander Nowak, minister energetyki Nikołaj Szulginow, minister rolnictwa Dmitrij Patruszew, wiceprzewodniczący Gazpromu Witalij Markiełow i pierwszy zastępca dyrektora generalnego Gazprom Eksport Michaił Sereda. Wszyscy oni otrzymują wysokie wynagrodzenia za zasiadanie w radzie. Ich wysokości nie upubliczniono.

Analitycy w rozmowie z Kommiersantem wyrazili opinię, że nie warto czekać na wysokie dywidendy od Gazpromu w najbliższych latach. Gigantycznych zysków jakie koncern miał kiedyś na utraconym przez własne działania rynku Unii, już nie będzie. Przestawienie eksportu gazu na wschód idzie powoli. W Azji panuje ogromna konkurencja, a Gazprom nie ma tam żadnych gazociągów, oprócz jednego - do Chin, o niewielkiej przepustowości. Obecnie transportuje nim ok. 10 mld m3 gazu rocznie, wobec ok. 140-150 mld m3, które kupowała Unia.

Czytaj więcej

Gazprom pozwany przez kolejne państwo. Bułgarzy też stracili cierpliwość

Cały zysk trafił do budżetu

Po napaści Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Gazprom próbował szantażować unijnych odbiorców. W efekcie stracił ponad 45 proc. rynku i o taką samą kwotę zmniejszył zysk netto. Wszystko trafiło do wojennego budżetu Kremla w formie podatków i specjalnych opłat.

W spółce spadek zysku tłumaczy się przede wszystkim wzrostem obciążeń podatkowych, a decyzję o rezygnacji z dywidendy – wypłatą historycznie wysokich zaliczek na poczet dywidendy za I półrocze 2022 roku. Większość też trafiła do budżetu, bo ponad 50 proc. akcji Gazpromu należy do państwa.

Jak wynika z ujawnionego później standardowego sprawozdania Gazpromu za 2022 r., zysk netto zmniejszył się o 41,4 proc., do 1,226 bln rubli, w wyniku „podwyżek podatków, które miały miejsce w drugiej połowie roku oraz aktywów z tytułu utraty wartości”.

Czytaj więcej

Złe wieści dla Gazpromu. Największy importer LNG drastycznie zmniejszył zakupy

W drugiej połowie 2022 r. spółka była nierentowna. W tym okresie musiała zapłacić 1,248 bln rubli w postaci dodatkowego podwyższenia przez Kreml podatku od wydobycia surowców.

Eksport Gazpromu do krajów spoza WNP w 2022 r. zmniejszył się o 45,5 proc. do 100,9 mld m3, produkcja o 20 proc. do 412,6 mld m3.

W nowym sprawozdaniu finansowym Gazprom nie podaje już odrębnych danych o większości powiązanych ze sobą przedsiębiorstw, w tym o spółkach obsługujących gazociągi Nord Stream (zostały wysadzone we wrześniu 2022 roku), a także o Gazpromie Germania, który władze Niemiec przejęły pod zarząd zewnętrzny i przemianowały na SEFE. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, czy Gazprom uwzględnił już utratę tych aktywów i w jakim stopniu.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Gazpromu zatwierdziło sprawozdanie roczne i wybrało nowy zarząd. Zdecydowano również o niewypłacaniu ostatecznej dywidendy za 2022 rok. Za pierwsze półrocze 2022 r. Gazprom wypłacił już zaliczkę na poczet dywidendy. Odmowa wypłaty ostatecznej dywidendy wynika z faktu, że spółka poniosła stratę w II połowie 2022 r).

Sami swoi w radzie dyrektorów

Pozostało 91% artykułu
Gaz
Ceny gazu ziemnego zaczęły spadać. Prognozy na nowy sezon
Gaz
Arktyka pokonała Gazprom dzięki Zachodowi i Chinom
Gaz
Flagowy projekt Putina w Arktyce stracił klientów. Rosjanie nie mogą sprzedać gazu
Gaz
Ukraina wygrała w Hadze z Gazpromem. Sąd zajął majątek Rosjan
Gaz
Gaz-System widzi możliwość powstania w Polsce regionalnego rynku gazu ziemnego