Największe złoże gazu w Europie zamknięte. Stało się zbyt niebezpieczne

Złoże Groningen od jutra przechodzi do historii. Było eksploatowane od 1963 roku. Teraz stanowiło zagrożenie dla okolicznych mieszkańców i środowiska.

Publikacja: 18.04.2024 17:58

Największe złoże gazu w Europie zamknięte. Stało się zbyt niebezpieczne

Foto: Bloomberg

Ustawa zamykająca złoże gazowe w holenderskim Groningen, największe w Europie, wejdzie w życie 19 kwietnia, poinformował holenderski gabinet w czwartkowym oświadczeniu.

„Ustawa o zamknięciu złoża Groningen wejdzie w życie 19 kwietnia 2024 r. Król Holandii (Willem-Aleksander – przyp. red.) podpisał ustawę w środę, 17 kwietnia, a dziś została ona opublikowana w dzienniku rządowym. Oznacza to ostatecznie koniec wydobycia gazu w kraju” – podaje holenderski rząd.

Wcześniej holenderski Senat, w ślad za Izbą Reprezentantów (niższą izbą parlamentu), poparł projekt ustawy o zamknięciu odwiertów gazowych w Groningen. Holandia ogłosiła zaprzestanie wydobycia gazu w Groningen od 1 października 2023 roku. Jednocześnie zdecydowano, że jeszcze przez rok - w przypadku bardzo mroźnej zimy odwierty gazowe pozostaną otwarte do 1 października 2024 r. Zima okazała się łagodna, nie ma więc potrzeby dalej trzymać złoża w gotowości.

Czytaj więcej

Unia szybko gromadzi gaz na zimę. Rekordowe zapełnienie podziemnych magazynów

Groningen. Największe złoże gazu w Europie zamknięte

Sekretarz stanu ds. górnictwa Hans Feilbrief, który był inicjatorem projektu ustawy o ostatecznym zamknięciu Groningen, zwrócił uwagę na niemożność dalszego wydobycia stamtąd gazu, gdyż wywołuje to wstrząsy podziemne, stanowi zagrożenie bezpieczeństwa mieszkańców Groningen i okolicznej przyrody.

Holandia ma w południo-zachodniej części kraju duże złoża gazu łupkowego. Według szacunków amerykańskiej EIA (Energy Information Administration), zasoby wynoszą 740 mld m3 wydobywalnego surowca. Gaz łupkowy oznacza jednak jeszcze większą degradację środowiska. Nie ma więc zgody na uruchomienie produkcji. Holandia przez ostatnie lata importowała gaz głównie z Gazpromu. Teraz kupuje LNG od USA i innych dostawców. Popyt na gaz także się zmniejszył wraz z inwestycjami w OZE.

Czym było Groningen?

Gigantyczne złoże gazowe w północnej Holandii odkryto w 1959 r pod miastem Groningen (obecnie ok. 200 tys. mieszkańców). Zasobność oceniona została na 2,9 bln m3 dostępnego surowca. Wydobycie gazu rozpoczęto w 1963 r.
Przez wiele lat złoże było motorem niderlandzkiej gospodarki. Pozwoliło na pełną gazyfikację kraju i stało się głównym źródłem dostaw gazu do północno-zachodniej Europy a nawet Afryki. Jeszcze w połowie lat 70. rocznie wydobywano nawet 80 mld m3. surowca, w kolejnych dekadach coraz mniej, by ostatecznie na początku XX wieku osiągnąć poziom 20-30 mld m3 rocznie.
Eksploatacja zapewniała regionowi prosperity, ale też powodowała duże szkody w środowisku. Setki odwiertów, niewielkie trzęsienia ziemi, pękanie domów, hałas, to wszystko spowodowało, że władze holenderskie pod wpływem protestów społecznych i ekspertyz specjalistów zdecydowały się na stopniowe wygaszanie wydobycia.

Gaz
Viktor Orbán negocjuje z Kijowem. Nie chce rezygnować z rosyjskiego gazu
Gaz
Putin przyznał: tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę nie będzie
Gaz
Od piątku wchodzi w życie embargo na rosyjski LPG
Gaz
Gazprom najtańszy od 16 lat. Inwestorzy pozbywają się akcji
Gaz
Rosja: opustoszały platformy wydobywcze gazu. Klienci uciekli
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10