Reklama
Rozwiń

Dobre wieści z rynku gazu: potrzebujemy go coraz mniej

Spada popyt na gaz i import LNG na Starym Kontynencie. W marcu zakupy gazu skroplonego za granicą zmniejszyły się w Europie o 20 proc. w ujęciu rocznym.

Publikacja: 17.04.2024 17:09

Spada popyt na gaz i import LNG na Starym Kontynencie

Spada popyt na gaz i import LNG na Starym Kontynencie

Foto: Bloomberg

Jak wynika z raportu Forum Krajów Eksportujących Gaz (GECF), Europa zmniejsza import skroplonego gazu ziemnego (LNG) dziewiąty miesiąc z rzędu; w marcu wielkość importu spadła o 20 proc., do 9,14 mln ton w ujęciu rocznym. W okresie od stycznia do marca 2024 r europejski import LNG okazał się niższy o 13 proc. (4,56 mln ton) rok do roku sięgając do 30,31 mln ton.

Czytaj więcej

Francja chce zaprzestania importu LNG z Rosji, ale sama kupuje go najwięcej

Europa nie potrzebuje już tyle gazu ziemnego

Zakupy LNG za granicą znacznie zmniejszyły firmy z Włoch, Holandii, Hiszpanii, Turcji i Wielkiej Brytanii. A to zrównoważyło ​​wzrost importu LNG do Francji. Spadek importu LNG wynika z coraz mniejszego zużycia gazu, dużych zapasów surowca w podziemnych magazynach oraz wzrostu dostaw gazu rurociągowego.

Jeżeli chodzi o popyt na LNG, to w marcu kraje Unii zmniejszyły zapotrzebowanie o 9 proc. r/r. Forum prognozuje, że sytuacja ta utrzyma się też w kwietniu. Tu znaczenie ma fakt, że zużycie gazu w sektorze przemysłowym w Wspólnoty nie rośnie, nawet biorąc pod uwagę spadek cen gazu.

Czytaj więcej

Orlen zwiększył przesył gazu z własnych złóż poprzez Baltic Pipe

Wojna w Ukrainie przyspieszyła transformację energetyczną

Firmy nauczyły się racjonalniej wykorzystywać mniejsze ilości surowca a także, po rozpętaniu przez Rosję w 2021/2022 r kryzysu energetycznego, znalazły nowe źródła zaopatrzenia w energię.

W marcu Unia zwiększyła import gazu rurociągami o 12 proc. w porównaniu z lutym, do 14 mld m3. i było to maksimum od grudnia ubiegłego roku. Według wyników całego kwartału dostawy te wzrosły o 40 mld m3, czyli o 5 proc. w ujęciu rocznym.

Najwięcej gazu rurociągami dostarczyła Norwegia. Stanowiły one 57 proc. całości, Rosji – 18 proc., a Algierii – 17 proc.

Co to jest Forum Krajów Eksportujących Gaz?

Z angielskiego Gas Exporting Countries Forum (GECF) - organizacja międzynarodowa z siedzibą w Doha (Katar). Jest to stowarzyszenie 12 krajów- eksporterów gazu ziemnego, utworzone w 2008 r przy organizacyjnym wsparciu Rosji w opozycji do Traktatu Karty Energetycznej. Przez analogię do OPEC forum często nazywane jest „gazowym OPEC”, choć nie wszyscy jego uczestnicy opowiadają się za utworzeniem kartelu. GECF zrzesza kraje posiadające 71 proc. światowych zasobów gazu, zapewniające 44 proc. światowej produkcji. Wśród członków prym wiedzie Rosja, Katar, ZEA, Algieria, Nigeria i Iran. Wśród 7 krajów krajów-obserwatorów jest Norwegia. Podobnie jak w wypadku ropy i OPEC, w forum gazowym nie uczestniczy lider gazowego rynku — USA.

Gaz
Katar odetnie dostawy gazu do Europy? Dla Polski to potencjalne ryzyko
Gaz
Unia Europejska zarabia na przeładunku LNG z Rosji. Import rekordowy
Gaz
Viktor Orbán negocjuje z Kijowem. Nie chce rezygnować z rosyjskiego gazu
Gaz
Putin przyznał: tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę nie będzie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Gaz
Od piątku wchodzi w życie embargo na rosyjski LPG
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku