Greenpeace przeciw Nord Stream 2

Bloomberg

Niepokój organizacji budzi planowana budowa gazociągu przez teren rosyjskiego rezerwatu Kurgalsky. Greenpeace domaga się od OMV rezygnacji z jego współfinansowania.

Greenpeace, międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego, ujawniła wewnętrzne dokumenty rosyjskiego rządu związane z budową gazociągu Nord Stream 2. Dotyczą one rezerwatu Kurgalsky, znajdującego się w południowej części Zatoki Fińskiej i chronionego międzynarodową konwencją o obszarach wodno-błotnych, na terenie którego żyje wiele rzadkich zwierząt, w tym foki obrączkowane i szare. Na terenie rezerwatu Kurgalsky ma powstać część nowej infrastruktury przesyłowej. Z uzyskanych dokumentów wynika, że rozważane są zmiany prawa, tak aby bez przeszkód zrealizować plany koncernów paliwowych dotyczące budowy Nord Stream 2.

– Żonglowanie prawem dotyczącym ochrony środowiska na potrzeby budowy gazociągu jest skrajnie nieodpowiedzialne. To tworzenie niebezpiecznego precedensu – mówi cytowany w komunikacie prasowym Lukas Meus z Greenpeace w Europie Środkowej i Wschodniej. Z ujawnionych dokumentów można dowiedzieć się o kulisach podejmowanych decyzji. Jest to seria korespondencji i notatek pomiędzy Gazpromem i przedstawicielami rosyjskiej administracji publicznej oraz rządu. Obejmują one okres od maja 2016 r. do marca 2017 r. Wewnętrzna dyskusja pomiędzy inwestorem a rządem dotyczy zmiany granic rezerwatu Kurgalsky, bądź bezpośredniej zmiany w przepisach środowiskowych państwa rosyjskiego.

Greenpeace przypomina, że w kwietniu tego roku austriacki OMV potwierdził swój udział w finansowaniu budowy Nord Stream 2 razem z czterema innymi firmami. – To niepotrzebna i bardzo szkodliwa inwestycja. Łamie przepisy prawa i cementuje uzależnienie Europy od paliw kopalnych, które w dobie globalnych zmian klimatu prowadzą nas na skraj przepaści – komentuje z kolei Robert Cyglicki, szef Greenpeace Polska oraz europejskiej kampanii Greenpeace na rzecz transformacji energetycznej.

Organizacja zauważa, że gdyby UE zdecydowała się na przyjęcie celu 40-proc. redukcji emisji, import gazu ziemnego mógłby zmniejszyć się o 13 proc. do 2030 r. oraz o 37 proc. do 2050 r. Gdyby dodatkowo zostały przyjęte cele w zakresie OZE (30 proc.) i efektywności energetycznej, wówczas mogłoby nastąpić dalsze ograniczenie importu, dzięki czemu zmniejszyłby się on o 27 proc. w 2030 r. i o aż 54 proc. w 2050 r.

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsza ropa z USA sprzedana!

Teksańska Enterprise Products jako pierwsza amerykańska firma podpisała kontrakt na eksport ropy, po zdjęcie ...

Prezes Orlenu: Musimy być przewidywalną firmą

Staramy się nie tylko mówić o patriotyzmie gospodarczym, ale i go realizujemy – powiedział ...

PGNiG wydobyło więcej ropy i gazu

To w głównej mierze efekt zwiększonej produkcji obu surowców ze złóż eksploatowanych w Norwegii. ...

Polak bardzo przepłaca za prąd

W 30 krajach Europy prąd jest bardziej dostępny aniżeli w Polsce. Liderują kraje stawiające ...

Ropa drożała po irańskim odwecie

Irański odwetowy atak na dwie amerykańskie bazy w Iraku stał się impulsem do wzrostu ...

Czas na bojot drogich paliw

Ceny paliw na polskich stacjach od dawna nie mają nic wspólnego z ekonomią i ...