549 dni bez gazu z Rosji

Bloomberg

Ukraina importowała w ciągu tysiąca dni już 35 mld m3 gazu z Zachodu. Paliwo płynie głównie przez Słowację. Rosjanie twierdzą, że sprzedają Ukrainie swój gaz.

„Dzięki gazowemu korytarzowi ze Słowacji dwa sezony grzewcze nie kupujemy już gazu w Rosji” – głosi komunikat ukraińskiego ministerstwa energetyki. Dziś mija 549 dzień jak nasz sąsiad nie importuje błękitnego paliwa z Gazpromu.

Kierunek słowacki okazał się najwydajniejszy w ukraińskim gazowym imporcie. W 2014 r. tą drogą Ukraina kupiła 3,6 mld m3 gazu z Zachodu (głównie z Niemiec); w 2015 r. – 9,7 mld m3, w 2016 r 9,1 mld m3 a w tym roku już 4 mld m3.

Kijów importuje też gaz przez Polskę i Węgry, w sumie dało to 35 mld m3 od września 2014 r. Od 25 listopada 2015 r. Ukraina nie kupuje gazu w Rosji. W całym 2015 r ukraiński import gazu z Zachodu się podwoił do 10,3 mld m3 w ujęciu rocznym. W minionym roku Naftogaz zakupił 11,1 mld m3 gazu tylko na rynkach Unii. Z tego 9,1 mld m3 trafiło na ukraiński rynek przez Słowację, a po 1 mld m3 przez Węgry i Polskę.

Rosjanie utrzymują, że wciąż sprzedają gaz na Ukrainie. Kilka dni temu rosyjskie ministerstwo gospodarki podało w swojej prognozie, że w tym roku dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę wyniosą 6,2 mld m3 po cenie 194,1 dol./1000 m3. Gazprom w swoim sprawozdaniu za I kw. podał, że dostarczył sąsiadowi 1,1 mld m3 gazu.

Może to być gaz skierowany do opanowanych przez nacjonalistów rejonów Donbasu i Ługańska. Naftogaz nie opłaca tego paliwa, choć Gazprom nalicza sobie opłaty. Kijów wiele razy domagał się od Rosjan zaprzestanie tych dostaw.

Mogą Ci się również spodobać

Zakupy paliw będą rekordowe

Lato to czas wzmożonych zakupów oleju napędowego, benzyn i autogazu. W tym roku wzmocni ...

PGNiG poprawiło zysk netto

Gazowniczy koncern w ubiegłym roku wypracował 2,32 mld zł czystego zarobku. Wynik netto byłby ...

Polska otwarta na integrację

Minister energii Tchórzewski zapewnia, że Polska jest otwarta na rozmowy z Państwami Bałtyckimi w ...

Rosja nie zamroziła wydobycia ropy

Kartel eksporterów OPEC wykonał porozumienie o zamrożeniu wydobycia surowca w 172 procentach, podczas kiedy ...

PKN Orlen przejął FX Energy

Płocki koncern kupił w wezwaniu 67,3 proc. udziałów w firmie specjalizującej się w poszukiwaniach ...

Kopalnie Tauronu na stratach

Na całoroczny wynik EBITDA katowickiej grupy duży wpływ będą miały rezultaty działu wydobycia. Ale ...