549 dni bez gazu z Rosji

Bloomberg

Ukraina importowała w ciągu tysiąca dni już 35 mld m3 gazu z Zachodu. Paliwo płynie głównie przez Słowację. Rosjanie twierdzą, że sprzedają Ukrainie swój gaz.

„Dzięki gazowemu korytarzowi ze Słowacji dwa sezony grzewcze nie kupujemy już gazu w Rosji” – głosi komunikat ukraińskiego ministerstwa energetyki. Dziś mija 549 dzień jak nasz sąsiad nie importuje błękitnego paliwa z Gazpromu.

Kierunek słowacki okazał się najwydajniejszy w ukraińskim gazowym imporcie. W 2014 r. tą drogą Ukraina kupiła 3,6 mld m3 gazu z Zachodu (głównie z Niemiec); w 2015 r. – 9,7 mld m3, w 2016 r 9,1 mld m3 a w tym roku już 4 mld m3.

Kijów importuje też gaz przez Polskę i Węgry, w sumie dało to 35 mld m3 od września 2014 r. Od 25 listopada 2015 r. Ukraina nie kupuje gazu w Rosji. W całym 2015 r ukraiński import gazu z Zachodu się podwoił do 10,3 mld m3 w ujęciu rocznym. W minionym roku Naftogaz zakupił 11,1 mld m3 gazu tylko na rynkach Unii. Z tego 9,1 mld m3 trafiło na ukraiński rynek przez Słowację, a po 1 mld m3 przez Węgry i Polskę.

Rosjanie utrzymują, że wciąż sprzedają gaz na Ukrainie. Kilka dni temu rosyjskie ministerstwo gospodarki podało w swojej prognozie, że w tym roku dostawy rosyjskiego gazu na Ukrainę wyniosą 6,2 mld m3 po cenie 194,1 dol./1000 m3. Gazprom w swoim sprawozdaniu za I kw. podał, że dostarczył sąsiadowi 1,1 mld m3 gazu.

Może to być gaz skierowany do opanowanych przez nacjonalistów rejonów Donbasu i Ługańska. Naftogaz nie opłaca tego paliwa, choć Gazprom nalicza sobie opłaty. Kijów wiele razy domagał się od Rosjan zaprzestanie tych dostaw.

Mogą Ci się również spodobać

Eksperci komentują program energetyczny KO

Propozycje przedstawione podczas forum programowego Koalicji Obywatelskiej przypadły ekspertom z branży do gustu. Nawet ...

Gerhard Schroder: nie chce, ale musi

Były niemiecki kanclerz, a dziś szef rady dyrektorów Rosneft, miał zrezygnować z sutego wynagrodzenia ...

Awaria Turowa nie zagrozi prognozom PGE

15,5 mln zł odpisu zrobiła największa spółka Polskiej Grupy Energetycznej ze względu na awarię ...

Wytwórcy energii dostaną zachęty inwestycyjne

Jest zgoda na wprowadzenie mechanizmów zachęcających spółki energetyczne do budowy nowych mocy. – Balansujemy ...

Urząd Regulacji Energetyki bez prezesa

Jak poinformowała kancelaria premiera, w konkursie na prezesa URE nie wyłoniono żadnego kandydata. Oznacza ...

Prąd ze słońca z nowymi problemami. Inwestorzy narzekają

Rząd zapala zielone światło dla fotowoltaiki. Czy odnawialna energia zyska na znaczeniu? Tak by ...