Gazprom chwali Polskę

Rosjanie są gotowi stawić czoło każdemu rynkowemu wyzwaniu, by wzmocnić swoją pozycję na rynku gazu w Europie. Zapewniają, że mają do tego siły i środki.

Publikacja: 16.05.2016 18:41

Gazprom chwali Polskę

Foto: Bloomberg

– Aktualnie jesteśmy świadkami zmian strukturalnych na rynku gazu – przede wszystkim znaczącego spadku cen wraz z ich wzrastającą zmiennością. Ta postawiła producentów w trudnej sytuacji. Dla przykładu – dwa lata temu Title Transfer Facility w Holandii sprzedawała gaz za prawie $260 za 1000 m3, teraz zaś cena ta uległa spadkowi do $150 – zauważyła Elena Burmistrowa, dyrektor generalna Gazprom Export, podczas ubiegłotygodniowej konferencji branży gazowej w Holandii.

Europa wydobywa mniej gazu

Jej zdaniem europejski rynek gazowy stoi w obliczu „skromnych perspektyw własnej produkcji gazu”. Np. Holandia, systematycznie zmniejsza wydobycie z największego w Europie złoża Groningen i nie zanosi się na zmiany w tej kwestii w najbliższym czasie. Według wiodących agencji badawczych rynku gazowego, długoterminowa prognoza wydobycia z uszczuplającego się złoża na Morzu Północnym nie jest zachęcająca – wydobycie nieuchronnie spadnie – stwierdziła szefowa Gazpromu, nie wspominając, że i Gazprom z roku na rok zmniejsza wydobycie gazu i ustępuje innych producentom na rynku rosyjskim.

Burmistrowa jest przekonana, że gaz ziemny w dalszym ciągu pozostanie jednym z głównych elementów europejskiej równowagi energetycznej.

– Najnowsza prognoza przeprowadzona przez wiodące agencje analityczne pokazuje, że zapotrzebowanie na gaz ziemny w Europie w dłuższej perspektywie znacząco wzrośnie. Mając to na uwadze, śmiało można stwierdzić, że Europa będzie musiała importować przynajmniej 110 mld m3 gazu więcej pod koniec 2025 r. i ponad 150 mld pod koniec 2035 r. Jasno z tego wynika, że Europa potrzebuje „błękitnego paliwa” i bezpiecznych dróg dostarczania go – dodała.

Bezpieczne znaczy rosyjskie

Te bezpieczne drogi to rosyjskie projekty – gazociąg Nord Stream 2 i zakłady skraplania gazu pod St. Petersburgiem – Baltic LNG.

– Nord Stream 2 będzie bezpiecznie i bez dodatkowych kosztów dostarczać rosyjski gaz do naszych partnerów w Europie. Koncerny takie jak Shell, OMV, BASF, Engie i Uniper wspierają nasze plany, co oznacza, że Gazprom nie jest jedynym zwolennikiem tego pomysłu – przekonywała Rosjanka.

Natomiast Baltic LNG, ma pomóc „Gazpromowi dotrzeć do dalszych części rynku europejskiego oraz na Środkowy Wschód, do Ameryki Południowej czy Południowej Azji”.

Szefowa Gazpromu Export przekonywała zachodnich menadżerów do umów długoterminowych preferowanych przez Gazprom: „Nawet najlepszy rynek spotowy nie koniecznie będzie lekarstwem dla specyficznego biznesu gazowego. (…) Jesteśmy zdania, że idealnym modelem cenowym gazu dla Kontynentu Europejskiego nadal byłaby hybryda składająca się z pewnych komponentów hubu, połączona z cenami ropy i formułą cenową wolną od jakichkolwiek zmian. Stale śledzimy trendy, w jakich rozwija się europejski rynek gazu i dopasowujemy naszą strategię do zmian tam zachodzących”.

Patrzcie na Polaków

Gazprom stawia na nowe wykorzystania gazu ziemnego: skompresowany gaz ziemny (CNG) dla ruchu kołowego, LNG wykorzystywany w transporcie drogowym oraz morskim, a także elektrociepłownie czy nowe technologie dla przemysłu chemicznego.

– Niedawno wprowadzono nowe standardy emisji zanieczyszczeń w rejonie Morza Bałtyckiego i Północnego. Regulacje te dają ogromne możliwości dla tych, którzy są gotowi na dostarczanie i używanie LNG jako paliwa do statków. My w  Gazprom Group pokładamy duże nadzieje w tym sektorze. Nowo otwarty terminal do bunkrowania statków LNG w Rostocku, obsługiwany przez Gazprom Germania, jest w swojej finalnej fazie rozwoju. Nowe terminale LNG w Północno-Zachodniej Rosji również wyposażone będą w systemy do bunkrowania i przeładunku LNG – dodała Burmistrowa.

Zwróciła uwagę na rosnące wykorzystanie gazu w transporcie samochodowym.

– Corocznie takie kraje jak Polska czy Czechy pokazują dwucyfrowe wskaźniki tempa wzrostu konsumpcji CNG, rozwoju sieci stacji oraz floty samochodów napędzanych gazem sprężonym – mówiła.

Rosjanie szacują wzrost zapotrzebowania na gaz o 80 mld m3 w nowych segmentach, co stanowi aktualne całkowite zużycie gazu w Niemczech rocznie.

– Gazprom jest gotów na stawienie czoła każdemu rynkowemu wyzwaniu, ponieważ nasza finansowa sytuacja jest bardzo dobra – zapewniła szefowa Gazprom Export.

– Aktualnie jesteśmy świadkami zmian strukturalnych na rynku gazu – przede wszystkim znaczącego spadku cen wraz z ich wzrastającą zmiennością. Ta postawiła producentów w trudnej sytuacji. Dla przykładu – dwa lata temu Title Transfer Facility w Holandii sprzedawała gaz za prawie $260 za 1000 m3, teraz zaś cena ta uległa spadkowi do $150 – zauważyła Elena Burmistrowa, dyrektor generalna Gazprom Export, podczas ubiegłotygodniowej konferencji branży gazowej w Holandii.

Europa wydobywa mniej gazu

Pozostało 88% artykułu
Gaz
Gazprom pozywa unijne firmy, w tym swojego największego lobbystę
Gaz
Niemcy nie potrzebują rosyjskiego LNG. Forsują unijny zakaz importu
Gaz
Chiny dostały z Gazpromu wielką zniżkę na gaz. Węgrom to się nie spodoba
Gaz
Szykuje się kolejne opóźnienie w rozbudowie terminalu LNG w Świnoujściu
Gaz
Największe złoże gazu w Europie zamknięte. Stało się zbyt niebezpieczne