Bliżej uruchomienia terminal LNG

Bloomberg

Gazoport w Świnoujściu otrzymał od wojewody zachodniopomorskiego pozwolenie na użytkowanie. To kolejny etap poprzedzający rozpoczęcie jego komercyjnej eksploatacji.

Pozwolenie na użytkowanie wydane dla terminalu LNG w Świnoujściu, wraz z odbiorem instalacji od generalnego realizatora inwestycji i uzyskaniem pozostałych decyzji administracyjnych, umożliwi rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji gazoportu. W efekcie nasz kraj będzie mógł kupować błękitne paliwo w dowolnym miejscu na świecie i odbierać surowiec z kierunków innych niż wschodni. Obecne techniczne możliwości regazyfikacyjne terminalu wynoszą 5 mld m sześc. i umożliwiają zaspokojenie 1/3 potrzeb polskiej gospodarki. Po ewentualnej rozbudowie jego możliwości regazyfikacyjne wzrosną do 7,5 mld m sześc.

Obecnie trwają ostatnie prace zmierzające do rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji gazoportu. Na początku kwietnia rozpoczęła pracę komisja, której zadaniem jest odbiór końcowy infrastruktury od generalnego realizatora inwestycji oraz przejęcie terminalu LNG do eksploatacji przez służby techniczne Polskiego LNG, firmy do której bezpośrednio należy gazoport.

Równolegle trwają procedury związane z formalnym wyznaczeniem operatora gazoportu oraz uzyskaniem niezbędnej koncesji oraz taryfy regazyfikacyjnej. Kilka dni temu rozpoczęły się z kolei konsultacje z uczestnikami rynku tzw. Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Terminalu LNG (IRiET), które potrwają do 9 maja. Po wykonaniu tych czynności infrastruktura będzie gotowa na przyjmowanie komercyjnych dostaw skroplonego gazu. Pierwsza z nich zaplanowana jest na połowę lipca. Surowice do polskiego gazoportu na razie zdecydowało się sprowadzać jednie PGNiG.

Mogą Ci się również spodobać

Tomasz Kosik: Przemysł potrzebuje automatyki

Automatyka miała fundamentalny wpływ na zwiększanie efektywności w mijającej epoce i będzie odgrywała jeszcze ...

Rekordowe wyniki MOL Group

Węgierski koncern zanotował wzrosty przychodów i zysków we wszystkich czterech kluczowych obszarach prowadzonej działalności. ...

Rosyjska wojna o eksport gazu do Europy

Konflikt toczy się pod prezydenckim gabinetem. Po jednej stronie wieloletni hegemon eksportu rosyjskiego gazu ...

Przypłynął 50. statek z LNG

W niedzielę metanowiec Iberica Knutsen dostarczył do Świnoujścia skroplony gaz ziemny. Tym samym łączna ...

Gazprom daje zarobić Europie

Spółka należąca do Gazpromu zainwestowała już 4,5 mld euro w rozbudowę gazociągu północnego. Pieniądze ...

Ścisnął mróz, padł rekord zapotrzebowania na prąd

W poniedziałek padł rekord zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Przed południem popyt na ...