Gazprom czekają kłopoty

Bloomberg

Koncern traci klientów, gaz tanieje, zysk spada, trzeba więc zamrozić inwestycje na najbliższe dwa lata.

Agencja Fitch opublikowała prognozę dla Gazpromu na dwa najbliższe lata. Koncern musi wtedy spłacić 1,3 bln rubli (obecnie 18,5 mld dol.), by spłacić swoje zadłużenie przypadające na ten okres (900 mld rubli) oraz pokryć ujemny przepływ pieniężny (400 mld rubli).

Na razie te płatności nie są zagrożone; koncern (wraz z Gazprom neft i energetycznym Mosenergo) ma wysoką płynność – blisko 1,5 bln rubli w gotówce i liniach kredytowych. Jednak z powodu sankcji Rosjanom skurczył się dostęp do zachodniego finansowania, a „wielkość i głębokość krajowego rynku finansowego jest niewystarczająca” a koszty obsługi kredytów za wysokie, zauważa Fitch.

Do tego dochodzi taniejący gaz, który u Gazpromu jest powiązany ściśle z ceną ropy sprzed pół roku, więc koncern wchodzi dopiero w najtrudniejszy okres. Natomiast zapotrzebowanie na inwestycje bezpośrednie pozostaje więc płynność spadnie w latach 2016-2017. Dlatego zdaniem Fitch, Gazprom może zmniejszyć dywidendy i zawiesić szereg projektów inwestycyjnych.

Dwóch inwestycji koncern nie może wstrzymać. To gazociąg Siła Syberii o mocy przesyłowej 38 mld m3 rocznie do Chin. Tu terminy są sztywne – gaz musi zacząć docierać do Państwa Środka do końca 2019 r. Drugi projekt – to uruchomienie wydobycia ze złóż w Jakucji w ramach Wschodniego Programu Gazowego – te złoża są podstawą dostaw do Chin.

Zamrozić natomiast Gazprom może, według Fitch, budowę zakładu skraplania gazu pod St. Petersburgiem; gazyfikację kraju oraz rozbudowę Nord Stream, na którą wciąż nie ma zgody Brukseli.

Mogą Ci się również spodobać

Będą ugody Energi z farmami

W ciągu miesiąca można oczekiwać pierwszych ugodowych rozstrzygnięć w sporach z właścicielami farm wiatrowych. ...

Dwie strategie w 9 miesięcy

Bardzo nierówny jest bilans dokonań wymienionych po wyborach zarządów państwowych spółek z branży. Odwołanie ...

Gazowa wygrana Białorusi?

Mińsk kupi gaz za ruble i taniej o 30 procent – po cenie, którą ...

PKN Orlen kupi firmy wydobywcze

W najbliższych miesiącach koncern chce sfinalizować przejęcie amerykańskiej firmy FX Energy, posiadającej złoża ropy ...

Lotos powiększył sieć

Gdański koncern umocnił się na trzeciej pozycji polskiego rynku stacji paliw. Obecnie posiada już ...

Energa chce mechanizmu wsparcia dla Ostrołęki

Spółka poinformowała, że poszukiwanie inwestora dla budowy nowego bloku węglowego w Ostrołęce trwa od ...