Gazprom czekają kłopoty

Bloomberg

Koncern traci klientów, gaz tanieje, zysk spada, trzeba więc zamrozić inwestycje na najbliższe dwa lata.

Agencja Fitch opublikowała prognozę dla Gazpromu na dwa najbliższe lata. Koncern musi wtedy spłacić 1,3 bln rubli (obecnie 18,5 mld dol.), by spłacić swoje zadłużenie przypadające na ten okres (900 mld rubli) oraz pokryć ujemny przepływ pieniężny (400 mld rubli).

Na razie te płatności nie są zagrożone; koncern (wraz z Gazprom neft i energetycznym Mosenergo) ma wysoką płynność – blisko 1,5 bln rubli w gotówce i liniach kredytowych. Jednak z powodu sankcji Rosjanom skurczył się dostęp do zachodniego finansowania, a „wielkość i głębokość krajowego rynku finansowego jest niewystarczająca” a koszty obsługi kredytów za wysokie, zauważa Fitch.

Do tego dochodzi taniejący gaz, który u Gazpromu jest powiązany ściśle z ceną ropy sprzed pół roku, więc koncern wchodzi dopiero w najtrudniejszy okres. Natomiast zapotrzebowanie na inwestycje bezpośrednie pozostaje więc płynność spadnie w latach 2016-2017. Dlatego zdaniem Fitch, Gazprom może zmniejszyć dywidendy i zawiesić szereg projektów inwestycyjnych.

Dwóch inwestycji koncern nie może wstrzymać. To gazociąg Siła Syberii o mocy przesyłowej 38 mld m3 rocznie do Chin. Tu terminy są sztywne – gaz musi zacząć docierać do Państwa Środka do końca 2019 r. Drugi projekt – to uruchomienie wydobycia ze złóż w Jakucji w ramach Wschodniego Programu Gazowego – te złoża są podstawą dostaw do Chin.

Zamrozić natomiast Gazprom może, według Fitch, budowę zakładu skraplania gazu pod St. Petersburgiem; gazyfikację kraju oraz rozbudowę Nord Stream, na którą wciąż nie ma zgody Brukseli.

Mogą Ci się również spodobać

PGE zaczyna konsolidować swoje zielone aktywa

Dzięki stworzeniu linii biznesowej zarządzającej obszarem odnawialnych źródeł największa grupa zaoszczędzi ponad 50 mln ...

Ile energetyków kosztowały nawałnice?

150-200 mln zł w skali całego kraju wyniosły straty spowodowane ubiegłotygodniowymi nawałnicami – szacował ...

Bruksela bada, czy Gazprom utrudnia tranzyt

Komisja Europejska sprawdzi, czy Rosjanie nie łamią umowy z Ukrainą. Chodzi o zaniżanie ciśnienia ...

Katar wstrzymał produkcję helu

Drugi producent helu na świecie musiał przerwać produkcję z powodu blokady ekonomicznej. To szansa ...

Nabycie udziałów Rosnieftu przez Katar i Glencore to triumf Putina

Nabycie 19,5 proc. akcji Rosnieftu przez konsorcjum katarskiego funduszu państwowego i grupy Glencore, to ...

Chińczycy mają już swój przyczółek w polskich OZE

Postrzegane nadal przez pryzmat zanieczyszczonego Pekinu, ale wyrastające na globalnego lidera inwestycji w odnawialne ...