Rosyjski układacz rur wycofał się z budowy Nord Stream 2

Bloomberg

Po kilku dniach przebywania w pobliżu niedokończonego odcinka gazociągu Nord Stream 2 do portu w Kaliningradzie wrócił rosyjski statek do układania rur „Akademik Czerski”. Taka sytuacja powtarza się po raz kolejny.

Tak wynika z danych systemu pozycjonowania statków MarineTraffic. Od początku grudnia „Akademik Czerski” cumował na redzie Mierzei Kurońskiej pod Kaliningradem, ale w zeszłym tygodniu układacz ruszył w kierunku duńskich wód. Tam w pobliżu duńskiej wyspy Bornholm do dokończenia jest 160 km gazociągu Nord Stream 2. W poniedziałek statek skierował się z powrotem na wschód i wrócił do rosyjskiego portu we wtorek.

Wcześniej szwajcarska spółka Gazpromu – Nord Stream 2 AG informowała o tym, że kładzenie ostatniego odcinka rozpocznie się 15 stycznia. Potwierdziła to Duńska Agencja Energetyczna.

Być może na kolejne późnienie wpłynął fakt, że na początku stycznia norweska firma Det Norske Veritas – Germanischer Lloyd (DNV GL) ogłosiła, że ​​nie może certyfikować Nord Stream 2 z powodu sankcji nałożonych przez USA na gazociąg.

Bloomberg

Na duńskich wodach może też pojawić się inny rosyjski układacz rur – barka kotwiczna „Fortuna”, która od 5 stycznia ułożyła 2,6 km gazociągu w niemieckiej strefie przybrzeżnej. Na razie o ruchu tej jednostki nic nie wiadomo. „Akademik Czerski” posiada system automatycznego pozycjonowania – co oznacza, że nie potrzebuje kotwic do ustabilizowania pozycji. „Fortuna” natomiast zarzuca 12 kotwic, zanim przystąpi do pracy.

Początkowo Duńczycy nie zgadzali się na udział barki w pracach, ze względu na wymogi środowiska i bezpieczeństwa (na dnie są pozostałości II Wojny Światowej). Jednak ostatecznie Duńska Agencja Energetyczna zgodziła się dopuścić „Fortunę” na swoje wody.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Stargard: powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW

Farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW, która będzie wytwarzała energię na potrzeby oczyszczalni ścieków ...

Benzyna tańsza od wody pitnej

Tak jest w Arabii Saudyjskiej, gdzie kierowcy tankują dziewięćdziesiątkę piątkę po 40 centów, podczas, ...

Lotos rozpoczął wydobycie ze złoża Utgard

Trzy miesiące przed zakładanym terminem ruszyła produkcja ze złoża znajdującego się na morskiej garncy ...

Najbardziej zielone stany Ameryki

Kalifornia przed Teksasem i Waszyngton – to trzy amerykańskie stanu, gdzie produkcja prądu ze ...

Greenpeace: Zielony Ład lekarstwem na skutki pandemii

Pandemia COVID-19 pokazała, że pojedyncze zagrożenie – w tym przypadku odzwierzęce – może zdestabilizować ...

Gazprom wraca na Arktykę

Po pięciu latach od objęcia sankcjami, Gazprom wykonał pierwszy krok do powrotu do wydobycia na ...